Društvo

KAP-u treba nova deponija, Zetu truju fluoridima

Izvor

Procjenom uticaja na životnu sredinu sanacije odlagališta čvrstog otpada u KAP-u koju je ova kompanija uradila za potrebe Ministarstva održivog razvoja i turizma, o kojoj će se po drugi put raspravljati 18. septembra, ne očekuje se značajan uticaj na ekosistem zaštićene oblasti Skadarskog jezera, osim u toku izvođenja radova.



Da bi izgradnja nove deponije na tom mjestu bila korak naprijed govori i podatak da trenutno sa odlagališta cure velike količine fluorida i da u budućnosti to može imati negativan uticaj na kvalitet podzemnih voda, a opasne materije mogle bi završiti u rijeci Morači. Glavni zagađivač u KAP-u je crveni mulj i na dvije lokacije odloženo je oko 7,5 miliona tona te vrste otpada.



Za razliku od dosadašnjih procjena uticaja na životnu sredinu, gdje su kao altemativna rješenja nuđene opcije "ne raditi ništa" i zbog kojeg su NVO kritikovale Vladu, u dokumentu koji je dostavljen juče nudi se nekoliko rješenja. Pored reciklaža otpada i zatvaranja odlagališta KAP-a uz dodatno sortiranje i uklanjanje rasutog otpada, jedno od rješenja je i da bude izgrađena nova deponija čvrstog opasnog otpada koji se kombinuje sa izgradnjom donjeg sloja kako bi se spriječio dalji prodor ocjednih voda u podzemne vode. Altenativa je iskopavanje otpada i njegovo odlaganje na novoizgrađenu deponiju za opasni otpad, pa zatvaranje postojećeg odlagališta u KAP-u.



Prema podacima iz dokumenta, otpad iz KAP-a okarakterisan je kao opasan zbog sadržaja fluorida, poliaromatičnih ugljovodonika, polihlorovanih bifenila, nikla i bakra. Studijom izvodljivosti je procijenjeno da se remedijacijom može ukloniti i bezbjedno deponovati 225.000 metara kubnih otpada, a oko 100.000 metara kubnih ostalo bi nakon sanacije.



08kap-large

Istraživanja su pokazala da, usljed mješovitog odlaganja nesortiranog otpada iz proizvodnje, skoro cjelokupna količina otpada (oko 97 odsto), predstavlja problematični otpad po EU direktivi o deponijama i crnogorskoj klasifikaciji kriterijuma za prihvat na deponijama za opasni otpad, zbog sadržaja fluorida.



"Projektom remedijacije će se uspostaviti kontrolisana deponija, sa prekrivnim slojem na vrhu otpada, donji sloj i sistem za sakupljanje otpadnih voda ispod otpada. Direktan kontakt sa otpadom će biti eliminisan izgradnjom ograde oko deponije, sprečavajući javni pristup lokaciji i uspostavljajući prekrivni sloj, koji sačinjavanajmanje l,6metara čistog materijala na vrhu otpada", piše u dokumentu.



Za projekat sanacije crnih ekoloških tačaka KAP-a, Željezare Nikšić, Termoelektrane i Gradca u Pljevljima i Brodogradilišta u Bijeloj Svjetska banka je Cmoj Gori dala kredit od 60 miliona eura. Projektom je predviđena i izgradnja deponije opasnog otpada.



Рrema istraživanjima za potrebe procjene uticaja na životnu sredinu, podzemne vode ispod KAP-ove deponije su zagađene, a kao takve kreću se u pravcu sela Srpska i korita rijeke Cijevne.



Ni tlo nije ostalo nezagađeno, pa rezultati analiza pokazuju povećanu koncentraciju teških metala na površini, a tokom 2008. u selu Srpska bila je povećana koncentracija olova, nikla, fluora i arsena. U određenim periodima, koncentracije fosfata u priobalnim djelovima, blizu ušća Rijeke Cmojevića i Morače, dramatično rastu, i do 150 do 1.000 puta.



Najviše zagađivača površinskih i podzemnih voda, zemljišta i vazduha u slivu Skadarskog jezera potiče iz Podgorice. Analize jezerske vode i sedimenata pokazale su i povećanje koncentracija tešMh metala, a najveća koncentracija žive je 2005. zabilježena u sedimentima (1.77), a u ribljem tkivu je bflo 0,40 miligrama po kilogramu. Kako se navodi u dokumentu, sadržaj žive u sedimentima je bio veći od koncentracije propisane EU standarđima na ćetiri od osam lokacija, a nikla na dvije od osam lokacija.



Foto: www.flickr.com

Portal Analitika