Zanimljivosti

Kamen koji je držao vrata sada vrijedi milion eura: Priča o jednom od najvećih netaknutih komada ćilibara na svijetu

Žena iz Rumunije nije znala da je njen graničnik za vrata - dragocjeni komad ćilibara star između 38 i 70 miliona godina

Kamen koji je držao vrata sada vrijedi milion eura: Priča o jednom od najvećih netaknutih komada ćilibara na svijetu Foto: Muzeul Județean Buzău/Facebook
Prevod Portala Analitika
Prevod Portala AnalitikaAutor
Portal AnalitikaIzvor

Kažu da 'smeće' jedne osobe može biti blago druge, ali komad 'kamena' koji se koristio decenijama da bi vrata držao zakočena, blago je po skoro svakom standardu.

Kamen težak 3,5 kilograma pronašla je starija žena u koritu potoka na jugoistoku Rumunije, dopao joj se donijela ga je kući i koristila.

Ispostavilo se da je to njeno otkriće jedan od najvećih netaknutih komada ćilibara na svijetu, prema izvještaju El Paisa. A njegova vrijednost? Negdje oko milion eura (oko 1,1 milion dolara).

Ćilibar je smola drveta koje nastaje već milionima godina. Vremenom se ova visoko viskozna supstanca fosilizuje u čvrst materijal u bojama toplih nijansi, koji je široko poznat kao poludragi kamen.

U Rumuniji, komadi ćilibara se mogu naći oko sela Colti u pješčanim djelovima obale rijeke Buzau, gdje se inače eksploatisao od 1920-ih.

Poznat kao rumanit, ovaj ćilibar je poznat i cijenjen zbog širokog spektra dubokih, crvenkastih nijansi.

Starija žena je pronašla ovaj grumen rumanita težak 3,5 kilograma u koritu potoka u Koltiju, selu na jugoistoku te istočnoevropske zemlje. Decenijama ga je koristila kao jednostavni graničnik za vrata, a da niko nije shvatio njegovu vrijednost. Informaciju je za EL PAÍS potvrdio Daniel Kostače, direktor Pokrajinskog muzeja Buzau, gdje se predmet trenutno čuva.

Članovi porodice vlasnika saopštili su da je starica koja ga je pronašla, bila žrtva provale u kojoj je ukradeno nekoliko komada njenog zlatnog nakita male vrijednosti, dok je grumen ćilibara potpuno ignorisan.

“U mahnitoj potrazi za dragocjenostima, previdjeli su pravo blago koje im se nalazilo pred očima”, rekli su.

Rumunija je među zemljama sa najznačajnijim nalazištima ćilibara, a region Buzau je jedno od područja u kojima se ovaj poludragi kamen nalazi u izobilju. Zbog specifičnosti ležišta u zemlji, geolog Oscar Helm ih je nazvao "rumanit". Poludragi kamen poznat je još i kao "Buzau ćilibar", prema Svjetskoj akademiji rekorda, vodećoj svjetskoj organizaciji za sertifikovanje rekorda.

Nakon što je žena umrla 1991. godine, rođak koji je naslijedio njen dom posumnjao je da bi graničnik za vrata mogao biti više nego što se na prvi pogled čini. 

Saznavši šta ima, prodao je ćilibar rumunskoj državi, koja je dala da ga procijene stručnjaci u Muzeju istorije u Krakovu u Poljskoj.

Prema ovim stručnjacima, ćilibar je vjerovatno star oko 38 do 70 miliona godina. 

"Njegovo otkriće predstavlja veliki značaj i na naučnom i na muzejskom nivou", rekao je za El Pais Daniel Kostače, direktor Muzeja Buzau.

Klasifikovan kao nacionalno blago Rumunije, grumen se čuva od 2022. godine u Pokrajinskom muzeju Buzau - regiji u kojoj je relikvija pronađena.

Ovo otkriće podsjeća na raniji slučaj otkrića čovjeka u Mičigenu, koji je držao veliki komad stijene kao graničnik za vrata, da bi decenijama kasnije otkrio da svoja vrata drži zakočena meteoritom vrijednim 100.000 dolara.

Komad ćilibara vrijedan više od milion dolara takođe nije loš rezultat. Zamislite samo koliko graničnika za vrata možete kupiti.

Portal Analitika