Britanski premijer je rekao da se, dok je bio u opoziciji, dodvoravao Mardoku i njegovim listovima u Britaniji. Mardokov tabloid San (Sun) je uoči izbora 2010. godine promenio svoju podršku sa Laburističke na Kameronovu Konzervativnu partiju.
- Želio sam podršku što većeg broja listova i televizijskih komentatora, jer sam želio da povedem zemlju u drugom pravcu - rekao je Kameron u intervjuu za BBC.
On, međutim, tvrdi da nije bilo nikakvog "velikog dogovora" između njega i Mardoka ili njegovog sina Džejmsa, kao i da nikada nije obećao da će pomagati Mardokove poslove u zamjenu za podršku.
Pitanja o povezanosti Kameronove vlade i Mardokove kompanije Njuz korp (News Corp) pokrenuta su tokom istrage koju vodi vladina komisija povodom skandala o telefonskim prisluškivanjima u bivšim tabloidima Mardokove medijske grupe, zbog kojeg je prošlog ljeta i ugašen list Njuz of d vorld (News of the World). Istragom su otkriveni mejlovi koji ukazuju na kontakte predstavnika Njuz korpa i kancelarije ministra kulture Džeremija Hanta, posebno njegovog savjetnika Adama Smita. Hant je trebalo da odluči da li da odobri Mardokovoj kompaniji da preuzme potpunu kontrolu u grupi satelistkih kanala Skaj (Sky), gdje ima 39 odsto učešća. Kasnije se odustalo od tog projekta.
Kameron je priznao da je sa Džejmsom Mardokom razgovarao o tom projektu na božićnoj zabavi 2010. godine, koju je organizovala Rebeka Bruks, bivša izvršna direktorka Njuz internešenela (News International), britanske filijale Njuz korpa. Na osnovu mejlova bi moglo da se zaključi da je ministar ili njegova kancelarija, odavao osjetljive informacije Mardokovim saradnicima i da je podržavao slučaj Njuz korpa. Smit je u srijedu podnio ostavku, tvrdeći da je su njegovi mejlovi davali pogrešan utisak, kao i da ministar nije bio sa tim upoznat.
Kameron je rekao da ne vjeruje da je Hant prekršio ministarska pravila, ali da će, ako se pojave dokazi da je Hant radio neprimjereno, narediti istragu.
(Foto: blic.rs)