Politika

INTERVJU: Viši direktor za Evropu u Savjetu za nacionalnu bezbjednost SAD

Karpenter: Podržavamo Crnu Goru bez obzira ko je u Vladi, ali nas brinu pojedini postupci

Bez obzira na to ko čini Vladu, Sjedinjene Države će raditi sa Crnom Gorom na unaprjeđenju naših zajedničkih interesa, iako smo zabrinuti zbog izjava i postupaka kojima se umanjuje globalna podrška Ukrajini u njenoj borbi protiv ruske agresije, odbrana i bezbjednost NATO i principi dobrosusjedskih odnosa.

Karpenter: Podržavamo Crnu Goru bez obzira ko je u Vladi, ali nas brinu pojedini postupci Foto: Vesna Anđić/RFE-RL
PobjedaIzvor

To je, u intervjuu za Pobjedu, poručio viši direktor za Evropu u Savjetu za nacionalnu bezbjednost SAD Majkl Karpenter.


On nije želio da komentariše oslobađajuću presudu optuženima u slučaju ,,državni udar“, ali naglašava da se sprovodi niz zlonamjernih kampanja uticaja širom Evrope, posebno na Zapadnom Balkanu.

"Kremlj i njegovi zastupnici nastoje da destabilizuju region, uključujući Crnu Goru, da odvrate pažnju od tekuće agresije Rusije na Ukrajinu, da potkopaju međunarodne saveze i partnerstva, što sve ugrožava bezbjednost Evrope", poručuje američki diplomata.

Crna Gora je nedavno dobila novu – staru Vladu, u kojoj su sada političari iz bivšeg Demokratskog fronta, za koje su SAD ranije više puta upozoravale ,,da im nijesu partneri“. Kako gledate na ova dešavanja i kako će to uticati na saradnju sa SAD?

Karpenter: Kao saveznik i blizak partner, Sjedinjene Države podržavaju crnogorsku demokratiju, prosperitet, nezavisnost i kontinuiranu integraciju u evroatlantske institucije. Vjerujemo da je pristupanje Crne Gore NATO, koje su Sjedinjene Države snažno podržavale, bila ključna tačka preokreta koja je zemlju i Alijansu učinila sigurnijim. Bez obzira ko čini Vladu, Sjedinjene Države će raditi sa Crnom Gorom na unapređenju naših zajedničkih interesa. Veoma cijenimo naše odnose sa premijerom Spajićem i predsjednikom Milatovićem i nastojaćemo da nadogradimo sve što smo do sada postigli.

Imate li manje povjerenja u Vladu, sada kada znate da se u njoj nalaze i ljudi za koje se tvrdi da su otvoreni protivnici članstva u NATO i pristalice Putinovog režima?

Karpenter: Na naš bilateralni odnos sa Crnom Gorom gledamo iz perspektive bliskog saveznika. U tom cilju, Sjedinjene Države će nastaviti da podržavaju cilj Crne Gore za pristupanje EU, njen multietnički karakter i demokratske vrijednosti, kao i njen važan doprinos NATO. Ponosni smo što smo saveznici i na mnoge oblasti naše saradnje, od saradnje u provođenju zakona do pitanja mladih. Naravno, zabrinuti smo zbog izjava i postupaka kojima se umanjuje globalna podrška Ukrajini u njenoj borbi protiv ruske agresije, odbrana i bezbjednost NATO i principi dobrosusjedskih odnosa.

Lideri nekadašnjeg DF-a su oslobođeni svih optužbi za državni udar, a tim povodom podsjetila bih i na izjavu bivšeg potpredsjednika SAD Majka Pensa, koji je tokom boravka u Crnoj Gori rekao da je Rusija pokušala da silom prekroji granice na Balkanu, a moskovski agenti htjeli da ubiju premijera i zaustave put Crne Gore u NATO. U tom smislu, smatrate li problematičnom odluku državnog tužilaštva u Crnoj Gori da oslobodi lidere DF-a, ali i ruske državljane?

Karpenter: Nije tajna da Rusija sprovodi niz zlonamernih kampanja uticaja širom Evrope, posebno na Zapadnom Balkanu, ali i u drugim djelovima kontinenta. O nekima od ovih operacija se detaljno diskutovalo u NATO. Kremlj i njegovi zastupnici nastoje da destabilizuju region, uključujući Crnu Goru, da odvrate pažnju od tekuće agresije Rusije na Ukrajinu, da potkopaju međunarodne saveze i partnerstva, što sve ugrožava bezbjednost Evrope. Neću komentarisati pravni proces koji je u toku u Crnoj Gori.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je i blizak saveznik dijela aktuelne vlasti u Crnoj Gori. Da li mislite da je ovo otvoren put za srpski uticaj u Crnoj Gori i koliko to može biti problematično u kontekstu regionalne stabilnosti?

Karpenter: Prepustio bih Srbiji i Crnoj Gori da govore o njihovom odnosu. Ali vjerujem da obje zemlje mogu da imaju koristi od dobrosusjedskih odnosa i ekonomske saradnje, jedna sa drugom i sa ostatkom regiona Zapadnog Balkana. Mislim da je veoma značajno što Crna Gora ima potencijal da postane najnovija članica EU, što će otvoriti nove ekonomske mogućnosti za sve u zemlji. A u međusobno povezanom regionu kao što je Balkan, uspjeh jedne zemlje može unaprijediti uspeh, mir, bezbjednost i prosperitet svih.

Susjedna Hrvatska je nedavno proglasila trojicu crnogorskih političara personama non grata, zbog poteza koje Hrvatska smatra neprijateljskim. Kako će to uticati na crnogorski put ka EU, imajući u vidu dosadašnje napore Hrvatske na tom polju?

Karpenter: Opet bih prepustio Hrvatskoj i Crnoj Gori da govore o njihovom odnosu. Nastavljamo da pozivamo crnogorske lidere da daju prioritet pristupanju EU, što Sjedinjene Države u potpunosti podržavaju, i da vjeruju da će ih snažniji odnosi i saradnja sa regionalnim partnerima učiniti sve sigurnijim i sigurnijim. 

Međusobno priznanje Srbije i Kosova osnova za regionalni mir i prosperitet

Dijalog Beograda i Prištine nailazi na prepreke, a SAD često kritikuju odluke koje donosi zvanično Kosovo. Kakav razvoj očekujete kada je u pitanju dijalog i budućnost Kosova, čiji je Srbija susjed, a koja ga ne priznaje?

Karpenter: Sjedinjene Države ostaju posvećene podršci nezavisnom, demokratskom i suverenom Kosovu da zauzme mjesto koje mu pripada u evroatlantskoj zajednici. Takođe snažno podržavamo članstvo Srbije u Evropskoj uniji. U tom cilju, i dalje vjerujemo da je dijalog uz posredovanje EU najsigurniji put ka postizanju normalizacije odnosa Srbije i Kosova. Sjedinjene Države podržavaju eventualno međusobno priznanje obje zemlje kao osnovu za regionalni mir i prosperitet.

Predsjednik Bajden se povukao iz izborne trke i ulogu kandidata prepustio potpredsjednici Haris. Što svijet može da očekuje u novembru?

Karpenter: U novembru će Amerikanci iskoristiti svoje pravo glasa na slobodnim i poštenim izborima. Za dodatna pitanja o potencijalnim politikama, uputio bih Vas na kampanje kandidata.


Portal Analitika