(Iz Sarajeva specijalno za Portal Analitika)
Protekle srijede provedena je, u više gradova, najopsežnija policijska akcija u postdejtonskoj Bosni i Hercegovini. Akcija je bila usmjerena na otkrivanje i krivično procesuiranje osumnjičenih za najmanje šest nerazjašnjenih ubistava i pokušaja ubistava u proteklih 10 godina, više oružanih pljački banaka i transporta novca u višemilionskim iznosima, krijumčarenje droge i druga krivična djela organizovanog kriminala.

Više od 100 policajaca Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i drugih policijskih agencija, tokom akcije pomalo komičnog naziva “Lutka”, uhapsili su Bojana Cvijana, bivšeg šefa Odjela za droge pri SIPA-i, te još trideset drugih osoba. Međutim, armada policajaca ostala je bez “glavne lovine”, jer je Naser Keljmendi, čovjek kojeg mnogi smatraju narko bosom za područje Balkana, u vrijeme pretresa njegovog hotela “Casa Grande” u sarajevskom naselju Ilidža, već bio na sigurnom.
Spuštanje lopte: Bosanskohercegovački mediji javili su toga dana da je pobjegao u Crnu Goru, a neki su objavili informaciju da je ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Sadik Ahmetović izjavio da je “Naser Keljmendi, čovek sa crne liste Stejt departmenta zbog trgovine drogom i drugih krivičnih djela, prebjegao u Crnu Goru”. Crnogorski mediji, prvenstveno koncern “Vijesti” odmah su tu informaciju smatrali konačnom: Keljmendi je u Crnoj Gori, pod zaštitom ovdašnje vlasti!
Međutim, nakon zbrke u bosanskohercegovačkoj i crnogorskoj javnosti, sam ministar Ahmetović je “spustio loptu” vraćajući se na policijsku terminologiju pa je na zajedničkoj press-konferenciji sa ministrom unutrašnjih poslova Ivanom Brajovićem i premijerom Srbije Ivicom Dačićem - upriličenoj u okviru Međunarodne konferencije o borbi protiv kompjuterskog kriminala – već pjevao “drugu pjesmu”.
Ahmetovićeva osveta Radončiću: “Sve što vam mogu reći u ovom trenutku, a da me ne optuže da ugrožavam istragu, jeste da mi znamo gdje se nalazi Naser Keljmendi”, rekao je Ahmetović dodavši da ne može reći ništa više “jer postoji opasnost da Keljmendi promijeni svoju trenutnu lokaciju”. Izjavio je i to da su “neki Keljmendiju rekli da ode iz BiH”, pozivajući se na tekst objavljen u listu „Dnevni avaz” prije nekoliko dana u kojem je najavljeno da bi moglo doći do Keljmendijevog hapšenja.
Tom je izjavom ministar Ahmetović još jednom “udario” na vlasnika “Dnevnog avaza” i predsjednika Saveza za bolju budućnost BiH - Fahrudina Radončića. No, Radončić je istog dana, posredstvom bh. medija, sasvim ležerno odgovorio: „Sve i da sam htio nekome javiti da će ga hapsiti, učinio bih to telefonom, a ne javno, posredstvom Dnevnog avaza”.

Naime, Ahmetović i njegova Stranka demokratske akcije žele Radončiću imputirati vezu sa Keljmendijem, sveteći mu se tako zbog koaliranja sa Socijaldemokratskom partijom i zbog smjene ministara SDA u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine. Ali i zbog toga što je Radončiću - shodno novoj raspodjeli ministarskih funkcija - pripalo upravo mjesto na kojem još uvijek sjedi ministar Sadik Ahmetović!
Crna Gora kao kolateralna šteta: Tako je ispalo da je u prepucavanju ministra Ahmetovića sa Radončićem djelimična kolateralna žrtva bila Crna Gora, odnosno tamošnja vlast koja je optužena da je dala utočište Keljmendiju.
No, crnogorski ministar policije Ivan Brajović na istoj press-konferenciji demantirao je “glasine” da se Keljmendi nalazi u Crnoj Gori. “Ne, Keljmendi se ne nalazi u Crnoj Gori, to su informacije koje ja imam i odavde, iz Sarajeva, ne mogu više uraditi”, kazao je Brajović te dodao da će, u svakom slučaju, pružiti punu pomoć policijskim agencijama BiH na rješavanju ovog slučaja.

