Tako je Spajić početkom oktobra, gostujući na Javnom servisu, saopštio da je prezadovoljan učincima Damjanovića da bi samo tri sedmice kasnije, 21. oktobra, odlučio da mu ne produži mandat po isteku šest mjeseci od postavljanja.
Tada je to učinjeno bez ikakvog obrazloženja. Spajić je razloge za takav potez pokušao da objasni 1. novembra kada je u parlamentu rekao da se „moramo navići na smjenjivost vlasti na svim nivoima,“. To je, kako je tada govorio Spajić, normalna stvar i da ljudi na svim pozicijama ne daju optimalan doprinos.
Resorni ministar je prije nekoliko dana, konačno, konkretnije progovorio o razlozima zbog kojih Damjanović više nije na čelu Uprave, kada ga je na TV Vijesti indirektno optužio za selektivnost u naplati poreza i kaznenoj politici prema određenim privrednim subjektima.
"Nemojmo da budemo u zabludi da će bilo koji direktor da promijeni tu selektivnost preko noći. Moramo da pravimo sistem... Razgovarao sam sa gospodinom Damjanovićem mjesec dana prije te odluke i rekao sam mu šta je alternativa tom mjestu. Rekao sam mu da postoji optimalnija funkcija za njega i da bi bio mnogo bolje iskorišćen na nekoj drugoj funkciji. Čovjek je rekao da je to za njega unapređenje. Mislio sam da smo sve nesporazume završili. Mediji su to izdigli na veći nivo", kazao je Spajić u emisiji „Načisto“.
Koga će da postavlja, kako je dodao, je njegovo pravo jer na kraju ministar odgovara za rezultate fiskalne i poreske politike.
"Ako vi odgovarate za nešto onda mislim da imamo diskreciono pravo na mišljenje gdje bi ko bio optimalan. Ne mislim da je bio loš na toj funkciji, već kažem da nije optimalno rješenje za tu funkciju", precizirao je Spajić.
Damjanović je kratko Pobjedi rekao da za sada neće komentarisati Spajićeve ocjene. To najvjerovatnije znači da će se uskoro obratiti medijima i saopštiti više detalja o cijelom slučaju.
Međutim, prije samo mjesec i po na Javnom servisu u emisiji „Okvir“, Spajić je imao samo riječi hvale za Damjanovića o čemu svjedoči i razgovor sa voditeljkom.
Novinarka TVCG: Upravo u vašem mandatu porasli su poreski i carinski prihodi zbog bolje naplate Uprave prihoda i carina koju vodi Aleksandar Damjanović.
Spajić: Jeste, jeste.
Novinarka TVCG: Prosto, koliko ste zadovoljni tim efektom i koliko je on (Damjanović prim. aut) značajan za Crnu Goru.
Spajić: Naravno, direktor je odradio sjajan posao u kontekstu stvari. Mi imamo jednu Upravu koja je radila stvarno sa pola gasa i ona je donekle čak i bila i generator sive ekonomije svojim ponašanjem. Sad, sa novim vođstvom imamo jednu potpuno novu politiku, gdje ta institucija ima punu podršku iz Ministarstva finansija i već naziremo poboljšanje rezultata, iako je prošlo malo vremena.
Iako je od cijelog slučaja raskida saradnje sa Damjanovićem prošlo tačno mjesec, utisak je da javnost i dalje nije upoznata sa pravim razlozima zbog čega više nije na čelu Uprave prihoda i carina.
Mediji su ranije objavili da su navodno problemi između Damjanovića i Spajićevog resora nastali nakon popisa carinskog skladišta cigareta u Baru u junu, sa čime, navodno nijesu bili upoznati ni premijer Zdravko Krivokapić ni resorno Ministarstvo.
Damjanovića vidi u Privrednoj komori iako se Vlada tamo ne pita
Ministar finansija prije tri dana ponovio je da je Damjanoviću nudio drugu funkciju.
Međutim, Spajić nije htio da konkretno odgovori koje je funkcije nudio Damjanoviću ali je naveo da smatra da bi bivši direktor Uprave prihoda i carina „sjajno radio posao u Privrednoj komori ili kao član Borda direktora Investiciono razvojnog fonda“.
Ostaje nejasno kako je Damjanovića „vidio u Privrednoj komori“ kada izvršna vlast, barem formalno pravno, nema nikakav uticaj na izbor predsjednika te asocijacije.
Predsjednika, prema Statutu Privredne komore, bira Skupština tog organa koja broj 51 član.
Vlada, za razliku od IRF-a, nema nikakav uticaj na izbor predsjednika Privredne komore.
Podsjećamo, Upravni odbor Privredne komore donio je odluku o pokretanju postupka izbora predsjednika te asocijacije 22. oktobra, a rok za prijave kandidata ističe sjutra.
"Kandidat za predsjednika Komore, pored opštih uslova propisanih Zakonom o radu i Statutom ove asocijacije, treba da ima crnogorsko državljanstvo, visoko obrazovanje, najmanje pet godina iskustva na rukovodećim poslovima u privredi ili poslovnim asocijacijama, da se protiv njega/nje ne vodi krivični postupak za krivično djelo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti i da nije pravosnažno osuđivan za krivična djela protiv platnog prometa i privrednog poslovanja", kazali su ranije iz PKCG.