- Danas u zemljama EU prosječni iznos javnog duga je oko 85 odsto BDP-a, dok je u Crnoj Gori bruto javni dug oko 50 odsto BDP-a.To znaći da smo značajno ispod limita koji propisiju Mastriški kriterijumi (60 odsto). To nas ne zavarava, jer znamo da male otvorene ekonomije koje imaju infrastrukturne potrebe, moraju da budu konzervativnije i da vode oprezniju fiskalnu politiku koja podrazumijeva manje zaduživanje. Treba biti oprezan sa zaduživanjem i naći model da ukupan portfolijo tog duga bude što manje rizičan. To znači da treba pratititi valutnu strukturu i kamate, rekao je Katnić za Portal Analitika.
Jedan od najvažnijih projekata Vlade i institucija je definisanje fiskalnih pravila i procenata kojim bi se ograničio zaduživanje države.
Katnić je rekao da procenat zaduživanja još nije određen, iako su pojedini eksperti iznijeli stav da je procenat od 58 odsto –najprihvatljiviji.
- Pravimo okvir tog zakona zajedno sa ekspertima Svjetske banke, MMF-a i OECD-a, sli moramo definisati pravila-koja su primjenjiva. Kriza javnog sektora u zemljama EU i svijeta je upravo zbog činjenice da usvojena fiskalna pravila-nijesu poštovana. Mi moramo biti oprezni, analiziramo dobra iskustva, usaglašavamo ga u okviru radne grupe i to je dugoročan projekat, naveo je ministar finansija, koji je zadovoljan stanjem u budžetu u drugoj polovini godine.
-Finansijski je bila veoma komplikovana prva polovina godine kada smo imali vremenske nepogode, a u drugoj polovini smo ušli u fazu budžetske i ekonomske stabilnosti, zaključio je Katnić.