Abiznis

Keković: Parlament da odbije reformu penzionog sistema

Izvor

Predložene izmjene zakona penzijsko-invalidskog osiguranja loše su i za mlađe generacije koje će ako se zakon usvoji duže da čekaju na zaposlenje. Predsjednik  Unije slobodnih sindikata Srđa Keković:"Predložene izmjene zakona PIO su neprihvatljive i neodržive jer su fokusirane tako da održivost penzijskog sistema očuvaju na teret novih restrikcija, aktuelnih i budućih penzionera kao i na štetu mladih ljudi koji će duže čekati na zaposlenje. U kratkoj javnoj raspravi nismo mogli izdejstvovati da predlagač odustane od predložene reforme penzionog sistema, i očekuje se da će Skupština usvojiti predložene izmjene i dopune zakona PIO".

To je jedan od mnogobrojnih razloga zbog kojih su predstavnici Unije slobodnih sindikata još jednom pozvali poslanike da ne prihvate povećanje  starosne granice za odlazak u penziju na 67 godina:"Da još jedan put uputimo apel  prvenstveno poslanicima da ne prihvate povećanje starosne granice za odlazak u penziju. Onda da još jedan put iznesemo svoje stavove da predlagač nema pravo  da budžetski deficit penzionog sistema nadoknađuje uvođenjem novih restrikcija sadašnjim i budućim penzionerima koji se inače već nalaze u teškom položaju".

Predstavnik Ministarstva finansija Nemanja Pavličić navodi argumente zbog kojih zakon o Penzijskom i invalidskom osiguranju treba da se usvoji:"Broj zaposlenih prema broju penzionera je takav da naš Fond PIO ne može da se finansira iz doprinosa. Da država konstantno povećava učešće da se finansira taj fond.

Odnos između prosječne penzije i prosječne zarade tkz stopa zamjene je jedna od najvećih u Evropi. Broj radno aktivnog stanovništva to je 12 % iznad prosjeka EU. Ove godine trećina našeg deficita je uzrokovana rastom obaveza po osnovu penzija"

Poslanik SNP-a Velizar Kaluđerović nije zadovoljan takvim načinom rješavanja problema:"Nije nova stvar da nažalost godinama imamo problem sa obezbijeđivanjem neophodnih sredstava za isplatu penzija. Očigledna je namjera da se predlogom ovog zakona prisutni problem i kao društvena akcija težište stavi na pooštravanje uslova za sticanje prava na penziju, i drastično pooštravanje načina određivanja i usklađivanja visine penzije, mislim da je društveno neprihvatljivo i da ni izbliza ne respektuje objektivnu društvenu stvarnost u kojoj jeste trenutno crnogoprsko društvo".

Iz Unije slobodnih sindikata pored ostalog poručuju poslanicima da, ne prihvate ukidanje prava ženama da u penziju idu sa 35 godina staža, da se zaposlenima u Željezari, Livnici i Kapu omogući pravo za starosnu penziju kad navrše 30 godina staža, i da se vatrogascima baš kao policajcima i vojnicima omogući odlazak u povlašćenu starosnu penziju.

Portal Analitika