Danima pokušavamo da dođemo do najveće zdravstvene ustanove u zemlji i Ministarstva zdravlja kako bismo saznali kolike su liste čekanja, na kojim odjeljenjima je lista najduža, kao i kako riješiti problem. Pitanja smo slali nedavno i Fondu za zdravstveno osiguranje, ali bez uspjeha. Tražili smo spisak privatnih zdravstvenih ustanova gdje će od sad biti upućivani građani koji zdravstvenu uslugu u roku od mjesec ne mogu da ostvare u KCCG.
Možda su im nijesu inspirativna naša pitanja, ali građane interesuje kako da u okviru od 30 dana stignu do specijalističkih pregleda. Pojedini navode da su razočarani što u sistem javnog zdravstva više nije uključena najveća privatna zdravstvena ustanova - bolnica Kodra u kojoj su se radile operacije iz oblasti urologije, hirurgije, oftalmologije i ortopedije na teret zdravstvenog osiguranja. Navode da su duge liste čekanja i kod oftalmologa i psihijatra, a u kabinetu za gastroskopiju nema slobodnih termina do marta.
Na pres konferenciji Instituta za javno zdravlje na kojoj su predstavljene nove mjere protiv korona virusa, a koja je održana juče, na pitanje novinara kako će riješiti problem dugog čekanja na specijalističke preglede, direktorica KCCG Ljiljana Radulović kazala je da se „ne čeka više nego što je to bio slučaj prije kovida“.
Navela je da se broj upućivanja pacijenata iz Doma zdravlja ka Kliničkom centru mora uskladiti.
- Moraćemo broj pregleda da uskladimo sa mogućnostima, sa onim što je na zapadu. Veliki broj pacijenata ne dođe na pregled jer je na ovaj ili onaj način odradio pregled. Automatizovano od prekjuče program briše upute koji su izdati, vjerujem da će nam to pomoći da imamo makar 30 odsto više slobodnih termina - navela je Radulović.
Kazala je da moraju imati koordinaciju sa Domom zdravlja, je je više od 50.000 uputa za šest nedjelja upućeno KCCG.
– Da imamo dvostruko više specijalista, ne bismo mogli fizički to da postignemo. Mislim da ćemo morati da nađemo ravnotežu da bismo to stabilizovali – rekla je Radulović.
Radulović je, odgovarajući na pitanje da li se u Poliklinici odlažu pregledi jer nema specijalista jer su odsutni zbog infekcije, kazala da se pregledi specijalista u toj ustanovi ne otkazuju zbog zaraženih ljekara.
– U ovom momentu nemamo nijednog endokrinologa koji je odsutan zbog kovida. Uobičajena dinamika nije poremećena zbog odsustva doktora. U svakom trenutku imamo oko dva odsto ljekara koji su u izolaciji. Očekujemo nakon sedam dana da će se svi vratiti u proces rada - navela je Radulović.
Iz resora kojim rukovodi Jelena Borovinić-Bojović nijesu kazali da li će se i na koji način pozabaviti pitanjem koje se tiče listi čekanja, iako su ranije saopštili da će, za zdravstvene usluge koje nije moguće pružiti u propisanom roku i na zadovoljavajući način u javnom zdravstvu, Fond za zdravstveno osiguranje sklopiti posebne ugovore sa privatnim zdravstvenim ustanovama.
Međutim, nijedna od onih sa kojima su ugovori sklopljeni izgleda ni nema mogućnost da pruži širok spektar operacija koje će biti besplatne za građane, kako je to bio slučaj ranije.
Ministarka Jelena Borovinić-Bojović, u momentu kad je Vlada raskinula ugovor sa Kodrom u ljeto prošle godine, rekla je da će se građanima „obezbijediti blagovremenija, kvalitetnija i dostupna, u što kraćem roku, zdravstvena zaštita“.
Fond za zdravstvo zaključio je ugovore sa pet privatnih zdravstvenih ustanova koje žele da pružaju usluge u okviru javnog zdravstva, ali nije naveo o kojim je ustanovama riječ.
Poliklinika Hipokrat obavijestila je građane da je sklopila ugovor sa Fondom za zdravstveno osiguranje Crne Gore i omogućila besplatne preglede magnetnom rezonancom za sve osiguranike Fonda uz uput izabranog ljekara.
Osim njih, na sajtu Fonda stoji i da je potpisan ugovor od 1. januara 2022. do 30. novembra 2023. i sa Poliklinikom Konzilijum koja takođe omogućava preglede magnetnom rezonancom.
Iz Fonda su prije nekoliko dana saopštili da su zaključili ugovore za „pružanje specijalističko-konsultativne i dijagnostičke zdravstvene zaštite iz oblasti radiološke dijagnostike i hiperbarične oksigene terapije“.