"Zaista se radi o slučaju koji je za anale crnogorskog obrazovnog sistema, bilo da je odgovorno preko 500 učenika koji su optuženi da su prepisivali, ili komisija ili obrazovni sistem. Vlasti moraju da se zapitaju u kakvom sistemu živimo”, kazala je Kaluđerović u izjavi za RSE.
Okrivljujući za situaciju obrazovne vlasti, Kaluđerović kaže da je neprijatno gledati javnu polemiku između Ministarstva prosvjete i Ispitne komisije.
"Eskalacija eksterne mature u kojoj je toliko učenika diskvalifikovano, zahtjeva hitno rješavanje. Jer se radi o populaciji koja je ograničena rokovima za upis u dalji nivo obrazovanja", navodi Kaluđerović.
Kaluđerović ukazuje da naknadno mijenjanje procedura vezano za ocjenjivanje i popuštanje pod pritiskom abolira maturante ukoliko se ispostavi da su prepisivali.
Roditelji, kako navodi, bi trebalo da budu svjesni da su njihova djeca punoljetni građani koji treba da snose odgovornost za postupke.
S druge strane, kaže, moguće je da je jedan dio učenika bio posvećen pripremi maturskog ispita i da su nepravedno kažnjeni u ocjenjivanju.
"To je trebalo istražiti u svakom pojedinačnom testu. Takođe, oni koji tvrde da nisu prepisivali trebalo je da potvrde znanje na vanrednom ispitu 13. juna, čime bi poslali snažniju poruku u odnosu na ono za šta se njihovi roditelji bore", zaključuje Kaluđerović.
Podsjetimo, više od 500 maturanata iz Crne Gore na eksternom testu iz predmeta Crnogorski - srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost dobilo je 0 bodova, što je diskvalifikacija, jer su, prema ocjeni Ispitne komisije, prepisivali.
Odlazeća Vlada Crne Gore je, nakon toga, smijenila direktoricu Ispitnog centra, uz ocjenu odlazećeg premijera da “ne zna zašto do toga nije ranije došlo”.