Prema njegovim riječima, poznato je da regionu Jugoistočne Evrope nedostaju značajne količine električne energije pa je neophodno da se što prije krene u izgradnju novih izvora.
- U tom smislu se u Crnoj Gori intenzivno radi i na realizaciji projekata izgradnje novih proizvodnih elektroenergetskih objekata valorizacijom hidro i vjetro potencijala. Projekti poput hidroelektrana na Komarnici, Morači kao i vjetroelektrana na Možuri i Krnovu, osim što imaju izuzetan značaj za ukupnu ekonomsku i energetsku stabilnost Crne Gore, predstavljaju i osnov za ravnomjeran regionalni razvoj, koji je jedan od ciljeva Vlade Crne Gore. Kroz ove projekte ali i kroz projekte biznis zona i klastera, podstičemo ujednačeniji privredni rast Crne Gore, ocijenio je Kavarić.
On je dodao da su opštine Berane i Kolašin uspješno definisale biznis zone Rudeš i Bakovići. Sada su to zone otvorene za ulaganja.
- U Prijestonici Cetinje je pripremljen program podsticajnih mjera koji će biti usvojen u narednom periodu. Ovaj program će doprinijeti promociji biznis zona i aktiviranju domaćih i stranih investitora da ulažu na području Prijestonice. U toku su pripreme biznis zona u Podgorici i Baru. Postoji i inicijativa od drugih opština za osposobljavanje prostora koji bi bili proglašeni biznis zonama, među kojima su Danilovgrad i Ulcinj, naveo je on, dodajući da projekat razvoja biznis zona u Crnoj Gori predstavlja šansu za razvoj malih i srednjih proizvođačkih kapaciteta.
- Dodatno, Vlada Crne Gore je za razvoj preduzetništva nedavno obezbijedila 50 miliona eura kreditne podrške od Evropske investicione banke, aktivno radeći na ostvarivanju ravnomjernog regionalnog razvoja i obezbjeđivanju podrške malom i srednjem biznisu u Crnoj Gori. Razvoj preduzetništva predstavlja ključni element cjelokupnog razvoja ekonomije većine zemalja i ravnomjernijeg regionalnog razvoja..U cilju daljeg povećanja broja preduzetnika i malih i srednjih preduzeća, Vlada Crne Gore je nastavila aktivnosti na povećanju konkurentnosti manje razvijenih područja kroz razvoj biznis zona i klastera. Kroz izmjene i dopune pojedinih zakonskih rješenja, povećane su mogućnosti podsticanja preduzeća koja posluju u privredno manje razvijenim opštinama, i to kroz oslobađanje plaćanja poreza na dobit preduzeća na period od osam godina od dana osnivanja i poreza na dohodak fizičkih lica. Uredbom o zapošljavanju posebnih kategorija lica, predviđeno je oslobađanje plaćanja doprinosa na zarade zaposlenih u preduzećima u okviru biznis zone, što je od posebnog značaja u manje razvijenim opštinama, zaključio je Kavarić. Foto: Sajt Vlade