Nefunkcionalnost Ustavnog suda daleko je nailustrativniji primjer rasula u kojem se već mjesecima nalazi sistem. Bez kvoruma, ta institucija je od septembra onemogućena da odlučuje, pa su na čekanju brojni procesi – od formiranja vlasti u Podgorici, sve do razrješenja niza dilema, poput onih da li je predsjednik države povrijedio Ustav, ali i da li su ustavne izmjene Zakona o predsjedniku, koje je usvojila vlast.
Zašto je važno da Ustavni sud što prije profunkcioniše?
Prethodni pokušaji da sudije budu izabrane završeni su neslavno – vlast je bila za, opozicija se nije ni pojavila na posljednjem glasanju.
Dok su jedni tvrdili kako su na dnevnom redu bili kompetentni i nepristrasni kandidati, drugi su govorili kako su oni izabrani jednostrano, da nije ispoštovano načelo prema kojem bi jedan bio iz manje brojnih naroda, no sve je to dovelo do alarmantnog stanja.
Bez funkcionalnog Ustavnog suda, uostalom, nema ni vanrednih izbora – na kojima već duže insistira vlast, a od propasti pregovora o 44. Vladi i pojedine stranke iz parlamentarne većine.
Saslušanja mogu biti završena relativno brzo
Šta će se sve dešavati do kraja sage o Ustavnom sudu, teško je procijeniti, jer sve će se na kraju svoditi na dogovor vlasti i opozicije. A preciznije na to da li će ovog puta uopšte moći da dođu do njega, iako je stav međunarodne zajednice u niz navrat bio nedvosmislen.
Za razliku od toga, poznato je kakve sve radnje slijede nakon što u petak bude utvrđena lista kandidata.
Najprije će Ustavni odbor saslušati sve kandidate. Budu li radili ‘punom parom’, kako su to najavljivali ranije, onda je za očekivati kako bi ta faza mogla biti okončana u relativno kratkom roku.
Najteži dio posla je - kompromis
Nakon toga, članovi pomenutog odbora pokušaće da glasanjem dođu do četiri kandidata. I tu se vraćamo na nekoliko pasusa unazad – neće se do toga doći pukim sticajem okolnosti, već dogovorom.
Bude li drugačije, pa kompromis izostane i lista bude utvrđena ‘jednostrano’ – onda nije isključen ni novi ćorsokak, a ovog puta je teško zamisliti kako bi to bilo kome išlo u prilog.
Šta je potrebno na plenumu?
Potom sve ide na plenum. Preciznosti radi, tamo je dovoljno da bude izabran i jedan sudija kako bi Ustavni sud konačno dobio kvorum za odlučivanje. Međutim, poruke sa zapadnih adresa u decembru su bile eksplicitne – govoreći diplomatskim rječnikom, uputno bi bilo izabrati sve četiri sudije i tako na duže staze staviti tačku na priču o Ustavnom sudu.
Ko želi da stavi tačku – računica mu je jasna. Na plenumu je za izbor svakog sudije ponaosob najprije potrebna podrška 54 poslanika. Ne bude li je, onda slijedi drugi krug glasanja, u kojem je potrebna podrška 49 poslanika.