Vlasti Bosne i Hercegovine još nijesu zvanično reagovale na specijalni izvještaj Stejt departmenta u kojem je bosanski državljanin Naser Keljmendi stavljen na crnu listu SAD-a i označen kao prva osoba u Evropi po opasnosti za SAD.
Prema informacijama policija u regionu, Keljmendi je vođa jedne od najjačih albanskih kriminalnih grupa na Balkanu.
Protiv Keljmendija se vodi istraga u Crnoj Gori, a mediji su objavili da je u crnogorsku kancelariju Interpola stigao zahtjev američkih vlasti za blokadu njegove imovine. Isti zahtjev navodno je stigao i u kancelariju Interpola u Sarajevu.
U Sarajevskom kantonu protiv Keljmendija i njegovih sinova Elvisa, Liridona i Besnika u proteklih nekoliko godina podnijeto je više od deset krivičnih prijava, uključujući i one za ubistvo, pokušaj ubistva i nasilničko ponašanje. Keljmendi je demantovao da bavi nezakonitim poslovima.
SIPA (Državna agencija za istrage i zaštitu BiH) je svoja saznanja objelodanila u prezentaciji pod nazivom "Zločinačka organizacija Nasera Keljmendija", koju je u novembru 2008. godine prezentovala na sastanku Generalnog sekretarijata Interpola u Lionu.
Prema toj prezentaciji, Keljmendi se nalazi na čelu jedne od najbolje organizovanih zločinačkih organizacija, ne samo u BiH već i u regionu, koja je umiješana u krijumčarenje droge i cigareta, trgovinu ljudima, pranje novca i zelenašenje.
Keljmendijeva organizacija u BiH ima članove u Sarajevu, Tuzli i Zenici, a njen uticaj proteže se i na Crnu Goru, Kosovo, Makedoniju, Hrvatsku, Srbiju, Njemačku i SAD.
Prema podacima srpske policije, Keljmendi je glavni finansijer i organizator prometa heroina koji u Peć stiže autobusima iz Carigrada i Albanije, a zatim se preko Rožaja doprema u Novi Pazar, a odatle u zapadnu Evropu.
Keljmendi se dovodio u vezu sa ubistvom Ramiza Delalića Ćele, a Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal u Srbiji navodno ima predmet u kojem su dokazi da je Strahinja Rašeta ubio Ćelu, a da je novac za ubistvo donio Keljmendi.