Društvo

Kako je Podgorica transformisana u Titograd

Izvor


Projekat će posebnu pažnju posvetiti načinu na koji je urbano planiranje stavljeno u funkciju stvaranja novog administrativnog centra, kroz potenciranje temeljnih ideoloških vrijednosti komunističkog pokreta.



Geschichtswerkstatt Europa je program koji je uspostavila Fondacija za Sjećanje, Odgovornost i Budućnosti (Foundation "Remembrance, Responsibility and Future" (EVZ). Fondacija podržava međunarodne projekte sa tematikom kulture sjećanja u Evropi. Njihov cilj je da ojačaju dijalog među mladim Evropljanima, tako što će upoređivati razlike i sličnosti u istorijskoj perspektivi kolektivnog doživljaja represalija u 20. vijeku na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou.



Institut za primjenjenu istoriju (The Institute for Applied History) je odgovoran za podršku projekta u saradnji sa Evropskim Univerzitetom u Viadrinu (the European University Viadrina). On pruža savjete i podršku za ideje projekata, a nadležan je bio i za organizovanje sastanaka u Frankfurtu na Odri u februaru 2012. na kojem su svi projekti biti predstavljeni.


podgorica

Rezultati projekta biće izloženi na Internacionalnom forumu koji organizuje Institut za globalne i evropske studije Univerziteta u Lajpcigu. Timu koji čine Miloš Vukasović istoričar iz Podgorice i Darko Karačić istoričar iz Sarajeva, odobren je projekat Osmišljavanje novog komunističkog glavnog grada; Titograd u prvoj deceniji nakon Drugog svjetskog rata. Mentorstvo nad projektom povjereno je Iskri Đurić, arhitekti iz Podgorice.

Glavna pitanja, na koja će projekat pokušati da da odgovor jeste: koji je odnos između komunističke vlasti i promjene izgleda i funkcije kroz izgradnju novog crnogorskog glavnog grada tokom prvih godina nakon rata. Analiza urbanizacije i rekonstrukcije grada kao uvećanog  mjesta sjećanja je glavni metod koji će se koristiti u projektu, sa posebnim osvrtom na razvoj urbanih zona u Novoj varoši i oko nekadašnjeg Lenjihovog Bulevara. Ovi djelovi grada su pretrpjeli najveće promjene i postali sjedište novih državnih institucija. Poseban osvrt biće dat na podizanje spomenika u gradu.

Iskoristiće se bogata arhiva Nacionalnog arhiva Crne Gore, fotodokumentacija, urbanistički planovi i izvještaji kako o stepenu uništenja tokom rata tako i počecima obnove. Pored intervjua sa arhitektama koji su učestvovali u ovom procesu koristiće se i članci iz Pobjede.

Izgradnja Titograda je odličan način da se prezentuje politika Komunističke partije Jugoslavije prema sjećanju, kako u odnosu na Drugi svjetski rat tako i prema prethodnom kraljevkom režimu. Ova tema do sada nije obrađivana u Crnoj Gori, prema tome projektni cilj je promovisanje kritičkog razmišljanja o odnosu i ciljevima koje su komunističke vlasti imale tokom izgradnje Titograda.

Finalni produkt projekta biće internet izložba, koja će biti promovisana na Zapadnom Balkanu.  Ona će biti zasnovana na muzejskim i arhivskim izvorima, fotografijama, novinskim člancima i posterima, koji ilustruju razvoj Titograda u odnosu na predratnu Podgoricu, propraćena autorskom  kontekstualizacijom, uvodima i objašnjenjima.

foto: en.loadtr.com

Portal Analitika