Košarka

Kako će tri momka koja su stasala u sali u Kokotima iduće sezone predvoditi Ilinoj u NCAA-u

Prva divizija NCAA košarke broji čak 352 programa (ekipe), i teško je u jednoj ekipi naći dva igrača iz istog grada - čak i iz megalopolisa - a od naredne godine u "Stejt Farm centru" imaćemo priliku da gledamo tri momka koji su zajedno stasavala u timu koji, barem u imenu, nosi termin student

Kako će tri momka koja su stasala u sali u Kokotima iduće sezone predvoditi Ilinoj u NCAA-u Foto: SC Derby
RTCGIzvor

Jedan od najvećih talenata crnogorske košarke, David Mirković, najavio je jutros da će naredne godine igrati NCAA ligu za Univerzitet Ilinoj.

Ovim se desila gotovo nevjerovatna situacija - da se na istom košarkaškom programu istovremeno nađu tri igrača koja su prošle sezone dijelila svlačionicu kao članovi SC Derbija, jer na Ilionisu već igra Tomislav Ivišić, kojem se nešto ranije od Mirkovića pridružio brat blizanac Zvonimir.

Prva divizija NCAA košarke broji čak 352 programa (ekipe), i teško je u jednoj ekipi naći dva igrača iz istog grada - čak i iz megalopolisa - a od naredne godine u "Stejt Farm centru" imaćemo priliku da gledamo tri momka koji su zajedno stasavala u timu koji, barem u imenu, nosi termin student.

Kako je sve krenulo - Big Z, pa Tomislav i uloga Orlanda Antige

Prvi igrač iz Podgorice koji se zaputio u Ameriku bio je Zvonimir Ivišić. Džon Kalipari, jedna od kultnih ličnosti američke i svjetske košarke, na predlog asistenta Orlanda Antige (ispostaviće se ključna osoba za dovođenje sva tri igrača Derbija) doveo je Zvonimira na slavni Kentaki.

Uz dosta peripetija oko polaganja ispita i sličnog, "Big Z", kako su ga prozvali mediji u Americi, odigrao je 15 utakmica - sve sa klupe.

Kada je Kalipari najavio da će preuzeti Arkanzas, Zvonimir je pratio svog trenera i prebacio se u Rejzorbekse.

Na Arkanzasu je već dobijao šanse i kao starter imao je nekoliko dobrih mečeva, ali u "martovskom ludilu" je šansu dobijao mahom sa klupe.

Imao je u prosjeku 8,5 poena i 4,3 skoka, uz sasvim solidnih 37 odsto šuta za tri poena.

U međuvremenu, ove sezone na Ilinoj je stigao njegov brat blizanac Tomislav, za kojeg je bio zainteresovan i Memfis.

Asistent Kaliparija na Kentakiju, Antiga, u međuvremenu je prešao na Ilinoj gdje je ubijedio trenera Breda Andervuda da potpiše talentovanog hrvatskog košarkaša.

Antiga je odigrao ulogu i u dovođenju Zvonimira na Ilinoj, baš kao i u potpisu Davida Mirkovića.

Zvonimir je dobio prolaz jer je Ilinoj napustio Morez Džonson Džunior, koji će od naredne sezone igrati za Mičigen.

Što se Tomislava tiče, i pored brojnih pehova koji su ga zadesili - od povrede članka, preko mononukleoze, pa onda i gripa - imao je odličnu sezonu za "Fajting Ilini".

Bilježio je u prosjeku 13 poena, imao 7,7 skokova i 2,3 asistencije. Za tri poena je na skoro pet uzetih šuteva po meču pogađao solidnih 35 odsto.

Upravo je u eliminacionoj utakmici koju je Ilionis izgubio od Kentakija, Tomislav bio najbolji - sa 19 poena i šest skokova - i praktično jedini igrač koji je bio raspoložen.

Kako se David uklapa u roster Ilinoja

Mirković je dobio poziv za prestižni "Najk" košarkaški samit u Portlandu, gdje je dobio priliku da se predstavi brojnim skautima na okupljanju najvećih svjetskih talenata.

Momak koji ima tek 19 godina, a već dvije sezone igra profesionalnu košarku za SC Derbi, gdje je imao i te kako dobrih partija - i to često protiv najvećih ekipa ABA lige: Budućnosti, Crvene zvezde, Cedevita Olimpije.

