Izuzetno je važno izabrati dokazano liderstvo, dokazane političare i one koji će znati realno da ocijene, donesu i ispune obećanja. One koji su za Evropu uvijek, a ne samo ,,sad“, one koji smatruju Evropom širu zajednicu, a ne samo njen sjeverno-istočni dio. Na izborima 2. aprila odlučuje se o sopstvenoj budućnosti, o budućnosti djece, unučadi i mnogih generacija koje dolaze. U pitanju je Crna Gora, zajednica svih naroda i narodnosti, u pitanju je obrazovanje budućih generacija, građanske i vjerske slobode, nacionalno zdravstvo, socijalno, penziono i invalidsko osiguranje, u pitanju su opšta bezbjednost, sigurnost i demokratija – ocijenio je u razgovoru za Pobjedu finansijski analitičar iz Njujorka Džavid Kahari.
On naglašava da zbog toga nema dvoumljenja i da je jedino ispravno rješenje za Crnu Goru - potvrditi Đukanovića za predsjednika.
- Đukanović je dokazao da je za građansku zajednicu svih građana Crne Gore, za međunacionalni sklad i prosperitet svih stanovnika Crne Gore, bez obzira na njihovu političku, nacionalnu, građansku, vjersku i socijalnu pripadnost. Zbog svega toga pozivam Crnogorce, Srbe, Bošnjake, Albance, Muslimane, Hrvate i sve ostale u Crnoj Gori da nesebično i u što većem broju izađu ne izbore i glasaju za napredak Crne Gore i za gospodina Đukanovića – rekao je Kahari.
Liderstvo
Smatra da predsjednik Đukanović zaslužuje svaku pohvalu, jer je dugogodišnjim političkim angažovanjem i liderstvom postavio uslove da se tako nešto i ostvari.
- Danas se i mnogo starije demokratije, mnogo razvijenije i bogatije zemlje ne mogu baš pohvaliti time. Reklo bi se još jedno neobjektivno pisanje, ali ja imam najmanje ličnih razloga da to radim i odajem pohvale Đukanoviću, jer sam zbog politike s kraja 80-ih, kao mladi albanski političar, bio primoran da napustim Crnu Goru – kaže naš sagovornik.
Ali, ističe, lično se mora zapostaviti kada je u pitanju budućnost onih za koje te veže mnogo toga i kada te sopstvene godine navode na realno sagledavanje stanja.
- Budućnost Crne Gore, njenih građana, najmlađih, ali i onih koji su na zalasku radnog vijeka, na jugu ili sjeveru, bez obzira na nacionalnu ili vjersku pripadnost, je zajednička i vezana je za opšti prosperitet.
Kaže da danas, kada govorimo o međunacionalnom skladu i zajedničkom življenju svih građana Crne Gore, moramo biti iskreni i istaći da za tu harmoničnost, osim građana Crne Gore, velike zasluge pripadaju Đukanoviću.
- Uz liderstvo predsjednika Đukanovića doživjeli smo da se poslanik u Skupštini Crne Gore obrati poslanicima na albanskom jeziku, što se nije moglo zamisliti ni u vremenu ,,bratstva i jedinstva“. Doživjeli smo da, i uz ličnu netrpeljivost, Đukanović da svoj glas i da premijer Crne Gore bude Albanac. Danas u Vladi Crne Gore imamo predstavnike nacionalnih manjina, što ni u vremenu ,,bratstva i jedinstva “ nije bilo moguće i još jednom potvrđuje da mu se moraju priznati zasluge u postavljanju preduslova da se tako nešto i ostvari – kaže Kahari.
Sumira da velike zasluge pripadaju Đukanoviću i za postavljanje demokratskih osnova društva, bez obzira na svakodnevne napade i negiranje od onih koji su spremni da negiraju i sopstvenu naciju.
Obećanja
Govoreći o drugom kandidatu na izborima 2. aprila, Kahari navodi da je Jakov Milatović veoma sposoban mladi političar i očigledno omiljen među mnogim građanima Crne Gore, što i potvrđuje da je drugi po osvojenim glasovima.
- Po svemu sudeći to i zaslužuje. Možda bih ja i bio uz Milatovića, kada bih bio u mogućnosti da odlučim na osnovu njegovog dosadašnjeg rada. Međutim, koliko sam upoznat, on je bio u Krivokapićevoj vladi veoma kratko i, po onome što je urađeno, nijesu se baš istakli. Veoma je interesantno da ga sada neograničeno podržavaju oni koji su mu izglasali nepovjerenje kao ministru u Vladi, ali to ne govori o njegovom karakteru, već o karakteru takvih političara – kaže Kahari.
On podsjeća da je Milatović nakon izbora u Podgorici obećao građanima neograničen prosperitet, da će od Podgorice stvoriti evropsku metropolu, da će njeni građani imati evropska lična primanja, te da će grad biti okružen parkovima i igralištima za djecu.
