Broj Crnogoraca u Srbiji rapidno opada još od 1981. godine kada je zabilježeno 147 hiljada građana crnogorske nacionalnosti, upravo iz tog razloga Crnogorci u Srbiji pribojavali su se rezultata popisa iz 2022., smatra novinarka Jelena Đurović.
“To nije prinudna asimilacija, znači, ja ne mogu da kažem da se u Srbiji Crnogorci prinudno asimiluju, oni se adaptiraju na situaciju gdje od ujutru do uveče postoji govor mržnje prema Crnogorcima koji jedino može da se napravi komparacija prema kosovskim Albancima, često je i gore prema Crnogorcima i ljudi se jednostavno plaše”, kazala je Đurović.
Iz Crnogorskog udruženja “Lovćen” iz Lovćenca poručuju da rezultati popisa nijesu mogli biti drugačiji imajući u vidu da se u Srbiji negira postojanje jedne nacije, otima i falsifikuje istorija, te da se djeca u obrazovnim sistemima uče o lošim karakternim osobinama Crnogoraca.
“Uporede li se popisi u Srbiji đe je drastičan pad broja Crnogoraca i u Crnoj Gori đe je osjetan porast broja Srba, jasno vam je da iza svega stoji dobro osmišljena strategija asimilacije Crnogoraca i ostvarivanje velikosrpske ideje o srpskom svijetu”, navodi Željko Kaluđerović iz CD “Lovćen” Lovćenac.
Najveća koncentracija onih koji baštine istinske crnogorske vrijednosti je u Lovćencu, Vrbasu i Novom Sadu, poručuje Đurović, dok, kako ističe, ideja o osnivanju Crnogorskog kulturnog centra u Beogradu nije podržana.
“Srbi u Crnoj Gori su imali ogromnu podršku matice sve vrijeme, mi nismo imali nikakvu podršku ovdje i to je ukratko ono što ti rezultati reflektuju”, kazala je Đurović.
Nacionalni savjet Crnogoraca je paradržavni i pod okriljem Srbije, ističe Đurović i naglašava da su Crnogorci u Beogradu u većoj mjeri ugroženi, nego oni koji žive u Vojvodini.