Abiznis

Kavarić: Crna Gora ima šansu da postane energetsko čvorište regiona

Izvor

Prema njegovim riječima, poznato je da regionu Jugoistočne Evrope nedostaju značajne količine električne energije pa je neophodno da se što prije krene u izgradnju novih izvora.

- U tom smislu se u Crnoj Gori intenzivno radi i na realizaciji projekata izgradnje novih proizvodnih elektroenergetskih objekata valorizacijom hidro i vjetro potencijala. Projekti poput hidroelektrana na Komarnici, Morači kao i vjetroelektrana na Možuri i Krnovu, osim što imaju izuzetan značaj za ukupnu ekonomsku i energetsku stabilnost Crne Gore, predstavljaju  i osnov za ravnomjeran regionalni razvoj, koji je jedan od ciljeva Vlade Crne Gore. Kroz ove projekte ali i kroz projekte biznis zona i klastera, podstičemo ujednačeniji privredni rast Crne Gore, ocijenio je Kavarić.

On je dodao da su opštine Berane i Kolašin  uspješno definisale biznis zone Rudeš i Bakovići. Sada su to zone otvorene za ulaganja.

- U Prijestonici Cetinje je pripremljen program podsticajnih mjera koji će biti usvojen u narednom periodu. Ovaj program će doprinijeti promociji biznis zona i aktiviranju domaćih i stranih investitora da ulažu na području Prijestonice. U toku su pripreme biznis zona u Podgorici i Baru. Postoji i inicijativa od drugih opština za osposobljavanje prostora koji bi bili proglašeni biznis zonama, među kojima su Danilovgrad i Ulcinj, naveo je on, dodajući da projekat razvoja biznis zona u Crnoj Gori predstavlja šansu za razvoj malih i srednjih proizvođačkih kapaciteta.

- Dodatno, Vlada Crne Gore je za razvoj preduzetništva nedavno obezbijedila 50 miliona eura kreditne podrške od Evropske investicione banke, aktivno radeći na ostvarivanju ravnomjernog regionalnog razvoja i obezbjeđivanju podrške malom i srednjem biznisu u Crnoj Gori. Razvoj preduzetništva predstavlja ključni element cjelokupnog razvoja ekonomije većine zemalja i ravnomjernijeg regionalnog razvoja..U cilju daljeg povećanja broja preduzetnika i malih i srednjih preduzeća, Vlada Crne Gore je nastavila aktivnosti na povećanju konkurentnosti manje razvijenih područja kroz razvoj biznis  zona i klastera. Kroz izmjene i dopune pojedinih zakonskih rješenja, povećane su mogućnosti podsticanja preduzeća koja posluju u privredno manje razvijenim opštinama, i to kroz oslobađanje  plaćanja poreza na dobit preduzeća na period od osam godina od dana osnivanja i poreza  na dohodak fizičkih lica.  Uredbom o zapošljavanju posebnih kategorija lica, predviđeno je oslobađanje plaćanja doprinosa na zarade zaposlenih u preduzećima u okviru biznis zone, što je od posebnog značaja u manje razvijenim opštinama, zaključio je Kavarić. Foto: Sajt Vlade

Portal Analitika