Svijet

Istraživanje Instituta EuropaNova

Kako građani Francuske, Italije i Njemačke vide budućnost Evrope

Samo 29 posto ispitanika u Francuskoj se nada suverenitetu i jačoj integraciji Evrope. Za razliku od građana Francuske, 50 odsto Italijana priželjkuje jaču integraciju Evrope dok isto očekuje 43 odsto Njemaca

Kako građani Francuske, Italije i Njemačke vide budućnost Evrope Foto: klix.ba
Klix.baIzvor

Institut EuropaNova sproveo je istraživanje među građanima Italije, Njemačke i Francuske, a rezultati istraživanja pokazali su znatne razlike u pogledima i mišljenjima stanovnika o budućnosti Evrope.

Pitanja oko kojih se istraživanje najviše fokusiralo, odnosila su se na mišljenja Francuza, Njemaca i Italijana o suverenosti Evrope u narednom periodu.

Iako je upravo francuski predsjednik Emanuel Makron najveći zagovornik strateške autonomije Evropske unije, čini se kako Francuzi na ovaj projekt gledaju sa znatno većom dozom rezerve u odnosu na građane Italije i Njemačke.

Na pitanje da li osjećaju "evropski ponos", 78 posto Njemaca odgovorilo je potvrdno. Nešto manji procenat Italijana, njih 75 odsto imao je pozitivno mišljenje o evropskom ponosu, dok se pojam evropski ponos očigledno ostavio najslabiji utisak na Francuze te se tako 68 odsto njih izjasnilo kako osjećaju evropski ponos.

Uprkos nedavnim konkretnim akcijama Evropske unije koje se tiču plana za ekonomski oporavak koji je poznat pod imenom NextGenerationEU, u Francuskoj trenutno dominira euroskeptično raspoloženje.

Samo 29 posto ispitanika u Francuskoj se nada suverenitetu i jačoj integraciji Evrope. Za razliku od građana Francuske, 50 odsto Italijana priželjkuje jaču integraciju Evrope dok isto očekuje 43 odsto Njemaca.

"Bitna razlika unutar istraživanje jeste odnos prema evropskim integracijama koji se javlja u Italiji, Njemačkoj i Francuskoj, a sve zavisi od političkih pozicija. U Francuskoj, radikalna ljevica je više euroskeptična nego u Italiji i Njemačkoj", piše italijanski list Corriere della Sera.

Povodom rezultata istraživanja oglasili su se i iz organizacije EuropaNova. Istakli su kako definitivno Francuska predstavlja izuzetak u Evropi.

"U Italiji i Njemačkoj se možete osjećati istovremeno ponosno i kao Njemac ili Italijan, ali i kao Evropljanin. U Francuskoj, ta korelacija nestaje. Mladi Francuzi su najmanje proevropski orijentisani, dok u Italiji mladi vide svoju budućnost u Evropi. To može dijelom zavisiti i od francuskog predsjedničkog političkog sistema koji teži snažnoj polarizaciji", naveli su iz EuropaNova.

Takođe, istakli su kako Makronova ličnost i djelovanje takođe mogu biti jedan od faktora razmimoilaženja unutar francuskog javnog mnjenja kada se govori o suverenosti Evrope.

"Čini se da Makron želi da Evropu učini instrumentom svoje izborne kampanje. Ovo bi se moglo vratiti kao bumerang", naveli su iz organizacije.

Portal Analitika