- I tako prvom prilikom u kampanji za predsjedničke izbore, sva ta obećanja su zanemarena. Pitanje je da li iz spoznaje da se ne mogu ispuniti ili zbog većih obećanja gdje će svi građani Crne Gore uživati ono što je obećano građanima Podgorice. Milatović posjeduje kvalitete u vođenju izbornih kampanja ili zna da izabere kvalitetne savjetnike za takve poslove, ali nije isto voditi izborne kampanje i voditi naciju. Ne može biti jednako biti izabran i biti lider – smatra Kahari.
Populizam
Tvrdi da se populističkom politikom mogu osvojiti glasovi, pa čak i steći trenutna popularnost, ali će prave namjere biti razotkrivene u veoma kratkom roku.
- Populizam je, da navedem primjer, kada Vlada zamrzne cijene za 20 prehrambenih proizvoda - prije izbora. To je veoma efektivno u zadovoljanju zahtjeva naroda u kratkom roku, ali sa štetnim dalokosežnim i dugoročnim posljedicama. Tako da u dogledno vrijeme police prodavnica prehrambene robe mogu biti prazne odnosno popunjene nekvalitetnom robom, a građani će u budućnosti plaćati znatno veće cijene za te iste, ali tada zamrznute proizvode - kaže Kahari.
Šansa
Naš sagovornik navodi da je prvi krug predsjedničkih izbora 19. marta u Crnoj Gori izazvao pažnju i u SAD, pa ga izuzetno raduje što je slobodarski i demokratski duh crnogorskog naroda još jednom pobijedio.
- Zasluge za tu pobjedu zaslužuje prije svega crnogorski narod, političari koji su se našli na izbornoj listi, a posebno priznanje zaslužuje predsjednik Đukanović, ne samo zbog najvećeg broja osvojenih glasova, već zbog uslova za održavanje takvih izbora.
Ocjenjuje da Crna Gora ima sve preduslove da bude mjesto uspješnog poslovanja i ekonomskog prosperiteta za sve njene stanovnike.
- Uz liderstvo predsjednika Đukanovića, njegovu harizmatičnost, lična poznanstva, uspostavljene ekonomske veze i svjetsku prepoznatljivost, svaka buduća vlada može izvući mnogo koristi, što je veoma važno za pridobijanje budućih investitora i obezbjeđenja finansiranja uz povoljne kreditne uslove.
Naglašava da je izuzetno važno ko će biti na čelu zemlje, dodatno imajući u vidu kakve su globalne prilike, zatim brze promjene u ekonomskom i političkom životu svake zajednice i gdje se svijet suočava sa mnogim kriznim žarištima i izazovima prouzrokovanim prirodom ili ljudskom nemarnošću, gdje se geopolitička prepucavanja odražavaju u negativnom pogledu na one najmanje, a stabilnost i suživot građana su i te kako značajan faktor za stabilnost države.
Smatra da je Crna Gora danas jedna od najpoželjnijih destinacija za mnoge svjetske turiste.
- Uz prirodnu raznolikost i bogatstva, gostoprimstvo građana, prelijepe plaže, skijališta i uz prepoznatljive turističke objekte, Crna Gora to i zaslužuje. Zaista su liderstvo i vizija predsjednika Đukanovića u stvaranju elitnih turističkih naselja i te kako doprinijeli da se Crna Gora uvrsti u red veoma atraktivnih turističkih destinacija. Bez pretenzija da je sve idealno, još mnogo toga treba da se uradi da bi građani Crne Gore ne samo dobijali pohvale, već da se te pohvale pretoče u ekonomske blagodeti. Ali isključivo uz ozbiljnu vladu, stručne i iskusne privrednike, kvalitetne programe i uz napor svih građana – zaključuje finansijski analitičar iz Njujorka Džavid Kahari.
Od burnih 80-ih u Ulcinju do angažmana u prestižnoj finansijskoj kompaniji u Njujorku
Džavid Kahari je rodom iz Ulcinja, diplomu Ekonomskog fakulteta stekao je u Sarajevu, a radni vijek započeo je u ulcinjskoj građevinskoj firmi. Političku karijeru počeo je krajem burnih 80-ih, prvo kao predsjednik omladine Ulcinja, zatim član uglavnom svih tadašnjih političkih saveza i predsjedništava, delegat u SO Ulcinj. Kao član Republičke konferencije omladine Crne Gore, sa Stankovićem, Milićevićem, Brajovićem, Darmanovićem, Rakčevićem i Đukanovićem, bio je svjedok događaja ,,AB revolucije“.
Zaista politički nezahvalna vremena i uz to malo više za mladog političara Albanca iz Crne Gore.
- Odlučio sam da nemam pravo da nametnem svojoj nerođenoj đeci da gledaju nerođene školske drugove kroz prizmu vjere, nacije ili političkih opredjeljenja njihovih roditelja. Odluka: 29. oktobar 1989 - Titograd - Beograd - Njujork. Nije bilo lako, od restoranskih poslova, čistoće, nadgledanja parkinga, postdiplomskih studija, finansijskih sertifikata i 30 godina na mnogim bankarskim poslovima i tako sve do danas gdje na poslovima finansijskog analitičara radim u jednoj od vodećih američkih (finansijskih) institucija – kazao je Džavid Kahari.