Profesori na studijskom programu Studijskog programa za crnogorski jezik prijavili su na pomenuti konkurs pet projekata, ali nijedan nije prošao.
Zaposleni u svom pismu Lukšiću izražavaju uvjerenje da je konkurs namješten,
Oni mole premijera da ispita ministarku kao je tekao proces recenziranja.
„Iako su recenzenti po pravilu anonimni, oni prepoznaju tvrde da u recenzijama prepoznaju rukopis članova ili prijatelja Instituta za crnogorski jezik i književnost, na čelu sa direktorom, dr Adnanom Čirgićem.
„Mi pouzdano znamo ko su nam recenzenti, jer smo to otkrili nepažnjom službenika Ministarstva, stoga želimo da Vas upozorimo na neregularnosti u realizaciji Konkursa, koji je namještena, a sami tim i nelegitiman“, piše u pismu, koje su prenijeli crnogorski mediji.
Sa ove katedre tvrde da je Vladin Institut za jezik privilegovan, a da je na snazi diskriminacija studijskog programa.
Oni pitaju zašto nijedan projekat o crnogorskom jeziku i književnosti nije prihvaćen za finansiranje „u prioritetnoj oblasti identiteta, kad su nacionalni jezik i književnost ključne identitetske strukture“.
I da li Vi očekujete da se sva nauka o crnogorskom jeziku i književnosti proizvodi u toj kadrovski jadnoj i žalosnoj instituciji”, pitali su oni.
Sa Studijskog programa za crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti su kazali da bi se, gledajući novac koji je utrošen na poslove Instituta i na osmišljavanje “strategije jezičke politike”, koja se svela na “ućerivanje” novog Pravopisa, reklo da je finansirana čitava vojska naučnika.
Kako su rekli, Vlada uporno finansira „nacionalističko divljanje, malverzacije, falsifikovanje naučnih činjenica, namještanje konkursa i nagrada, uništavanje crnogorskih prosvjetnih institucija”, a koje se, akko tvrde, osmišljava i sprovodi iz “rečenoga” Instituta.
“Stoga vas molimo da preispitate i eventualno modifikujete nacionalistički kurs oficijelne obrazovne politike Vaše Vlade, čiji je glavni nosilac Ministarstvo prosvjete“, naveli su profesori tog Studijskog programa.
Kako su objasnili, nacionalizam u jeziku, nauci, kulturi i obrazovanju znači nacionalizam u svakoj ćeliji društva.
Zbog toga su Lukšića upozorili na opasnost koja vreba iz „naoko bezazlenih nastavnih programa, udžbenika, konkursa, Oktoih nagrade i Instituta”, koji je, kako su precizirali, bezazlen jedino kadrovski.
„Molimo vas da nam konačno odgovorite da li je diskriminacija Studijskog programa za crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti i ova očigledna finansijska likvidacija sa Konkursa uvod u više puta najavljivanu likvidaciju našeg Studijskog programa”, dodali su njegovi profesori.
Ukoliko nije tako, navode oni, bilo bi poželjno da Vlada finansira naredne “Njegoševe dane”, najznačajniji projekat našeg Studijskog programa.
Time bi, kako smatraju, pokazali da nijedan naučni skup u demokratskoj državi kakva je Crna Gora ne može biti proglašen za antidržavni.