Politika

Pozadina „otvorenog pisma“ kojim šef Skupštine poziva hrvatskog kolegu da posjeti Crnu Goru

Kalezić: Taktičko pregrupisavanje da bi se zvanični Zagreb doveo u nezgodnu poziciju

Lideri bivšeg DF-a nemaju ništa protiv da održavaju vještačku sliku toga da je Spajićeva vlada evropska. Na taj način sebi olakšavaju pritisak, a u pozadini mogu da završavaju one ideološke i nacionalne stvari zbog kojih postoje

Kalezić: Taktičko pregrupisavanje da bi se zvanični Zagreb doveo u nezgodnu poziciju Foto: FCJK
PobjedaIzvor

Niko nije naivan da vjeruje da je poziv predsjednika crnogorskog parlamenta Andrije Mandića hrvatskom kolegi Gordanu Jandrokoviću istiniti, realni iskaz njegove volje, odnosno njegovog dobronamjernog odnosa prema zvaničnom Zagrebu. To je taktičko pregrupisavanje, kako bi zvanični Zagreb doveo u jednu vrstu nezgodne pozicije, smatra politički analitičar Danilo Kalezić.

Čelni čovjek Skupštine u ponedjeljak je otvorenim pismom uputio „zvanični poziv“ predsjedniku Hrvatskog sabora Gordanu Jandrokoviću da sa delegacijom tog parlamenta posjeti Crnu Goru. Taj susret, prema riječima Mandića, bio bi prilika da se „razmotre brojne teme od obostranog interesa“, a gosti bi „dobili odgovore na pitanja koja možda interesuju tamošnje poslanike i građane Hrvatske“. Poziv stiže nakon što su ozvaničeni detalji non-pejpera sa zahtjevima Hrvatske prema našoj zemlji kako bi bio nastavljen naš put ka Evropskoj uniji.

Kalezić ističe da takav potez Andrije Mandića „nije ni vrednosni ni evolutivni politički iskaz“, već „taktiziranje kako bi stavio zvanični Zagreb u pat poziciju“.

- Predsjednik Skupštine vrlo dobro zna kakav je njegov status u Hrvatskoj, iskazan kroz crnu listu na koju je stavljen. Ovo je vrsta taktiziranja koja je već viđena u balkanskim političkim okvirima, s namjerom da se zvanični Zagreb dovede u pat poziciju. Mandiću to, naravno, neće poći za rukom – dodaje Kalezić.

Dalje navodi kako ne očekuje da će odgovor na jučerašnji poziv zaista biti posjeta delegacije Hrvatskog sabora.

- Zvanični Zagreb je više puta jasno stavio do znanja što misli o karakteru vladajuće većine u Crnoj Gori. Formalno, a češće neformalno, čuju se ocjene da Crna Gora ne može da nastavi integracije uz aktuelnu vladajuću većinu. Sve ovo što je u non-pejperu je jedna vrsta crvene linije preko koje zvanični Zagreb neće preći. Prema tome, ovaj poziv će ostati usamljeni taktički potez Mandića – kazao je Kalezić te precizirao da ćemo tek vidjeti reakciju Hrvatske na ovaj „Mandićev taktički potez i provokaciju“.

Zato smatra da će se to odraziti i na zatvaranje poglavlja krajem ove godine. Jer, može se očekivati da zvanični Zagreb blokira segment koja se tiče vanjske politike. No, dodaje, da će to zavisiti i od drugih evropskih partnera koji imaju blagonakloni odnos prema premijeru Milojku Spajiću.

- Oni su u dilemi i ambivalenciji koja se suštinski svela na to da li se kažnjavanjem Spajićeve vlade, zapravo, kažnjava evropska integracija cijelog crnogorskog društva. S druge strane, popuštanje Spajiću i njegovoj vladajućoj većini daje plodno tle za jačanje ultradesnih i ultranacionalnih krugova koji su danas u Crnoj Gori de facto ključni faktori izvršne vlasti – precizira Kalezić.

Kaže da su u osnovi ovakvih odnosa dva nerješiva problema koje ima Spajić. Prvi se odnosi na to na koji način da opravda učešće stranaka nekadašnjeg DF-a u vlasti kad su oni pod sumnjama i sankcijama, te izazivaju visok stepen podozrenja kod većine partnera u procesu evropskih integracija. Drugi problem je na koji način da pacifikuje retoriku bivšeg DF.

Tome treba dodati vrednosne stavove koji su u suprotnosti upravo sa evropskim integracijama, a koje Mandić sa čela Skupštine i Nove srpske demokratije i predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević svakoga dana na svakom mjestu proizvode i aktuelizuju.

- Svoj politički cilj su postigli onog trenutka kada su preuzeli upravljačke pozicije i paket izvršne vlasti. Oni nemaju ništa protiv da održavaju vještačku sliku toga da je Spajićeva vlada evropska. Na taj način sebi olakšavaju pritisak, a u pozadini mogu da završavaju one ideološke i nacionalne stvari zbog kojih postoje – navodi Kalezić.

Kaže i da Spajić dvojici iskusnih političara predstavlja „kišobran“ iza kojeg mogu da se sakriju, kako bi njihove aktivnosti prolazile „ispod radara“.

- „Barometar 26“ nije ništa više do mrtvo slovo na papiru - smatra Kalezić objašnjavajući da ta platforma nema nikakvu težinu, politički ili logički smisao.

Podsjeća da dokument predviđa sve što je već sadržano u koalicionom sporazumu, zbog čega ga vidi kao „dezavuisanje javnosti i kreiranje besplatnog PR-a“. Prema njemu, ništa se neće promijeniti dogodine, jer će i Mandić i Knežević insistirati na temama koje sve češće potenciraju u svojim obraćanjima kako biračima, tako i svim građanima Crne Gore.

- Teme su dvojno državljanstvo, kapela na Lovćenu i srpski kao službeni jezik, koje su maltene na dnevnom nivou prisutne u javnosti. U tome ih nikakav dokument koji proizvede osoba bez ikakvog političkog autoriteta, kao što je to Spajić, ne može da zaustavi. Mogu ih zaustaviti ili vanredni parlamentarni izbori ili rekonstrukcija Vlade. Sumnjam da će se u dogledno vrijeme desiti išta od toga. A Spajić, da je istinski opredijeljen za integracije, davno bi promijenio koalicione partnere – zaključuje Kalezić.

Portal Analitika