Abiznis

KAP je trebalo zatvoriti još 2009. godine

Izvor

Analitičar tržišta aluminijuma Goran Đukanović ocijenio je da je Kombinat aluminijuma trebalo zatvoriti - prije tri godine!

- Mislim da je KAP trebalo zatvoriti početkom 2009. godine, kao što sam tada i predlagao. Ubijeđen sam da bi Crna Gora danas bila ''srećna zemlja'' bez njega, takvog kakav je. Ovdje se više od deset godina priča o potrebi aktiviranja prerađivačkih kapaciteta i ništa se ne radi na tome. Bojim se samo da se i narednih deset godina ne bude pričalo o aktiviranju Fabrike glinice i Rudnika boksita, a da sve to opet ostane - samo na priči. I niko ne snosi odgovornost zbog toga, uprkos činjenici da je Crna Gora pretrpjela ogromnu štetu, kazao je Đukanović u intervjuu za Portal Analitika.

On smatra da KAP ima neke šanse za opstanak, ali samo uz određene uslove.

- Ako bi se pojavio kvalitetan strani ili domaći investitor, koji će uspjeti da obezbijedi vrhunski menadžment i najbolju strategiju za KAP, on bi imao šansu da opstane. Naravno, ukoliko se odmah krene sa izgradnjom jednog energetskog objekta za potrebe KAP-a. Ipak, malo je vjerovatno da će neko investirati u KAP, bez rješenja za dugoročno snabdijevanje električnom energijom iz sopstvenog, novog energetskog izvora, a u međuvremenu da nema subvencije na cijenu struje. Zato je u ovom trenutku nemoguće govoriti o perspektivi KAP-a, jer ima puno nepoznanica oko njega, naveo je Đukanović, koji predlaže smanjenje proizvodnje zbog naglog pada cijena aluminijuma.

- Kombinat aluminijuma u kontinuitetu trpi gubitke, pošto je prodajna cijena niža od proizvodne. Zato bi Vlada Crne Gore hitno morala da preduzme mjere da zaštiti interese države u tim uslovima i inicira smanjenje proizvodnje aluminijuma, kako to čine i ostale kompanije u okruženju u ovim uslovima. I to što prije, upozorio je Đukanović.

0608gordjuj2ANALITIKA: Vlada je prije nekoliko mjeseci najavila pravljenje Studije opravdanosti postojanja aluminijumske industrije u Crnoj Gori. Pošto ste jedini analitičar tržišta aluminijuma u Crnoj Gori, da li Vas je iko kontaktirao povodom toga?

ĐUKANOVIĆ: Povremeno sam u kontaktu sa ministrom Vladimirom Kavarićem i imamo korektnu saradnju, što znači da je dobro upoznat sa dešavanjima u aluminijumskoj industriji, kao i u energetskom sektoru. Međutim, nije mi pominjao bilo kakvu studiju u vezi Al industrije u Crnoj Gori. O tome sam čuo - iz medija.

ANALITIKA: Da li treba održati aluminijumsku industriju u Crnoj Gori; ima li smisla održavati tu industriju, a ne uključiti u lanac Luku Bar, Fabriku Glinice i Boksite?

ĐUKANOVIĆ: Moje je mišljenje da je KAP trebalo zatvoriti još početkom 2009. godine, kao što sam tada i predlagao. Ubijeđen sam da bi Crna Gora danas bila ''srećna zemlja'' bez njega, takvog kakav je. Ovdje se više od deset godina priča o potrebi aktiviranja prerađivačkih kapaciteta, i ništa se ne radi na tome. Bojim se samo da se i narednih deset godina ne bude pričalo o aktiviranju Fabrike glinice i Rudnika boksita i da sve to ostane - samo na priči. I niko ne snosi odgovornost zbog toga, uprkos činjenici da je Crna Gora pretrpjela ogromnu štetu. U takvom ambijentu, kada se samo priča a ništa konkretno ne dešava, aluminijumska industrija nema budućnost i ne treba trošiti ni vrijeme ni novac.

Ne stoji tvrdnja da nije bilo dvadesetak miliona eura za Preradu svih ovih godina, što se najčešće uzima kao opravdanje za njeno propadanje.

Istovremeno, imalo se novca za više od 60 miliona eura za subvencije za struju i oko 130 miliona eura za garancije bankama!? Uostalom, čim je Dojč banka zatražila 23,4 miliona eura - odmah joj je isplaćeno. Da podsjetim i da je KAP-ov neto profit u 2006. godini iznosio oko 47,5 miliona eura na osnovu niske cijene struje i visoke cijene aluminijuma na berzi. Zašto pola tog novca nije odvojeno za investicije u prerađivačke kapacitete?

0608gordjuj3ANALITIKA: Ima li, nakon svega, vjere u opstanak KAP-a, i pod kojim uslovima on uopšte može da preživi? Da li se isplati državi da održava KAP u životu?

