Društvo

Kad se slože boja novca i nacionalne boje

Izvor

 

 

- U načinu na koji je postavljeno funkcionisanje Fonda za manjine ugrađen je jaki koruptivni kapacitet, kaže bez ustezanja za Portal Analitika Safet Kurtagić, direktor Fonda.

Neuobičajena izjava za jednog funkcionera, ništa manje od one kojom je prije nekoliko dana izazvao pravu buru poslaničkih reakcija u Crnogorskom parlamentu kada je - podnoseći Izvještaj o radu i načinu raspodjele sredstava Fonda za 2009. godinu - kazao da „nije kompetentan“ da komentariše sadržaj 104 projekta koji su u tom periodu dobili novac iz Fonda.  

„Kazao sam da nisam u poziciji da komentarišem izvještaj, jer sredstva iz Fonda ne raspoređujem ja, već Upravni odbor, koji broji 15 članova, od kojih čak osam sjede u poslaničkim klupama. Ne znam zašto se oni nisu čuli da stanu iza mojih riječi i toga izvještaja“, kaže Kurtagić.

Širom zatvorenih medijskih očiju: Fond se, zahvaljujući njegovoj izjavi, ali i Izvještaju, u kojem je mnoštvo zanimljivih, što otvorenih, što prikrivenih detalja, našao u žiži medijske pažnje i nakon zasjedanja Skupštine.

Osnovna „pikanterija“ vezana za Fond u stvari je potpuno zakoniti fakat – da su oni koji odobravaju novac za projekte istovremeno i njegovi najveći korisnici. Osnivač Fonda je Skupština Crne Gore, koja mu je i namijenila 0,17 posto od godišnjeg državnog budžeta. Pa - koliko ispadne. Što je bolje Crnoj Gori - to bolje i za manjinske nacionalne zajednice.

U Upravni odbor Skupština je posjela osam svojih poslanika, koji, dakle, sa još jednim predstavnikom Ministarstva za ljudska i manjinska prava uvijek mogu nadglasati šest predstavnika nacionalnih savjeta.

30fondsk3U Skupštini su Izvještaj i direktora žestoko kritikovali i Danilović, i Medojević, i Mandić, i Pavlović, ali i poslanici vladajućih stranaka, uključujući predsjednika Skupštine.

Momčilo Vuksanović, predsjednik Srpskog savjeta i član Upravnog odbora Fonda je kritike poslanika srpkih stranaka prokomentarisao kao „strah od razotkrivanja pogubne politike koju vode“. Nema li tu možda i zavisti što im Vuksanović i njegov Savjet pokušavaju preuzeti liderstvo u zaštiti srpstva u Crnoj Gori a sve to - sa pozamašnom državnom apanažom, koju su mu sami poslanici izglasali? 

Što se poslanika vladajućih stranaka tiče – ponekog predstavnika u Upravnom odboru Fonda i imaju, izabranog, naravno, po nacionalno-vjerskom ključu. Ali, njih izgleda, nije bilo uputno pominjati pred kamerama. 

Do posljednjeg...eura: Zaista, zašto članovi Upravnog odbora Fonda, koji sjede u poslaničkim klupama, nisu stali iza izvještaja?

Oni su dali svoj glas da projekat „Zaštita identiteta srpskog naroda u Crnoj Gori“ dobije 107 hiljada eura, Srpski radio 76 hiljada, da „Obnova kulturno-istorijskih spomenika srpskog naroda u Crnoj Gori“ dobije 25 hiljada, da  „Obnova svetinja srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori“ dobije 27 hiljada eura, „Srpske elektronske novine“ 32 hiljade, izdavačka djelatnost Srpskog savjeta 62 hiljade, „Srpske novine“ nešto manje od 80 hiljada. 

