Društvo

Izrazi u duhu vremena

Kako je sve na internetu odjednom postalo krindž

Nove društvene norme interneta znače da postoji bezbroj novih načina da budete poniženi.

Kako je sve na internetu odjednom postalo krindž Foto: Quora
Prevod Portal Analitika
Prevod Portal AnalitikaAutor
The AtlanticIzvor

Ehej! Ne postoji ništa poput dobrog ulijetanja: te male riječi ili fraze koje zatrpavaju naš jezik (jupi!) bez ikakvog semantičkog razloga osim potrebe da se izrazi emocija koja je previše duboka da bi je klasična gramatika mogla obuzdati. 

Samo idete dalje, čitate nešto napisano, i bam! – ulijetanje vas vodi na sljedeći nivo visceralnog razumijevanja. „Glupost“... možeš da zadržiš svoje glagole i imenice. „Vrlo važno“...

Samo mi dajte te „boo-yah!“ i „ka-bung“ i „stvarno?“ i „Ccc...“, bože, i biću srećan čovjek. Prkosni i nezavisni, dodacise čak ni morfološki ne mijenjaju, drugim riječima – za ime Boga! Provlače se između pukotina rečenice da začine iskustvo, poput sintaksnog ljutog sosa. 

Oni takođe imaju jedinstvenu moć da stoje sami u rečenici. „Bravo!“, „Mamma Mia“... I zaista, možda ne postoji riječ koja govori o najdubljem, najneizrazivijem osjećanju interneta osim kada se ubaci „krindž(cringe).

Iako je dostigao vrhunac upotrebe u doba interneta, krindž (ježiti se) postoji još od staroengleskog „cringan“, što je, na različite načine, značilo „pasti, popustiti u borbi, popustiti, pognuti se, sklupčati se“. To je ista riječ kao crinkle (naborati). 

Kao što vam može reći svako ko je nedavno vidio svoju fotografiju iz pubertetskih godina, savremeni osećaj „ježenja“ nije previše drugačiji. Zgroziti se zbog nečega znači predati se u duševnoj borbi i, instinktivno, izobličiti svoje tijelo na odgovarajući način.

Cringan je evoluirao u svoj sadašnji oblik, cringe, u govoru srednje Engleske iz 16. vijeka, kada je počelo da znači „savijati se ili šćućuriti se od sramote, servilnosti ili straha“ (pogledajte: Pamflet Roberta Grina iz 1591. koji opisuje „kolegu koji se ljubazno povija“). Do 19. vijeka to je objedinjeno u sadašnje značenje: „ustuknuti od sramote, stida ili straha“.

Krindž je dobio novu relevantnost na internetu. U drugoj polovini 20. vijeka došlo je do uspona krindž komedije, u kojoj odvratni i/ili društveno nezgodni protagonista izaziva haos, obično u dokumentarnom ili lažnom dokumentarnom okruženju. Od serija „Obuzdajte svoj entuzijazam“ do „The Office“, krindž komedija je postala glavna tema moderne televizije.

Cringe se ubrzo proširio na društvenim mrežama i tako savršeno uhvatio savremeni osjećaj da je korišćen kao glagol („ježim se te objave“), pridjev („kako krindž post“), zbirna imenica („prestani sa objavljivanjwm krindža“) i, da, čak i najsvetija nad svetinjama, ubacivanje: „Jeste li vidjeli taj post? Krindž“.

* * * * *

Autor je Kaleb Medison, urednik u Atlanticu i autor izdanja "The Good Word"

Portal Analitika