(Iz Beograda za Portal Analitika)
Prognoza ekonomiste Miroslava Prokopijevića da će se o poslovima onih koji su sada na vlasti saznati više – tek kada ne budu na vlasti, počela je da se ostvaruje.
Prvi je "pao" bivši ministar ekologije i prostornog planiranja Oliver Dulić. Istraga protiv njega za zloupotrebu službenog položaja može biti pokazna vežba nove vlasti za istinsku borbu protiv korupcije ali i politički progon, kako ceo slučaj ocenjuju Dulićeve kolege iz Demokratske stranke.
Prozivanje Tadićeve DS: Politički posmatrano i afera "Agrobanka" u kojoj je država pokradena za 300 miliona evra – baš kao i otkrivanje kako je prodato 50 odsto lista "Politika" - vodi na neki način ka DS-u.
Dulić se tereti da nije, kao tadašnji ministar, poštovao proceduru prilikom dodele postavljanja optičkih kablova odnosno, da je favorizovana slovenačka firma “Nuba” koja je prva dobila dozvolu za taj posao i tako ostvarila zavidan profit. Tek nakon "Nube" - koja je novi igrač u tom biznisu u Srbiji - dozvolu za isti posao dobili su i državni "Telekom Srbija" i kablovski operater SBB iako su ove dve firme znatno pre "Nube" aplicirale za ove dozvole.
Slučaj "Agrobanke" čija je istraga o poslovanju za nezakonitu dodelu kredita započela vlada na čelu sa Mirkom Cvetkovićem, a hapšenja sprovela vlada Ivice Dačića jednim delom vodi u DS. Deset osumnjičenih od kojih je petorici određen pritvor, među njima je i jedna žena, nisu direktno dovođeni u vezu sa Demokratskom strankom Borisa Tadića, ali je u vezu sa ovom strankom doveden član Upravnog odbora Agrobanke Zvonko Nikezić, vlasnik konsultantske kuće Ces Mekon koja je bila privilegovana pri dodeli poslova u Agenciji za privatizaciju.
Nikezić je u javnosti je dovođen u vezu sa bivšim premijerom Cvetkovićem koji je radio u Ces Mekonu. Zatim su prozvani i nekadašnji koalicioni partneri DS-a: Nebojša Čović čija je firma FMP uzela od Agrobanke kredit od 25 miliona evra i nije vratila, kao i firma nekadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića, Lutra, koja nije vratila kredit od 20 miliona evra.
Što se kupovine pola vlasništva lista "Politika" tiče, javnost je iz usta vicepremijera Aleksandra Vučića obaveštena da je kapital biznismena Miroslava Bogićevića ušao u ovu medijsku kuću jer je bio pritisnut od DS-a da to uradi.
Verbalna i stvarna borba: Borba protiv korupcije bila je i prioritet prošle vlasti. Međutim, ministri koji su najžešći zagovornici te borbe, nekada ministarka pravde Snežana Malović, a sada Aleksandar Vučić, imaju jednu zajedničku osobinu - neprestano ponavljanje da nema nedodirljivih. U vreme Malovićkinog mandata svim otvorenim aferama nije bilo ljudi koji bi se na bilo koji način doveli u vezu sa strankom kojoj pripada, odnosno DS-om, a Vučićev mandat je otpočeo upravo otvaranjem afera u kojima pojedinci imaju veze sa DS-om.
Ovo naravno ništa ne mora da znači, jer je nova vlada na početku mandata, ali zanimljivo je recimo, da se sa objavljivanjem podataka o pljački Agrobanke stalo kada su se pojavile nezvanične informacije da prvouhapšeni Radoslav Sekulić ima veze sa finansiranjem SPS-a. Ovo je naravno kasnije demantovano, odnosno premijer Dačić je rekao: "Ko god je kriv mora da odgovara, mogu da budu bliski vama (misli se na novinare) ili meni lično, to je sasvim svejedno".
Svesni da je javnost prezasićena verbalnom borbom i da je "narod željan pravde" – kako su to govorili čelnici SNS-a u kampanji, postavlja se pitanje hvatanja krupnih riba i ono nameće odgovor da li je Dulić jedan od njih.
Ekonomista Prokopijević je ocenio da se u Srbiji borba protiv korupcije vodi protiv "sitne ribe" i da je zato iz Agrobanke moglo da nestane 300 miliona evra. "To je razlog", rekao je Prokopijević objašnjavajući kako je moguće da usred borbe protiv korupcije neko ukrade 300 miliona evra, i dodao da se borba ne vodi protiv ključnih igrača koji su zaštićeni bez obzira da li su biznismeni ili političari.

