Riječ je o odluci generalne komande američkih vojnih snaga na sjeveru Iraka. To piše njihov vojni list, nezavisan od Pentagona, „Star and Stripes“, precizirajući da je neobična naredba stupila na snagu još 4. novembra.
Norma važi za “svo vojno ljudstvo, i sve civile koji prate vojnike na sjeveru Iraka”. Ne rizikuju kazne samo žene vojnici, već i eventualni otac, pa i ako se radi o legitimnom suprugu trudne žene.
Kao što je objasnio jedan portparol vojske u e-mailu pomenutim novinama, zabrana se aplicira i na bračne parove koji se nalaze u ratnoj misiji u inostranstvu – kako muž, tako i žena rizikuju kaznu. Major Li Peters je potom probao da umanji dimenzije zabrane, podvlačeći da će se primjenjivati ako trudnoća žene-vojnika i organizacija njenog povratka u domovinu u roku od 14 dana, rizikuju da ugroze efikasnost vojne jedinice, kreirajući “”prazninu”, koja se može popuniti jedino slanjem novog vojnika. Ova mjera prilično je teška za američke vojne snage, već oslabljene osmogodišnjim ratovima u inostranstvu. Iz Iraka je naređeno povlačenje, ali će u Avganistan biti poslato novih 30 hiljada američkih vojnika u narednih šest mjeseci.
Ova mjera još nijednom nije bila primijenjena, precizira pukovnik Dejvid Tompson, generalni inspektor vojnih američkih snaga u Iraku. Koji, iako brani legalitet pomenute mjere, precizira da je, koliko se sjeća, riječ o prvoj eksplicitnoj zabrani takve vrste. Eugen Fidel, profesor vojnog prava na Jejlu, ubjeđuje da treba shvatiti motive koji su podstakli komandu na ovakve mjere u ovom momentu, jer je velika potreba za vojnicima na terenu, i podvlači: “Eksplicitna zabrana rizikuje da se transformiše u komplikovani pravni čvor, etičkih i proceduralnih problema. Suočavamo se sa problemom koji se odnosi na pitanje ličnog integriteta, to jest prava na potomstvo.”
(prevela i priredila G. Borović)