Društvo

Darivanje u potrošačkom društvu

Kako ne kupiti ništa novo za poklon ove praznične sezone

Zašto smo toliko opsjednuti pretprazničnom kupovinom kada se oko nas nalazi toliko toga što bismo mogli da poklonimo nekome koga dobro poznajemo? Zašto sami ne pravimo poklone i dajemo starim stvarima novi život?

Kako ne kupiti ništa novo za poklon ove praznične sezone Foto: Pixabay
Prevod Portal Analitika
Prevod Portal AnalitikaAutor
New York TimesIzvor

Svake godine moj muž i ja postavljamo jedno drugom izazov za praznike: pronađi poklon u lokalnoj prodavnici polovnih stvari, nešto divno što je odraz naše individualne estetike ili opsesija. Ta tradicija je donijela neke od mojih omiljenih predmeta u naš dom.

Originalni poster „2001: Odiseja u svemiru“ sada visi u našoj spavaćoj sobi. Svjetlucva naljepnica od folije na poleđini kaže da je njeno postavljanje na jezgro od pjene napravljeno u radnji ramova na Telegraf aveniji u Berkliju, u Kaliforniji, prije mnogo godina. To nije samo kul poster; takođe je poster za film koji smo zajedno gledali u ultra velikom formatu na Muzičkoj akademiji u Bruklinu, prije nego što smo dobili djecu. Moj muž je živio u oblasti zaliva San Franciska, upoznali smo se u Njujorku, a sada svi živimo u Vermontu, gdje je i poster završio. Osjećam kao da je dio ove naše priče.

Blago poput ovog je svuda oko nas — u prodavnicama starih stvari, rasprodajama u dvorištu, starinskim buticima, sajtovima za onlajn preprodaju i u „Ne kupuj ništa“ grupama. Ako dobijete poklon od mene ove godine, vjerovatno će biti polovan, kao što je terarijum koji sam nabavila za sina na Facebook Marketplaceu i drvena kućica za lutke koju sam kćerki kupila od prijatelja. 

Popravljala sam kućicu nakon njenog odlaska na spavanje tako što sam je brusila i farbala i dodavala slojeve od ostataka nakon renoviranja kupatila. Dok Božić ne dođe, moraću samo da nabavim čokoladu (a ove godine i Pop It! igračkice) da bih ih stavila u okačene čarape, kao da je Djed Mraz sletio.

Vrijeme za preispitivanje

Globalni problemi u lancu snabdjevanja mogu da dovedu do nestašice sezonskih „it“ igračaka ili tehničkih uređaja, ali ne moraju da pokvare praznike. Umjesto da žurimo u prodavnice ili rano napunimo svoju korpu za kupovinu na internetu, možda je ovo vrijeme da preispitamo godišnju marketinšku akciju koja nam govori da moramo da počnemo da trošimo sada i da nastavimo da trošimo do decembra da bismo manifestovali božićno jutro izobilja i veselja.

Ne radi se o tome da budete Grinč, da otkažete božićnu proslavu ili da pokušate da prođete minimalistički test čistoće. Radi se o izlasku iz mentalnog sklopa potrošača koji zahtijeva da stalno kupujemo stvari – stvari o kojima onda moramo da brinemo i na kraju ih odbacimo.

Svaka nova kupovina pokreće globalni lanac događaja, obično počevši od vađenja nafte da bi se napravila plastika koja se nalazi u svemu, od rastezljivih farmerki do ambalaže u kojoj dolaze. Ti materijali putuju od fabrike za preradu do kontejnerskog broda, da bi na kraju sletjeli na moj prednji trijem, a zatim postali moji na neko vrijeme. Prije ili kasnije, oni će najvjerovatnije završiti na deponiji.

Tako je malo zadovoljstva u takvim kupovinama i nijesam sama u toj procjeni. U svojoj knjizi „Potrošeno“, Aja Barber, stručnjakinja za održivost i modnu industriju, piše o neprestanom razočaranju kupovinom tokom Crnog petka koja se završava kupovinom „robe koju nijeste ranije vidjeli i koju nijeste posebno želeli, ali ste se nekako osjećali prinuđenim da kupujte zbog niske, niske, niske cijene.”

Svakako, zadatak sebi da pronađem poklon koji govori o mom bogatom i komplikovanom odnosu sa mojim partnerom, umjesto da jednostavno kupujem sa liste želja koju je podijelio sa mnom, zahtijeva više razmišljanja i rada. Ali to je i mnogo zabavnije.