Rezultat naknadne pameti istražnih i policijskih organa Bosne i Hercegovine jeste, kako je najavio ministar Ahmetović, raspisivanje međunarodne potjernice za Naserom Keljmendijem.
Telefonski poziv: Dodatnu zbrku u ovom policijsko-medijskom galimatijasu izazvao je u četvrtak Midhat Kočo, advokat Nasera Keljmendija, koji je izjavio da mu se njegov klijent javio telefonom, a da je na osnovu pozivnog broja za Crnu Goru - 382 - zaključio da mu se ovaj javio iz Crne Gore. Advokat Kočo ustvrdio je i to da je Keljmendi svoj broj telefona ostavio službenicima SIPA, ali da ga niko nije kontaktirao, te da bi se Keljmendi “odmah javio da ga pozovu”.
Da je zaista postojala Keljmendijeva telefonska komunikacija sa crnogorskog pozivnog broja potvrdio je to u Sarajevu u četvrtak, dakle dan nakon pomenute pres-konferencije, i ministar Ivan Brajović.

- Informacije koje ja saopštim, prenosim ih od Uprave policije Crne Gore. Trenutno se nalazim u Sarajevu i nisam u mogućnosti da budem prisutan na terenu. On (Keljmendi) se juče javio sa broja koji ima prefiks 382, ali to ne znači da boravi na teritoriji Crne Gore - kazao je Brajović.
I tako se i u četvrtak, kao u stonom tenisu, nastavilo prebacivanje „loptice” s jedne strane na drugu stranu - Keljmendi jeste u Crnoj Gori, Keljmendi nije u Crnoj Gori. A, u suštini, ovaj čovjek koji je, prema informacijama kojima raspolažu policijski organi obje zemlje, označen kao čovjek sa „crne liste” američkog Stejt departmenta, poodavno jeste i u Bosni i Hercegovini i u Crnoj Gori. I u jednoj i u drugoj zemlji vlasnik je hotela pod istim imenom - „Casa grande”, ali i brojnih drugih nekretnina.
Zato bi, umjesto prepucavanja, Bosna i Hercegovina i Crna Gora igranje „ping-ponga” trebali završiti na obostrano zadovoljstvo - hapšenjem osobe kojoj se na teret stavlja mnogo ružnih stvari. Posljednja informacija, koju je objavila Federalna televizija BiH glasi da se Naser Keljmendi nalazi u – Peći, na Kosovu. U prevodu: dovoljno daleko i dovoljno zaštićen.
Pjevanje s Bešlićem: No, u jeku zbrke sa Keljmendijem u srijedu, nakon pomenute „nezgodne” press-konferencije, ministri Sadik Ahmetović, Ivan Brajović i Ivica Dačić popodne su proveli vozajući se fijakerima Alejom lipa koja vodi upravo pored jednog od Keljmendijevih „Casa grande” hotela - ovog sarajevskog, u kojem ga policajci nisu pronašli.

Nakon toga, ministre, ali i ostale učesnike međunarodne konferencije, zabavljala je bosanska zvijezda narodne muzike Halid Bešlić, koji je malo „pjev’o, malo Dačiću mikrofon dav’o”, s obzirom da je Ivica Dačić Bešlićev fan i da, kad god mu mikrofon dođe u ruke, pjeva Bešlićeve pjesme. Pjevali su i bosanski i crnogorski ministri. Valjda da makar za tren zaborave turbulentne dane.
A Naser Keljmendi? On, što bi rekao ministar sigurnosti BiH Ahmetović, mijenja mjesta u regionu, ali oni znaju gdje je. Samo još da ga uhapse.
Ruždija ADŽOVIĆ