Politički obračun: Prvaci sadašnjih opozicionih partija poput Čedomira Jovanovića i profesora Žarka Koraća podržavaju stvarnu borbu protiv korupcije, ali sadašnjoj vlasti spočitavaju, isto što i DS, da borba protiv korupcije više liči na politički obračun.
"Apsolutno sam za to da se država obračuna sa korupcijom i kriminalom. Ali, ako želimo da vodimo ozbiljnu borbu protiv korupcije onda tu borbu moraju voditi institucije, tu borbu moraju voditi država i tužilaštvo, sudovi i to ne može postati sredstvo za politički obračun unutar vladajuće koalicije ili vladajuće koalicije sa prethodnom vladom", naveo je Jovanović.
O Dulićevim još nedokazanim mahinacijama prvo su počeli da pišu tabloidi "Pres" i "Kurir" koji su bliski DS-u dok je bio na vlasti i čije se delovanje DS-u vraća kao bumerang.
Profesor Korać smatra da se sada pod takozvanom borbom protiv kriminala pokušava uništiti DS. "To je politička priča, videćemo kakve će konsekvence imati", rekao je Korać, naglasivši da je u Srbiji sve poskupelo, da se bedno živi i da lako prolaze povici: "Uhvatite lopova".
I treba ih hvatati, ali to treba da rade tužilaštvo i policija, a ne političari. Time moraju institucije da se bave, a ne da svaki dan političari govore o tome ko je krao, rekao je Korać, uz ocenu da sadašnja vlada stalno šalje poruku da je DS razbojnička stranka.
Kolateralna šteta: U Srbiji borba protiv korupcije uobičajeno ne dovodi do finala i zbog toga uvek ima tri kraja: jedni se hapse, čime vlast stvara političke poene, drugi se zastrašuju držanjem predmeta u fioci i od dela njih se svaraju kooperativni saradnici. Najlošije su do sada prolazili oni treći, koji nisu imali političko zaleđe i koji su u toj borbi bili kolateralna šteta.

Vukajlović je osam ipo meseci provela u pritvoru zbog afere sa uvozom skupih vakcina protiv svinjskog gripa. Po izlasku iz pritvora ona je rekla da je bila žrtva predizborne kampanje DS-a, odnosno da ne bila bila uhapšena da je bila član stranke i da se bavila politikom.
"Da je neko stajao iza mene, sigurno ne bih bila uhapšena i to bez dokaza. Meni se čini da sam izabrana, jer sam odgovarala potrebnom profilu. Mediji su tih dana pisali o tome da EU traži hapšenja visokih funkcionera i ja sam im se uklapala - bila sam na visokom položaju, nisam član ni jedne stranke, a to će se prikazati kao velika borba protiv korupcije", navela je Vukajlović.
I smena guvernera Šoškića podvodi se pod politički obračun, odnosno nameštanje funkcionera SNS-a Jorgovanke Tabaković na njegovo mesto. Iako je u javnosti dokazivao da nema nepravilnosti u radu, Šoškić je smenjen uz blede optužbe da Narodna banka nije dobro sprovodila kontrolu pa je Agrobanka i zbog toga propala.
Rad državnih organa: Iako svaka nova politička garnitura insistira na tome da je rad državnih organa nezavisan, odnosno da ne rade po politčkim instrukcijama, slučaj Dulić nameće i pitanje zašto Tužilaštvo nije reagovalo ranije. Odnosno - zašto nije pokrenulo istragu onog momenta kada je Savet za borbu protiv korupcije poslao jasne naznake da je oko dodele dozvola za postavljanje optičkih kablova bilo nepravilnosti. Savet je na to ukazao za mandata prethodne vlade, ali Tužilaštvo je reagovalo tek kada se vlada pomenila.

U svakom slučaju, Tužalištvo će verovatno imati obrazloženje zašto slučaj Dulić nije odmah pokrenut kada je Savet za borbu protiv korupcije na njega ukazao. Ovaj slučaj će pokazati i da li će se afera dovesti do kraja ili će i dalje borba protiv korupcije ostati samo kao izgovor za politički obračun u kojem će oni najodgovorniji ostati nekažnjeni zbog toga što su na strani političkih pobednika.
Violeta CVEJIĆ