Privlačio je pažnju i ranije na NextGen turnirima Evrolige, pogotovo na onom igranom u Podgorici, gdje je bio izabran u idealnu petorku turnira, a bio je najbolji strijelac (22,3), skakač (13) i igrač sa najviše indeksnih poena (26,5).

Sa Mirkovićem je na početku karijere bilo pitanje konačnog rasta, jer je u mlađim kategorijama bio dominantan na poziciji centra, ali je bilo upitno da li će do kraja razvoja dostići visinu neophodnu za tu poziciju. Zato se pomjerio ka četvorci, sa danas sasvim solidnih 206 cm visine.

Ovako skauting report opisuje mladog Nikšićanina:

"Mirković popunjava veliku potrebu Ilinoja na poziciji četiri. Njegov procenat šuta za tri poena nije najkonstantniji, ali je riječ o šuteru koji može da raširi igru. Nije najbrži niti najeksplozivniji igrač, pa odbrana može biti upitna, iako ima aktivne ruke i zna da presječe pas. Takođe, veoma je snažan skakač sa čvrstom građom. Mirković je i dobar asistent sa odličnim pregledom igre, pa se uklapa u Ilinijevu filozofiju koja favorizuje visinu i vještinu. Mirković bi mogao da bude starter, ali makar predstavlja drugačiji tip igrača u reketu Ilinoja. Iako postoje nedoumice oko toga koliko se defanzivno uklapa, Mirković se ofanzivno slaže sa ‘stretch’ igračima poput Tomislava i Zvonimira Ivišića i bio bi dio rotacije koja se nadopunjuje sa Tajem Rodžersom, manjim, ali znatno eksplozivnijim igračem".

Jedna stvar koja Davida odvaja od svojih vršnjaka iz Amerike jeste činjenica da on već dvije godine igra košarku na seniorskom nivou - kako bi rekli analitičari sa ESPN-a - sa "odraslim ljudima". I to u ABA ligi, jednoj od fizički najzahtjevnijih u Evropi, sa mnogo kontakta.

Njegov fizički okvir, ali i tehnička baza koju posjeduje, daju mu prostora za dalji razvoj, posebno u NCAA sistemu koji vrednuje ovakav tip igrača - koji kombinuje visok košarkaški IQ i radne navike.

Pomenuti šut jeste na ne baš zavidnom nivou, barem kada je riječ o distanci - 27,3 odsto - ali samim tim što može da digne šut, ostavlja prostor za napredak.

Mirković se najprijatnije osjeća u short rollu, situaciji u pik-en-rolu kada se ne spušta ka obruču nakon bloka, već ostaje oko perimetra, obično na laktovima reketa, gdje prima loptu i odigrava iz te tačke.

Tu dolazi do izražaja njegova košarkaška inteligencija, jer David tada pokazuje dobar pregled igre.

Bred Andervud - trener koji otvara vrata Evropljanima

U Ilinoju Davida čeka trener Bred Andervud, koji od 2017. godine vodi ovaj slavni koledž, koji je doduše poznatiji po programu američkog fudbala.

Kao trener preferira brzu i agresivnu igru u napadu, popularni spread ofanzivni sistem - širenje terena kako bi se stvorio prostor za šut.

Iako je na početku trenerske karijere bio pobornik "run and gun" filozofije, vremenom je postao pristalica više kontrolisanog napada.

Spejsing, pik igra na visokom postu, short roll - neke su od stvari koje preferira u napadu, i tu se Mirković gotovo savršeno uklapa, baš kao i braća Ivišić.

U odbrani je od klasične "čovjek na čovjeka" odbrane godinama radio transformaciju ka preuzimanjima, gdje insistira na pomoći sa strane lopte i rotacijama.

Malo ga bije glas među analitičarima da je, s jedne strane, evoluirao dosta trenerski, ali da prilagođavanje tokom same utakmice i nije njegovo najjače oružje.

Andervud se pod uticajem Orlanda Antige i Džofa Aleksandra, svojih pomoćnika, okrenuo evropskom tržištu.

Prošle sezone je, pored Tomislava Ivišića, imao i talenta Barselone - Litvanca Kasparasa Jakučonisa.

Naredne sezone Fajting Ilini će igrati na pogon četvorice igrača, od kojih su trojica stasavala u maloj hali podgoričkog predgrađa Donji Kokoti.

Portal Analitika