Abiznis

Katnić: Potvrda kreditnog rejtinga Crne Gore znak stabilizacije ekonomije

Izvor

-Potvrda kreditnog rejtinga Crne Gore ba3 sa stabilnim izgledom, od strane agencije Mudis dobar je znak za crnogorsku ekonomiju. Prepoznata je stabilizacija ekonomije, finansija i bankarskog sektora posebno u kontekstu da je većini država Evrope smanjen kreditnig rejting ili promijenjen na negativno. Ovo je jako važno i za budžet, bankarski sektor i za privredu. Potvrda rejtinga uticaće na investicioni ambijent i na troškove zaduživanja, objasnio je Katnić.

Prema njegovim riječima, Svjetski ekonomski forum je nedavno rangirao Crnu Goru na 38.mjesto što je oporavak za jedno mjesto, a nedavno je Svjetska banka popravila poziciju Crne Gore po uslovima lakoće poslovanja za čak 10 mjesta.

- Dakle, međunarodne institucije prepoznaju da vodimo dobre politike i da popravljamo poslovni ambijent. Zbog toga je i ovo dobar signal za investitore. Sad nam predstoji da i dalje radimo kako bi poboljšali ambijent kao dobru poslogu za nastavak rasta, istakao je Katnić, istakavši da je Mudis osim napora Vlade prepoznao i napore Skupštine koja je usvojila rebalans budžeta i Centralne banke koja je stablizovala bankarski sektor.

- Očuvanje rejtinga nam daje optimizam za privredni rast, budući da i aprilski ekonomski pokazatelji poput rasta budžetskih prihoda ali i prometa u trgovini, pokazuju trendove oporavka, naveo je Katnić.

radojePrema riječima guvernera Centralne banke Radoja Žugića potvrda kreditnog rejtinga je znak stabilnosti finansijskog sektora i zdravlja bankarskog sektora.

- Mudis je naglasio da se radi o maloj i otvorenoj ekonomiji, sa elementima stabilnosti. Prilikom pregovora sa agencijom Mudis, naglašeno je snažno smanjivanje loših kredita u bankarskom portfoliju sa 26 na 14 odsto. Kao iskorak je ocijenjeno napori CBCG koja je koegzistentno harmonizovala zakonsku regulativu po najboljoj evropskoj praksi. Generalno se može reći da je bankarski sektor u Crnoj Gori značajno oporavljen ne i do kraja, ali će se ići u pravcu toga, zaključio je Žugić.

U posljednjih 15 mjeseci, agencija Mudis je snizila rejting za ukupno 13 zemalja, dok je izgled, za 4 zemlje, pogoršan na “negativan”, a samo je jedna zemlja, u istom periodu, poboljšala rejting kod ove agencije.

U velikom broju indikatora koje Mudis prati i ocijenjuje u svojim izvještajima, Crna Gora ima bolje rezultate od ostalih zemalja sa istim rejtingom, i to: BDP po glavi stanovnika (ovaj indikator je 2,5 puta veći u Crnoj Gori u odnosu na prosjek zemalja sa istim rejtingom), učešće stranih direktnih investicija u BDP-u (ovaj pokazatelj je višestruko bolji), otplata kamata po prihodima i dr.

Indikatori u kojima je Crna Gora, u odnosu na druge zemlje sa istim rejtingom, ostvarila slabije rezultate odnose se na veličinu zemlje, diverzifikovanost ekonomije i, usljed toga, povezan visok nivo deficita tekućeg računa.

Portal Analitika