Oni su dali glas za projekte poput „Omasovljenje šaha u ženske populacije u Crnoj Gori“  Ženskog šahovskog kluba „T-com“ (1.000 eura), i za „Nezavisno i istraživčko novinarstvo“ Savjeta Albanaca (2.000 eura). Ali, i za 3.000 eura SPKD-u „Prosvjeta“ iz Herceg Novog i njegova predavanja i dokumentarne filmove o logoru u Jasenovcu i jasenovačkim pogromima, kao i zavidnih 12 hiljada Udruženju boraca ratova od 1990. za „Doprinos očuvanja nacionalnog identiteta srpskog naroda kroz istinu o ratovima 1991 - 1999“!  

Upravni odbor Fonda je za finansiranje projekata u prošloj godini imao  na raspolaganju 900 hiljada eura. Niko nije zacrtao da se mora, ali nije ni da se ne mora potrošiti baš svaki cent od tih 900 hiljada eura. Ali, potrošeni su - do posljednje banke! Projekti će se, kao što vidimo - naći.

Javnost već zna ali, da podsjetimo - novac se raspoređuje nacionalnim savjetima, u odnosu na veličinu nacionalne manjinske zajednice koju predstavljaju. Tako je Srpski nacionalni savjet u 2009. dobio 572 hiljade eura, (63,63 posto sredstava). I, dalje - Bošnjački 139 hiljada, Albanski 90 hiljada, Muslimanski 71 hiljadu, Hrvatski 19,8 i Romski 7,4 hiljade eura.

Upravni odbor Fonda: Zaista, ko su članovi Upravnog odbora Fonda? Valja ih pomenuti jer, uostalom, i oni su visoka stavka u troškovniku Fonda za manjine. Pored toga što su u punom kapacitetu podijelili skoro milion eura u prošloj godini, za njihov rad (dnevnice i nadoknade) potrošeno je oko 40 hiljada eura, ne računajući prireze i doprinose. 

Članovi Upravnog odbora su, dakle, poslanici i predstavnici šest nacionalnih savjeta - Bošnjačkog Albanskog, Muslimanskog, Hrvatskog, Romskog i Srpskog. Predsjednik Upravnog odbora, Miroslav Marić, istovremeno je i predsjednik Hrvatskog nacionalnog savjeta, Šukrija Cikotić, predstavnik je Bošnjačkog savjeta, dr Avdul Kurpejović, predstavnik Muslimanskog savjeta, Muhamed Uković, potpredsjednik je Savjeta Roma i Egipćana, Musa Đoka, predstavnik je Albanskog savjeta, Momčilo Vuksanović, predsjednik Srpskog nacionalnog savjeta.

Slijede poslanici: Đorđe Pinjatić (DPS), Ljerka Dragičević (Hrvatska građanska inicijativa), Husnija Šabović iz DPS-a (u maju ove godine bio u medijima zbog toga što je sa bratom Vehbijom napao u Plavu Kemala Purišića, poslanika BS),  Halil Duković (DPS), Hidajeta Bajramspahić (SDP), Rifat Rastoder (SDP), potpredsjednik Skupštine, dr Amer Halilović (Bošnjačka stranka), Mehmet Bardhi (predsjednik DUA), i, ispred Ministarstva za ljudska i manjinska prava - Orhan Šahmanović (BS), sekretar u pomenutom Ministartsvu.

Većina poslanika su članovi skupštinskog Odbora za ljudska prava, na čijem je čelu Pinjatić.  

Kad Srbi finansiraju promociju Kurana: Iako je Portal Analitika u više navrata pisao o velikim sredstvima kojima Srpski nacionalni savjet raspolaže za kontroverzne projekte (riječju - promociju srpskih hegemonističkih ciljeva o trošku države Crne Gore), jedno se mora priznati – transparentnost i sadržaja i novca koji su dobili. Ako su uzeli - a jesu – uzeli su to javno i obnarodovali gdje su pare utrošene!

30fondsnsNovčano najvredniji projekat koji je Fond za manjine finansirao je njihov - 107 hiljada eura „težak“ projekat - „Zaštita srpskog identiteta u Crnoj Gori“. Nekoliko njihovih projekata ubjedljivo vode na „rang-listi“ Fonda. (Zanimljivo je to da nigdje nema posebne stavke o Srpskoj televiziji, iako bi ona morala biti skuplja od Radija.)        

