Kako prenosi Antena M, opozicija ostaje pri stavu da je implementacija Zakona najveći problem, ali da bi kazne propisane Prijedlogom zakona trebalo da suzbiju nelegalne ranje.
Ministar finansija Milorad Katnić kaže da će izmjene i dopune zakona o spriječavanju pranja novca i finansiranju terorizma potpuno uskladiti taj Zakon sa evropskim direktivama. To nam je, kaže Katnić, i ključna obaveza u jačanju pravne države.
- Nadzorni organi biće obavezni da odmah obavijeste nadležni organ Uprave, ukoliko u toku inspekcijske kontrole utvrde činjenice koje mogu biti u vezi sa pranjem novca ili finansiranjem terorizma.
Koča Pavlović iz PzP-a smatra da su tim izmjenama učinjena istinska poboljšanja, ali dodaje da "nijesu toliko potrebna poboljšanja zakonskog teksta, koliko bolja Uprava".
Valentina Šćepanović iz DPS-a podržaće Prijedlog zakona, jer kaže da je apsolutno usklađen sa evropskim direktivama. Onda dodaje da je "riječ o kvalitetnom tekstu koji potpuno afirmiše borbu protiv pranja novca i finansiranja i terorizma".
Goran Danilović iz Nove primjećuje da su pojedine fiktivne firme, u namjeri da ostvare ličnu dobit, uplaćivale novac bez dokazanog porijekla.
- U dvije kese neko donese pet ili sedam miliona, položi na banku, pa u tom iznosu podignu kredit. Naravno, ne vrate kredit, a banka se naplati tako što prisvoji novac koji su donijeli u kesama. Ovim izmjenama ćemo to spriječiti, a da li u potpunosti - nijesam baš siguran.
Vasilije Lalošević iz SNP-a, pak, smatra da su nam uzalud "svi najbolji zakoni ovoga svijeta, ako dozvolimo da se kusi i repati iz cijeloga svijeta, koji se bave finansijskim transakcijama, pojavljuju na našem tlu".
Ministar Katnić napominje da su Prijedlogom zakona predviđene i strožije kazne - od 2.500 do 20.000 eura, te da bi to, kao i eventualna zabrana poslovanja od dvije godine, trebalo da doprinese suzbijanju pranja novca.
(Foto: skupstina.me)