Politika

"Na državnom nivou, mi nemamo Vladu, već nešto što se predstavlja kao Vlada"

Kalezić: Prioriteti građana na izborima nisu bili lokalni već državni problemi

Rezultate nedjeljnih izbora treba posmatrati na dva nivoa, odnosno, Podgoricu treba odvojiti od ostalih opština. Prioriteti građana Podgorice na izborima održanim u nedjelju nisu bili lokalni gradski problemi već su se opredijelili za liste koje su prioritet dale državnim pitanjima. To je razlog zašto Podgoričani nisu glasali za rezultate jedne objektivno kvalitetne gradske uprave, već su glas povjerili listama koje su na različite načine potencirale druge teme, kazao je viši istraživač Istorijskog instituta Crne Gore Danilo Kalezić u emisiji “Znam da znaš” na Gradskoj RTV.

Kalezić: Prioriteti građana na izborima nisu bili lokalni već državni problemi Foto: Gradski portal
Gradski portalIzvor

U kampanji koja je trajala unazad nekoliko nedelja, naglašava, od političke konkurencije liste “Svi za naš grad” nismo čuli ni konkretne ideje, ni konkretna programska rješenja.

“Sve ono što su bile kritike dosadašnjoj gradskoj upravi se nije ticalo gradske uprave, već se ticalo državnog nivoa, pitanja i problema koju Crnu Goru muče unazad nekoliko godina. I onda dolazimo do teme šta zapravo građani Podgorice žele. Da li žele funkcionalnu i kvalitetnu lokalnu upravu ili žele nešto drugo. Kada postavimo stvari na taj način, onda je vrlo lako doći do odgovora, jer 40 odsto, bez obzira na to što je odličan rezultat u svim evropskim demokratijama je očigledno nedovoljan da se nagradi lokalna samouprava”, smatra Kalezić.

Ako građani prethodne dvije godine nisu vidjeli šta znači politika tih koalicija koje su dobile većinu na proteklim izborima, dodaje, onda je očigledno da tu nije riječ o naivnosti ili neznanju, već o svjesnoj namjeri da nagradite partije, odnosno koalicije opstrukcije.

“Gdje god su te koalicije došle u priliku da formiraju vlast, imali smo disfunkcionalnu anarhiju. Jednako tako, na državnom nivou, mi nemamo Vladu, već nešto što se predstavlja kao Vlada, a po teorijskim uzusima ne odgovara nikakvom demokratskom poretku.Više liči na poluanarhiju sa elementima autoritarizma”, naglašava Kalezić.

Crna Gora je društvo koje tek sazrijeva i građani, kaže, ne razumiju svoju ulogu u izbornom procesu, a još manje ulogu u demoktratskom procesu.

“Tačna je ona teza koja se čuje sa druge strane političkog spektra o smjenjivosti vlasti i potrebi da se građani uče demokratiji. Ali mi ne govorimo o situaciji iz perspektive 2012. ili 2016. godine, već o Crnoj Gori iz perspektive 2022., kada imate itekako bogato iskustvo pogrešnih promjena koje nijesu vodile ka poboljšanju kvaliteta državne fukcije, već suprotno”, ocijenio je Kalezić.

Građani u Crnoj Gori, smatra, imaju ozbiljan problem sa artikulisanjem onoga što su njihovi interesi.

“Crna Gora je cijeli 20. vijek provela u sličnim dilemama i nekoliko puta pravila istorijski katastrofalne greške po opstanak i države i društva. To su boljke koje tek treba da prebolimo i da naučimo na koji način treba da artikulišemo državni interes”, napominje Kalezić.

Promjena vlasti 2020. godine je, kako dodaje, otvorila vrata da građani vide sa čim imaju posla.

“Ove partije i koalicije koje se predstavljaju kao alternativa postojećoj gradskoj upravi u Podgorici su zapravo koordinisane iz centara van Crne Gore. Da li su ciljevi tih centara da Crnu Goru učine evropskom, demokratskom i funkcionalnom zemljom ili ne, vidjećemo”, kazao je Kalezić.

Samo treba pogledati kvalitet života građana u tim zemljama, navodi, pa onda izvlačiti pouke šta zapravo ti centri žele od Crne Gore.

“Ako ni to nije dovoljno, možemo se vratiti na period od 2020. do danas, pa se sjetiti kako je izgledala prva apostolska Vlada, pa kako izgleda Abazovićeva vlada, pa pogledati sve te segmente njihove posvećenosti destrukciji svega što ima obrise ove države”, podsjeća Kalezić.

Ako nakon svega toga imamo ovakav rezultat u Podgorici, kako je poručio, onda imamo ozbiljan problem sa artikulisanjem državnog interesa i shvatanjem šta zapravo građani žele.

Portal Analitika