Abiznis

Kavarić: Očekujemo 140 miliona za mala i srednja preduzeća na Zapadnom Balkanu

Izvor

Kavarić je, kako je saopšteno Portalu Analitika iz ministarstva ekonomije, istakao da je taj Fond zajednička inicijativa Evropske komisije, Evropske investicione banke (EIB), Evropskog investicionog fonda (EIF) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), uspostavljen putem Investicionog okvira za Zapadni Balkan.

On je takođe kazao da je akcenat današnjeg sastanka na usaglašavanju prioritetnih reformi, koje će pratiti mogućnost korišćenja sredstava iz EDIF fonda, odnosno fonda za Zapadni Balkan za razvoj preduzetništva i inovacija.

- Na osnovu napravljenih analiza za zemlje Zapadnog Balkana, a u okviru toga i za Crnu Goru, OECD je dao preporuku ključnih reformskih prioriteta na nivou ekonomije, a koji bi bili relevantni u kontekstu spješnog korišćenja sredstava iz EDIF-a. Materijali koje smo kao učesnici ovog okruglog stola dobili od strane OECD-a prikazuju predlog oko 20 reformi koje su rezultat dosadašnjeg određivanja prioritetnih reformskih politika. Struktura dobijenog materijala zasniva se na dimenzijama politika koje su prepoznate kao najznačajnije za MSP koja su inovativna i imaju visok rast - naglasio je ministar Kavarić.

U okviru predloga ključnih reformi o kojima se govorilo na današnjem okruglom stolu, za Ministarstvo ekonomije su posebno značajne one mjere koje se odnose na trgovinsku politiku i olakšavanje trgovine u smislu daljeg jačanja mjera u implementaciji izvozne strategije i promocije crnogorskog izvoza.

“Takođe, jedna od predloženih reformi koju bi bilo neophodno uzeti u obzir kao prioritetnu se odnosi na oblast inovacija, odnosno sprovođenje politika za povećanje kapaciteta i spremnosti za inovacije u kompanijama. Dodata vrijednost predloženih reformi za inovativna i brzo rastuća preduzeća se odnosi na njihovu veću internacionalizaciju, bolji pristup istraživanju i inovativnim aktivnostima, primjenu prava intelektualne svojine, povećanje izvoza i sl” istakao je  Kavarić.kavaric1zad

Pored navedenog, u okviru dijela koji se odnosi na investicionu politiku je preporučljivo sagledati predložene reforme i fokusirati se na izbor onog prioriteta koji će u većoj mjeri u budućnosti doprinijeti privačenju investicija u Crnu Goru. Paralelno sa tim, potrebno je aktivno sagledati predložene reformske prioritete koji se odnose na oblast pristupa finansiranju.

Zaključci okruglog stola koji se odnose na izbor tri ključne reforme u okviru diskutovanih oblasti biće upućeni Vladi Crne Gore od strane OECD-a.

Na današnjem okruglom stolu su učestvovali predstavnici OECD-a i to direktor investicionog sporazuma za Jugoistočnu Evropu Alan Paić, i analitičar Jakob Fexer, kao i predstavnici EU delegacije, šef sektora za implementaciju projekata u Delegaciji EU Andre Lys i rukovodilac programa Jugoistočna Evropa Ioannis Tsakiris.

Portal Analitika