ĐUKANOVIĆ: Ima šanse, pod određenim uslovima. Bilo da se pojavi kvalitetan strani ili domaći investitor, koji će uspjeti da obezbijedi vrhunski menadžment i najbolju strategiju za KAP, on bi imao šansu da opstane. Naravno, ukoliko se odmah krene sa izgradnjom jednog energetskog objekta za potrebe KAP-a. Ipak, malo je vjerovatno da će neko investirati u KAP bez rješenja za dugoročno snabdijevanje električnom energijom iz sopstvenog, novog energetskog izvora, a u međuvremenu nemati subvencije na cijenu struje. Zato je u ovom trenutku nemoguće govoriti o perspektivi KAP-a, jer ima puno nepoznanica oko njega. Znači, u ovom trenutku je nemoguće govoriti isplati li se to za Crnu Goru ili ne. Tek kad se raščiste stvari, dođe novi vlasnik, ili Vlada preuzme KAP moći će da se vidi pravo stanje i što se tiče dugovanja, stanja opreme i neophodnih investicija i tek kada se sve sabere i stavi na papir biće jasnija slika isplati li se ili ne održati KAP.

Naravno da je to u interesu građana da se zna. Ali bez jasne slike i tačnih informacija ne treba donosti odluku o budućnosti KAP-a i aluminijumske industrije jer se ponovo može desiti za neku godinu da budu na štetu Crne Gore.

ANALITIKA: Trenutna cijena aluminijuma na berzi je nešto iznad 1.800 dolara po toni, što je ispod proizvođačke cijene. Može li Vlada što preduzeti?

ĐUKANOVIĆ: Kombinat aluminijuma u kontinuitetu trpi gubitke, pošto je prodajna cijena niža od proizvodne i Vlada bi trebalo hitno da preduzme mjere da zaštiti interese države u tim uslovima.

Radi se o višemilionskom gubitku na mjesečnom nivou pa zato i ne čudi objavljeni neto gubitak KAP-a od preko 21 milion eura u prvoj polovini godine.

Poručio bih predsjedniku Vlade da hitno inicira smanjenje proizvodnje aluminijuma u KAP-u kako bi se smanjili gubici i tako umanjile negativne posljedice na građane Crne Gore usljed mogućih novih zaduženja, a da bi se pokrili ti gubici. Takođe, premijer bi trebao da ima u vidu da nije moja krivica što je KAP u ovakvom stanju i što cijela država trpi zbog KAP-a, a sama činjenica da Vlada još ne uspijeva da preuzme odgovornost nad tom kompanijom, ili da dovede novog vlasnika, dovoljno govori o ozbiljnosti situacije i ispravnosti mojih ranijih upozrenja.

Ovo naglašavam jer ponekad stičem utisak da su opasnije i štetnije po državu moje prognoze i upozorenja, koja su se pokazala ispravnim u više navrata, nego onih koji su činjenjem i nečinjenjem doveli KAP u ovu situaciju, uglavnom ignorišući ta upozorenja.

0608gordjuj4ANALITIKA: Šta mislite o aktuelnoj Vladinoj ideji da se proizvodna primarnog aluminijuma smanji na oko 50.000 tona i da se većina metala prerađuje u prerađivačkim kapacitetima?

ĐUKANOVIĆ: To nije ideja, niti išta novo. O tome sam već pisao više puta, još 2006. godine. Tada je slovenački Talum usvojio strategiju smanjenja proizvodnje i o tome sam pisao. Danas Talum troši samo jednu trećinu električne energije koju je trošio 2006. godine, a proizvodi oko 150.000 tona, uglavnom legiranih aluminijskih proizvoda. Osim nekoliko standardnih proizvoda sa direktnom primjenom u industriji, Talum proizvodi preko 200 različitih livničkih legura. Crna Gora je mogla da uštedi ogromna novčana sredstva da je na vrijeme koristila ovakve moje informacije i radila samo ono što rade drugi u okruženju. Ništa više.

ANALITIKA: A koliko bi država uštedjela da je slušala vaše savjete?

ĐUKANOVIĆ: Radi se o desetinama miliona eura - bukvalno bačenih u nepovrat. Da ne govorim o mehanizmima zaštite cijene aluminijuma: da se ne prodaje aluminijum 300 do 400 dolara po toni ispod proizvodne cijene i ostvari gubitak od preko 20 miliona eura za pola godine, kako je to radio ruski menadžment.

Stoga, bih poručio predsjedniku Vlade da nije moja krivica što je KAP u ovakvom stanju kakvom je danas i da ne treba da se sankcioniše neko ko je na vrijeme upozoravao, za dobro Crne Gore, već ko je činjenjem i nečinjenjem doveo KAP i cijelu Crnu Goru u ovu situaciju: u poziciju taoca, sa rastućim dugovima, bez jasnih naznaka kada se može ovo stanje prevazići. Uostalom, dao sam mu podršku u januaru da preuzme odgovornost nad KAP-om, a što to još nije učinjeno dovoljno govori o ozbiljnosti situacije i ispravnosti mojih ranijih upozorenja.

