Ocjena da su ,,uglavnom pro-DPS mediji izjavili da postoji blizak odnos između tadašnjeg kandidata za premijera Zdravka Krivokapića i SPC“, kao i da su se, prema ,,pojedinim izvještajima, pojavile glasine da je mitropolit Amfilohije izabrao Krivokapića, profesora bez političke pozadine“ - grubo je kršenje javno dostupnih činjenica i obmana javnosti.
Naime, lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević je u nekoliko navrata, prvi put 28. septembra 2020. godine u intervjuu za TVCG, kazao da je Srpska pravoslavna crkva tražila da Krivokapić bude nosilac liste koalicije ,,Za budućnost Crne Gore“.
– Zdravko Krivokapić je došao na našu listu kao dogovor mitropolita Amfilohija i Demokratskog fronta. On je bio broj jedan zato što je to tražila crkva da bi podržala našu listu – rekao je Medojević. Stavove Medojevića su u kasnijim izjavama potvrdili ostala dva lidera DF-a Andrija Mandić i Milan Knežević.
Medojević je kasnije takođe na društvenim mrežama saopštio da je na sastanku u Manastiru Ostrog Amfilohije lično podržao Krivokapića za mandatara.
Navođenje procjene o 200 hiljada prisutnih na litiji, iako se izvještaj poziva na izvore iz SPC, prilično je problematična budući da se uglavnom zasniva - na procjeni proruskog portala In4s. Po procjenama Uprave policije, na litijama je bilo najviše 90 hiljada građana.
Netačan citat
U Izvještaju se, osim nelogičnosti u citiranju i procjenama, potkrala jedna greška koja govori da tvorci Izvještaja ili nemaju pojma o crnogorskoj istoriji ili ih je lokalni staf u Ambasadi pogrešno ,,navodio”.
Tako, recimo, na 21. strani izvještaja piše da je mitropolit Amfilohije 8. septembra najavio ,,planove izgradnje ili obnove srpskih pravoslavnih hramova, uključujući obnovu crkve Svetog Petra Cetinjskog na vrhu planine Lovćen…”.
Zanimljiv, ali netačan citat. Mitropolit Amfilohije je dobro znao crnogorsku istoriju i nije mogao imati ideju da obnovi crkvu Svetog Petra na Lovćenu – jer takve crkve na vrhu čuvene crnogorske planine – nikada nije bilo.
Vjerovatno su tvorci Izvještaja preumili da je na vrhu Lovćena bila Njegoševa kapela, sve dok je Austrogari nijesu razrušili 1916. Poslije je kralj Aleksandar Karađorđević napravio ,,svoju Njegoševu” kapelu, a kasnije u doba socijalizma je sagrađen velelepni Mauzolej na Lovćenu, po nacrtima čuvenog kipara Meštrovića.
Ovakva banalne greške, najbolje govore o validnosti nekih ocjena u Izvještaju.