Politika

NOVA KOMPROMITACIJA: U Ministarstvu odbrane kriju da su izgubljeni klasifikovani podaci

Kako su nestali lični dosjei iz OBD-a?!

Informacije kojima naš list raspolaže ukazuju da je kršenje procedura i pravila rukovanja ličnim podacima osnovni razlog nestanka, uklanjanja ili gubljenja ličnih podataka dvoje službenika OBD-a. To ukazuje da je neko ovlašćeno lice, ili više njih, mimo standarda i propisanih procedura, iznosilo personalne podatke službenika, ne samo iz ,,sigurne zone“ i ,,zaštićene sobe“, već – iz zgrade Ministarstva odbrane

Kako su nestali lični dosjei iz OBD-a?! Foto: Foto: Screenshot
Draško ĐURANOVIĆ
Draško ĐURANOVIĆAutor
PobjedaIzvor

Najmanje dva personalna dosjea službenika Obavještajno-bezbjednosnog direktorata (OBD) Ministarstva odbrane volšebno su nestala iako su bili pohranjeni u posebnoj sobi, u takozvanoj sigurnoj zoni koja je pokrivena video nadzorom, saznaje Pobjeda od izvora iz vrha Ministarstva odbrane.

Pobjeda je pokušala da dobije zvaničnu informaciju o personalnim dosjeima koji nedostaju i tim povodom smo u utorak uputili pitanje kabinetu ministarke odbrane Olivere Injac. Nakon dva dana i dodatne urgencije, odgovor koji smo dobili iz Ministarstva odbrane sadržan je u jednoj rečenici: ,,Još uvijek nema povratne informacije na vaš upit“.

Informacije kojima naš list raspolaže ukazuju da je kršenje procedura i pravila rukovanja ličnim podacima osnovni razlog nestanka, uklanjanja ili gubljenja ličnih podataka dvoje službenika OBD-a.

LIČNI PODACI

Personalni dosjei po pravilu sadrže akte o zasnivanju radnog odnosa, rješenja koja se zaposlenom uručuju tokom profesionalne karijere, uvjerenja i sertifikate o završenim obukama, kursevima ili seminarima...

Precizna je procedura arhiviranja i čuvanja podataka o zaposlenima u Ministarstvu odbrane i Vojsci Crne Gore. U Direktoratu za ljudske resurse pohranjeni su personalni dosjei službenika Ministarstva odbrane, podaci o vojnicima i starješinama skladište se u kasarnama u kojima službuju, dok su u arhivi Generalštaba lična dokumenta oficira i podoficira koji su tamo raspoređeni.

Personalni dosjei oficira ili službenika Obavještajno-bezbjednosnog direktorata čuvaju se u takozvanoj ,,sigurnoj zoni“, tačnije posebnoj sobi gdje su arhivirani i koja je pod stalnim video nadzorom.

Ti bezbjednosni protokoli su urađeni po NATO standardima i Ministarstvo odbrane je obavezno da ih poštuje. To znači da niti jedan klasifikovani podatak ne smije da se iznosi van prostora ,,sigurne zone“, a pristup dokumentaciji omogućen je samo osobama sa posebnim ovlašćenjima, vlasnicima šifrovanih kartica koje omogućavaju ulazak u ,,sigurnu zonu“.

Kako su onda nestala dokumenta koja sadrže lične podatke službenika OBD-a?

,,POSEBNE INSPEKCIJE“

Pobjeda je nedavno pisala da je Vlada Crne Gore imenovala, na prijedlog ministarke odbrane Olivere Injac, potpukovnika Todora Goranovića za generalnog direktora Obavještajno-bezbjednosnog direktorata i to – bez prethodne saglasnosti ili odluke Savjeta za odbranu i bezbjednost, što je kršenje člana 130 Ustava Crne Gore.

Iako se u saopštenju Vlada Crne Gore poziva na Zakon o vojno-obavještajnim i bezbjednosnim poslovima, ignorisana je činjenica da je Goranović oficir Vojske Crne Gore i da na poziciju može biti postavljen tek nakon odluke Savjeta za odbranu i bezbjednost.

Potpukovnik Goranović je 12. maja bio postavljen za vršioca dužnosti direktora OBD-a, nakon smjene prvog čovjeka tog Direktorata Aleksandra Šaranovića.

Očito je tokom posljednjih šest mjeseci potpukovnik Goranović zaslužio povjerenje ministarke Injac, ali će sada morati da pruži odgovor na brojna pitanja. Prije svega: kako su nestala lična dokumenta najmanje dvoje službenika OBD-a i ko iz službe nije poštovao bezbjednosne protokole?

Prema informacijama Pobjede, po nalogu ministarke Injac tokom više mjeseci rađene su mnoge inspekcijske provjere kako bi se otkrila ,,nepočinstva bivšeg ministra odbrane Predraga Boškovića i njegovih saradnika“. U tom cilju obrazovane su brojne komisije koje su ,,češljale“ dokumenta, rješenja o postavljenjima, ugovore o radu, nadoknade u Ministarstvu odbrane i Vojsci Crne Gore.

Možda je bivšoj vlasti sve to ličilo na čisti revanšizam i ,,lov na vještice“, ali je bilo logično očekivati da se novi menadžment, koji je došao na talasu promjena 30. avgusta 2020. godine, detaljno pozabavi radom prethodne uprave Ministarstva odbrane.

Nije, međutim, ni prirodno ni očekivano da će u tom pohodu na ,,nepočinstva stare vlasti“ ministarka odbrane napraviti toliko propusta i kršenja zakona.

Po Ministarstvo odbrane kompromitujuća je informacija da su, uprkos sigurnosnim protokolima, nestala dva personalna dosjea službenika OBD-a. Drugim riječima: neko je ovlašćeno lice, ili više njih, mimo standarda i propisanih procedura, iznosilo personalne dosjee, ne samo iz ,,sigurne zone“ već i iz zgrade Ministarstva odbrane!

To se već ne može kvalifikovati kao nesnalaženje u poslu, već je riječ o djelu koje se kosi sa Zakonom o vojsci Crne Gore.

URUŠAVANJE SISTEMA

Najnoviji slučaj nestanka personalnih dosjea iz OBD-a samo se naslanja na brojne afere u Ministarstvu odbrane i optužbe koje su do sada prouzrokovale tri krivične prijave protiv ministarke Injac za zloupotrebu službenog položaja.

I to je samo dio afera koje se kao na traci nižu u Ministarstvu odbrane, samo djelić nezakonitosti i pogrešnih procjena koje su uzdrmale sistem vojne bezbjednosti unutar te važne državne institucije.

Najviše spornih poteza ministarka Injac je povukla u namjeri da ,,reorganizuje“ Obavještajno-bezbjednosni direktorat, ali je ,,značajan napor“ uložila i na kršenje Ustava prilikom raspoređivanja oficira Vojske Crne Gore bez saglasnosti Savjeta za odbranu.

Nakon krivičnih prijava, saslušanja pred Odborom za bezbjednost i odbranu Skupštine Crne Gore, ministarka Olivera Injac se, nakon objelodanjivanja podataka o nestanku ličnih podataka službenika OBD-a, suočava sa još jednim vrlo neprijatnim slučajem narušavanja bezbjednosnih protokola.

Mada, pitanje je, kada je riječ o ministarki odbrane, da li sve što je objelodanjeno kod nje zaista izaziva neprijatnost i da li su sve greške plod spleta slučajnosti. Ili se, ipak, svjesno i temeljno radi na urušavanju sistema vojne bezbjednosti?


Portal Analitika