0608gordjuj5ANALITIKA: Vi ste stručnjak koga rado citiraju svjetski mediji, ali ste u Crnoj Gori - bez posla. Vaš komentar?

ĐUKANOVIĆ: U ovom trenutku nemam nikakav ugovor, radni angažman niti sa Ministarstvom ekonomije niti sa bilo kojom drugom institucijom u Crnoj Gori. Ovdje prije svega mislim na Centralnu banku Crne Gore, za koju bez nadoknade učestvujem u Rojtersovoj anketi za prognozu cijena metala, uvodeći je među najuticajnije svjetske institucije za prognozu cijena metala.

I po tome sam jedinstven slučaj, ne na Balkanu nego u svijetu, da se našalim. Ne znam koliko je CBCG to zaslužila, da se nađe pored imena Dojče banke i ostalih vodećih tridesetak institucija u svijetu, jer ništa nije uložila u ovu oblast, kao ni mene kao analitičara, već koristi moje znanje i iskustvo koje sam stekao radeći u KAP-u.

Jedini sam analitičar iz jugoistočne Evrope koji učestvuje u ovoj anketi, a CBCG jedina institucija.

Koliko su moje prognoze precizne i koliko se cijene u svijetu, najbolje govori podatak da me Rojters u kontinuitetu citira u zadnjih nekoliko godina, u okviru ovih anketa, među svega nekoliko analitičara iz cijelog svijeta, čije je mišljenje o perspektivi tržišta i cijene mjerodavno.

Vjerovatno to izaziva ljubomoru među mojim kolegama u svijetu pa su mi tako u zadnje vrijeme ukinuli besplatne izvještaje kompanija u kojima rade, a koje sam godinama dobijao elektronskom poštom. Sa druge strane raste broj poziva za učestvovanje na konferencijama u inostranstvu.

Inače, godišnje dobijem bar 5-6 poziva da učestvujem kao predavač na vodećim svjetskim konferencijama o aluminijumu, ali uglavnom nemam mogućnosti da putujem.

I pored svega, imam korektnu saradnju sa CBCG, kada se za to ukaže potreba, a CBCG me je podržala da je predstavljam kao predavač na konferenciji u Dizeldorfu u oktobru i biću, ponovo, jedini predstavnik iz ovog dijela Evrope. Predavači su, pored ostalih, eksperti iz Audia, BMW-a Alkoe, Hidro Aluminiuma itd.

ANALITIKA: Očigledno ste jedinstven primjer u svijetu...

ĐUKANOVIĆ: Tako je. Zbog svega navedenog mislim da sam jedinstven primjer u svijetu: da predstavljam državu, a da nemam nikakav radni angažman u toj državi. Mislim da je takav stav Vlade i njenih institucija prema meni - makar se radilo o jednom simboličnom pitanju i pojedincu - suprotan interesima ove države. Šta više, da bih mogao da konkurišem na oglas za sufinansiranje putnih troškova za konferencije u inostranstvu od strane Ministarstva nauke, pored ostalih dokumenata moram da dostavim i - potvrdu da sam zaposlen!? Moram da naglasim da nisam bio politički angažovan niti partijski aktivan da bi to moglo da mi se uzme za zlo. Potpuno sam posvećen ovom poslu i jedino tako je bilo moguće da ostvarim uspjeh i budem prepoznatljivo ime u svijetu aluminijuma.

ANALITIKA: Zašto je to tako, odnosno zašto ste u nemilosti političara?

ĐUKANOVIĆ: Mislim da su političari, posebno ovi koji su više od dvadeset godina u politici, pomalo deformisani politikom, a politika im je često jedino životno opredjeljenje. Svaku izjavu oni posmatraju kroz prizmu politike, pa i moje, iako one nemaju veze sa politikom, već sa aluminijumskom industrijom i interesima Crne Gore.

Najgore u svemu što i kad se uvide greške i nečinjenja i kada se konačno krene u njihovo otklanjanje, kao što to upravo sada Vlada čini, oni koji su blagovremeno upzoravali na to i dalje ostaju ''nepodobni'' ili čak ''neprijatelji'', iako smo sada na istom kursu, to jest istih pogleda na stvari. Red bi bio da se prizna i kaže: “Hej, bio su u pravu, hajde sada da vidimo šta ćemo dalje”. Kad budemo prihvatili takav stav Evropa će nam biti dom, a mi dio nje. Zbog toga će sistem vrijednosti u Crnoj Gori morati da pretrpi suštinske promjene- što prije to bolje.

Predrag ZEČEVIĆ

Portal Analitika