-Takođe, želim da naglasim značaj konstatnih napora regulatora i subjekata na tržištu, koji su usmjereni na razvoj konkurencije, unaprijeđenje poslovanja društava za osiguranje, naročito u domenu kvaliteta usluga, koroporativnog upravljanja, upravljanja rizicima i uspostavljanja adekvatnog sistema interne kontrole. Država i osiguravajuća društva treba da budu partneri u formulisanju najboljih politika i proizvoda za smanjenje sistemskih i pojedinačnih rizika. Tako će ukupna ekonomija biti efikasnija i konkurentnija, a osiguravajuća društva profitabilnija- istakao je Katnić.
Podsjetio je da je od 2004. godine prisutan trend rasta premije neživotnih osiguranja po prosječnoj godišnjoj stopi od 10,7 odsto, kao I rasta životnog osiguranja po prosječnoj stopi od 108 procenata.
-Ipak, još je prisutno značajno zaostajanje u odnosu na visoko razvijena finansijska tržišta. Promjene u strukturi portfelja osiguranja ukazuju na povoljna kretanja na crnogorskom tržištu, uz prisutne trendove rasta učešća životnih osiguranja. Ipak, ova struktura je još uvijek nepovoljna, tako da je, prema posljednjim podacima, premija neživotnih osiguranja čak 6,2 puta veća od životnih. Smanjena kupovna moć građana i povećana nelikvidnost privrednih subjekata ključni su faktori koji su limitirajuće djelovali na formiranje premije osiguranja- naveo je Katnić, napominjući da je istovremeno smanjena aktivnost na tržištu kapitala, te da smanjeni investicioni prinosi na tržištu nekretnina predstavljaju poseban izazov za osiguravače, kroz pojačani pritisak na očuvanje vrijednosti imovine društava za osiguranje i njihovu profitabilnost.