Društvo

Kako su lični zdravstveni podaci završili kod advokata optuženih za nasilje

KCCG priznao grešku: Povrijeđeno pravo novinarke Raičković na zaštitu medicinskih podataka

Klinički centar Crne Gore utvrdio je da je došlo do povrede prava pacijenta u slučaju Ane Raičković, novinarke dnevnog lista Pobjeda i saradnice Televizije E, čija je medicinska dokumentacija nezakonito završila u rukama advokata odbrane okrivljenih koji se terete za napad na nju i članove njene porodice.

KCCG priznao grešku: Povrijeđeno pravo novinarke Raičković na zaštitu medicinskih podataka Foto: Pobjeda/Mara Babović
Portal ETVIzvor

Ova informacija potvrđena je iz KCCG na zahtjev Sindikata medija Crne Gore nakon interne provjere, čime je ustanovljeno da su najzaštićeniji podaci iz zdravstvenog kartona pacijentkinje dospjeli u posjed neovlašćenih lica – konkretno, advokata odbrane optuženih za nasilničko ponašanje nad Raičković i njenim bližnjima Zorana i Luke Bećirovića, Mladena Mijatovića i Ljubiše Dukića.

- U vezi Vašeg dopisa, od dana 02. aprila 2025. godine, obavještavam vas da je od strane Službe za kontrolu kvaliteta Kliničkog centra (Zaštitnika prava pacijenata) sprovedena procedura dobijanja svih potrebnih informacija, te da je utvrđeno da je došlo do povrede prava pacijenta. Takođe vas obavještavam da je sve prikupljeno proslijeđeno pomoćniku Direktora za pravne i kadrovske poslove ustanove (pravna služba Kliničkog centra), na dalje postupanje – navodi se u dopisu KCCG-a Sindikatu medija koji potpisuje pomoćnica direktora za kontrolu kvaliteta dr Ivana D. Čurović Šoškić. 

Ko je odbrani Bećirovića dostavio lične podatke Raičković?
3
Ko je odbrani Bećirovića dostavio lične podatke Raičković?
01.04.2025 07:16
 
ODT formiralo predmet: Ispituju kako je ljekarski izvještaj Raičković procurio do advokata Mićovića
5
ODT formiralo predmet: Ispituju kako je ljekarski izvještaj…
03.04.2025 07:27

Iako je KCCG sproveo internu istragu i slučajem se bavi Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP), i dalje nije poznato kako je došlo do curenja dokumenta i ko je tačno odgovoran za njegovo nezakonito distribuiranje.

Pokušaj zloupotrebe ličnih podataka zabilježen je na ročištu održanom 28. marta, kada je advokat Danilo Mićović, u prisustvu koleginice Marte Šćepanović, sudiji Iliji Raduloviću predao izvještaj ljekara specijaliste iz KCCG i zatražio da se on uvrsti kao dokaz. Izvještaj je sadržao i konkretne dijagnoze, koje je Mićović pročitao u sudnici, u pokušaju da relativizuje nalaze vještaka o povredama Raičković koje su joj nanijeli optuženi.

Sudija je, međutim, zahtjev odbio. Punomoćnik oštećene, advokat Srdan Kažić, odmah je reagovao navodeći da je dokument pribavljen nezakonito. Time je spriječeno njegovo uvođenje u dokazni materijal, ali ne i dodatna viktimizacija novinarke.

Da je riječ o teškom kršenju Zakona o zaštiti podataka o ličnosti jer medicinski podaci ni na koji način nijesu smjeli doći u posjed neovlašćenih lica, ukazali su i iz Sindikata medija i Društva profesionalnih novinara.

Potpredsjednica Sindikata medija Crne Gore, Marijana Camović-Veličković, ocijenila je tada da je riječ o „zapanjujućem pokušaju zloupotrebe“ i poručila da je očigledno da optuženi i njihova odbrana „ne prezaju ni od čega“.

– Jasno je da u svemu ovome imaju pomoć i od zdravstvenih radnika koji su bili u posjedu tog dokumenta i bili dužni da ga čuvaju. Ali to je već tema za druge postupke – upozorila je tada Camović-Veličković.

I DPN je takođe protestovalo zbog pokušaja manipulacije najzaštićenijim ličnim podacima i najavilo da će tražiti od AZLP da utvrdi odgovornost.

– Ovo je opasan presedan. Ne samo da je pretučena novinarka, već su napadači pokušali da iskoriste njene lične zdravstvene podatke kako bi je dodatno diskreditovali pred sudom. Ako se ovakvi slučajevi ne sankcionišu, nijedan pacijent u Crnoj Gori ne može biti siguran da su njegovi podaci zaštićeni – poručili su tada iz DPN i izrazili očekivanje da tužilaštvo razmotri pokretanje krivičnog postupka zbog nezakonitog pribavljanja i pokušaja zloupotrebe medicinske dokumentacije.

Slučaj Ane Raičković i sa ovog aspekta postao je test za institucije u Crnoj Gori: Klinički centar mora da utvrdi unutar sopstvenog sistema gdje je zakazala zaštita, AZLP mora da reaguje kao nezavisni kontrolni mehanizam; a tužilaštvo da pošalje poruku da se ovakva zloupotreba ličnih podataka neće tolerisati.

Za novinare, ali i za sve pacijente u Crnoj Gori, ključno je da se pošalje poruka da se povjerenje u zdravstveni sistem ne smije izigravati – pogotovo kada je riječ o ljudima koji se već nalaze u ranjivoj poziciji.

Optuženi Bećirovići, zajedno sa tjelohraniteljima, terete se za fizički i verbalni napad na Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i vjerenika Toma Arapovića 10. novembra prošle godine ispred restorana „Gurman“ u Podgorici.

Uprkos snimcima nadzornih kamera i medicinskoj dokumentaciji povreda, okrivljeni tvrde da do napada nije došlo, a više svjedoka – zaposlenih u istom restoranu – izjavilo je da nisu vidjeli ništa sporno. Suđenje će biti nastavljeno danas sa završnim riječima.


Portal Analitika