Dobra vijest za planetu

Mali grad u kome živim ima izuzetno dobru ponudu polovnih stvari. Postoje dvije prodavnice koje su specijalizovane za dječiju odjeću i igračke; zajednički orman ispunjen besplatnom odjećom, knjigama i opremom za bebe; tri grupe „Ne kupuj ništa“; prodavnice ostavljenih stvari; dvije prodavnice polovnih knjiga; nekoliko vintage radnji i antikvarnica; i neobičan butik sa dijelom za preprodaju. Ova kultura ponovne upotrebe nikada nije izašla iz mode u Novoj Engleskoj, a čini se da je samo rasla posljednjih godina. Raspitivanje za nešto ili traženje nečega korišćenog prije kupovine novog sve se više smatra normom.

Stepen u kojem moja zajednica prihvata polovnu robu može biti neobičan, ali prema Goodwill Internationalu, koji ima više od 3.300 prodavnica širom SAD i Kanade, prodaja u periodu od marta do avgusta 2021. porasla je za više od 11 odsto u odnosu na isti period 2019. Online prodavac ThredUp navodi istraživanje koje predviđa da će se tržište polovne odjeće u SAD udvostručiti u narednih pet godina i dostići 77 milijardi dolara.

Sve ovo je dobra vijest za planetu: donekle smanjuje kretanje stvari sa jedne strane svijeta na drugu i vađenje prirodnih resursa potrebnih za proizvodnju novih naušnica, autića i slagalica. Takođe čuva neke predmete od bacanja na deponiju dok još mogu da imaju neku korist ili da izazovu radost. Ali znam da to neće riješiti našu ekološku krizu – potrebne su nam mnogo veće promjene koje bi vodile velike kompanije i vlade.

Nije sve ni u korijenu onoga što pokreće potrošačku kulturu. Zamjena novog za korišćeno zapravo ne smanjuje želju za potrošnjom, rekao je J. B. Mekinon, autor knjige „Dan kada svijet prestaje da kupuje: kako kraj konzumerizma spasava životnu sredinu i nas same“. 

„Ako zadržimo način razmišljanja potrošača, uvijek ćemo se na kraju vraćati istom problemu jednostavnog trošenja previše energije i previše resursa, bez obzira na oblik potrošnje, čak i ako je kružna ili dijeljena“, rekao je Mekinon.

Potraga za blagom

Sviđa mi se sugestija gospodina Mekinona da je vrijeme provedeno zajedno u razgovoru, šetnji ili pripremanju obroka mnogo značajnije od svega što možete da odmotate. I saglasna sam da ritualna predaja kupljenih stvari tokom poziranja u odgovarajućoj porodičnoj pidžami zapravo može da stane na put ljudskoj vezi koju većina nas traži tokom praznika.

Ali realno, nijesam sigurna da će moja porodica ikada u potpunosti odustati od darivanja prazničnih poklona. Godišnja razmjena poklona moje mame – što vam je možda poznato kao poklon žurka „bijelog slona“ – pravi je vrhunac sezone. Međutim, možemo da napravimo neke promjene. U svojoj knjizi, gospodin Mekinon sugeriše da bi čak i postepeno smanjenje potrošnje naših domaćinstava moglo da pomogne životnoj sredini, a da ne dovede globalnu ekonomiju do krajnjeg zastoja.

Za mene, pronalaženje načina da se novo zamijeni korišćenim više liči na potragu za blagom nego na obavezu. Traženje i dijeljenje stvari me podsjeća da živim u mjestu izobilja i čini da se osjećam povezano sa drugima. 

Prošle godine u decembru, žena iz komšiluka je u dvorištu postavila dva dugačka stola i pozvala druge roditelje da ostave male igračke, knjige, šešire, rukavice — sve što bi moglo biti dobar poklončić koji bi se ubacio u čarapu. 

Došala sam sa torbom punom autića, plastičnih životinja, tabli i naljepnica, stvari za koje su moja deca izgubila interesovanje ili ih ignorisala. Otišla sam sa torbom koja, iskreno, nije bila toliko drugačija, ali je bila nova za nas i bolje je odražavala njihova trenutna interesovanja.

Uštedjelo mi je vjerovatno 50 dolara, ali je bilo i koristan podsjetnik da naše stvari nijesu naš identitet. Plastične zmije i drveni blokovi koje sam vadila ispod kauča ne moraju biti moji da bih se zauvijek nosila sa njima. Imam zajednicu sa kojom mogu da ih podijelim i nevjerovatno sam zahvalna što sam njen dio.

Ove godine, možda ću odlučiti da sama u dvorištu postavim ovakve stolove za razmjenu poklona.

* * * * *

Autorka je Anelis Grifin, novinarka koja piše na teme iz oblasti kulture, načina življenja i zdravlja

Portal Analitika