Kuriozitet – Srbi su Rome pomogli sa oko 15 hiljada eura, finansirajući tako i projekat „Promocija Kurana na romskom jeziku“! Cinici bi rekli – moglo im je i biti da sa skoro 600 hiljada eura 15-tak i „poklone“.

Upadljivo je i da je kompletna sredstva za muslimansku nacionalnu zajednicu, 71 hiljadu eura, „pokupila“ Matica muslimanska, čiji je predsjednik i član Upravnog odbora Fonda, dr Avdul Kurpejović.  

Ali, ko stoji iza silnih NVO, koje su nosioci čak četvrtine nabrojanih odobrenih projekata?

Ko stoji iza NVO „Rožaje“, NVO „Društvo za ravnopravnost i toleranciju“, NVO “Exit B“, NVO „Fenomeni“, NVO „Skills“... Da li je NVO „Centar za bošnjačke studije“ koja je dobila od Fonda 5.000 eura za projekat „Uspostavljanje i izrada baze podataka o Bošnjačkoj dijaspori“, isto što i NVO „CBS“ dr Amera Halilovića, poslanika i člana Upravnog odbora Fonda? 

Ovo je pitanje, ne i tvrdnja. Pitanje, koje potvrđuje direktorovu tvrdnju o „koruptivnim kapacitetima“. 

Ujedinjene nacije protiv direktora: Novac ima veliku moć – da miri najljuće neprijatelje, ali i da zavadi „prirodne saveznike“. Milion eura u Fondu značajna je cifra, koja komeša, i odnose i porive. Direktor Fonda postao je meta „unakrsne paljbe“ u kojoj učestvuju, kako sam potvrđuje, i članovi njegovog, Bošnjačkog savjeta, na čijem je čelu ugledni profesor, dr Šerbo Rastoder.  

3010fondzamanjineok1- Prigovaraju mi da sam osion, da ignorišem savjete i ministra, da nisam za saradnju, a ja samo želim da sve ide zakonitim putem. tvrdi direktor Kurtagić.

A kako je krenulo? Prema Kurtagićevoj interpretaciji, ovako:  „Savjetima je osnivač i finansijer osnovnih djelatnosti Vlada. Fond finansira projekte. Ali, Vladina sredstva su smanjena na oko 1.100 eura mjesečno po savjetu. Prije nekoliko mjeseci savjeti su tražili da im se hitno uputi trećina godišnjih sredstava Fonda, da se podijele na ravne časti, što sam ja odbio.“      

Direktor objašnjava da predsjednici savjeta žele da ponove praksu iz 2008, prve godine postojanja Fonda, kada se raspolagalo sa nešto više od 420 hiljada eura, od čega je 200 hiljada dato savjetima na ravne časti, po 33 hiljade eura, a ostatak je podijeljen na projekte.

„Znači, 200 hiljada je podijeljeno nezakonito. To je utvrdila i revizorska institucija. Ali, nije bilo kazni, vd direktora Fonda bio je pomoćnik ministra za ljudska prava, Sabahudin Delić, pa je vjerovatno i to uticalo. Međutim, ponavljanje iste greške ne bi prošlo bez posljedica“, kaže direktor za Portal Analitika.

Kurtagić, čovjek sa dugim iskustvom u rožajskoj drvoprerađivačkoj industriji, kaže da je direktor postao „preko javnog konkursa“. „Ispunjavao sam uslove“, dodaje. Izgleda, i svi ostali iz ove priče.

Visoki „koruptivni kapaciteti“ su evidentni. (Znate ono „Odobri mi ovaj projekat, dobićeš procenat...“). Samo pustite mašti na volju. A stvarnost uvijek nadilazi maštu.  Uostalom, nigdje nema papira kako su pare i potrošene. Niti je neko vodio anketu o tome da li su manjinske nacionalne zajednice zadovoljnije i afirmisanije od kad postoji Fond i njihovi nacionalni savjeti.     

Gordana BOROVIĆ

Portal Analitika