Nagradu "Konfučije" ustanovila je 2010. godine grupa kineskih univerzitetskih profesora kao odgovor na dodjelu Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liu Sjaobou koji služi kaznu od 11 godina zatvora jer je bio koautor poziva za poličke reforme u Kini.
Nagrada koju je on dobio, razbjesnjela je vladu i kineske nacionaliste koji su optužili komitet za dodjelu Nobelove nagrade da se miješa u unutrašnje stvari Kine i kineski pravni sistem, s ciljem da uruši ugled Kine u svijetu, naveo je AP.
Prošlogodišnji dobitnik nagrade je bio sadašnji predsjednik Rusije Vladimir Putin, a nagradu je dobio za "izuzetne poteze na očuvanju mira".
Za Nagradu za mir "Konfučije" su još nominovani i kineski aktivista Vang Dinguo, profesor pekinškog Univerziteta Tang Jiđi, kao i 11. panćen-lama. Panćen lama je drugi po rangu tibetanski vjerski vođa, posle dalaj-lame, ali ga većina Tibetanaca ne prihvata jer ga naimenuje Peking.
Sponzori Nagrade "Konfučije" su kineski profesori i akademici koji za sebe kažu da su nezavisni od kineske vlade.
Prvu nagradu, 2010. godine, dobio je bivši tajvanski potpredsjednik Lijen Čan, jer je, kako je obrazloženo "izgradio mirovni most između zemlje matice (Kine) i Tajvana".
(foto: nadlanu.com)