Politika

Kentera: Članstvo CG u EU bez alternative, "Otvoreni Balkan" otvorio dosta dilema

Članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji nema alternativu, a regionalna inicijativa "Otvoreni Balkan" otvorila dosta dilema, ocijenio je predsjednik Atlanskog saveza Crne Gore Savo Kentera.

Kentera: Članstvo CG u EU bez alternative, "Otvoreni Balkan" otvorio dosta dilema Foto: Foto: Pobjeda/Željka Zvicer
PobjedaIzvor

On je na predstavljanju komparativne studije regionalne inicijative "Otvoreni Balkan" kazao da će Atlanski savez omogućiti razumijevanje i osvrt za sva dešavanja, ali da sama analiza ne nudi zaključke.

Inicijative

Predstavnica Atlantskog saveza Milica Đukanović navela je da je Crna Gora članica više inicijativa, među kojima su Berlinski proces, CEFTA, Zajedničko regionalno tržište...

"Jedan od konkretnih projekata koji je uspostavljen u okviru Berlinskog procesa je višegodišnji akcioni plan za regionalni ekonomsko područje. Na ovu inicijativu se nadovezala inicijativa Zajedničko regionalno tržište", objasnila je Đukanović.

Njihov cilj je da, dodae, tržište Zapadnog Balkana približe evropskom.

Zajednički cilj Berlinskog procesa i Otvorenog Balkana je ostvarivanje zajedničkog tržišta i u njima ima mnogo preklapanja - naglasio je Banović

Podsjetila je da je "Otvoreni Balkan" ideja koju su pod imenom "mini šengen" pokrenuli Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija, a kazala je i da su prošle godine promijenili naziv.

"U crnogorskoj stručnoj javnosti smo imali razna tumačenja, i u njima se dometi ove inicijative posmatraju kroz aspekt političkih, a tumači se i kroz ideju velikodržavnih ambicija Srbije i Albanije i ostvarivanja, poboljšanja njihovih ekonomija na štetu drugih", rekla je Đukanović.

Sa aspekta Crne Gore ideja o ukidanju granica je, ističe, osjetljiva zbog istorijskog aspekta.

Predstavnik Atlantskog saveta Marko Banović kazao je da je otvoreno pitanje da li je "Otvoreni Balkan" supstitut evropskim integracijama, kao i zbog čega se stvara nova inicijativa koja je ista Berlinskom procesu.

Podsjetio je na intervju predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u kojem je on iznio euroskeptične stavove.

"Zajednički cilj Berlinskog procesa i Otvorenog Balkana je ostvarivanje zajedničkog tržišta i u njima ima mnogo preklapanja", naglasio je Banović.

Skepticizam

Prva i ključna razlika, kako je rekao, je pokroviteljstvo i saradnja sa EU. Druga su, navodi, "zelene trake koje imamo u Berlinskom procesu a nemamo u Otvorenom Balkanu".

"Otvorenom Balkanu nedostaje konkretan plan u vezi sa investicijsma, digitalnom razvoju i infrastrukture. U Berlinskom procesu imamo i integrisanje proevropskog digitalnog tržišta", istakao je Banović.

Nedostatak uključenja EU, kako je ocijenio, može ostaviti prostor za upliv drugih igrača i inicijativa

Otvoreni Balkan je, prema njegovim riječima, napravio progres kada je u pitanju tržište rada.

"Crna Gora je bila skeptična u odnosu na ovu inicijativu i opredijelila se za Berlinski proces, a osnov za razvijanja regionalne saradnje uzela je upravo Berlinski proces, CEFTU i inicijative u okviru njega", naveo je Banović.

Problem sa inicijativom Otvorenog Balkana je, dodaje, veliki broj otvorenih pitanja i njena politička dimenzija.

"Ona nema mjerila, jasno definisan budžet. Zamišljen je i da ne zavisi od podrške partnera, ali je nama ta saradnja ključna. Pitanje je i zbog čega lideri tri zemlje neće da ispunjavaju obaveze CEFTE nego kreiraju novu inicijativu", rekao je Banović.

Kao odgovor se, kako je kazao, "nameće upravo to da je Otvoreni Balkan alternativa evropskim integracijama".

"Pitanje je i ko bi regulisao ovu uniju zemalja Zapadnog Balkana, da li bi bila potrebna neka nadnacionalna organizacija", upitao je Banović.

Nedostatak uključenja EU, kako je ocijenio, može ostaviti prostor za upliv drugih igrača i inicijativa.

Regionalna saradnja

Kentera je kazao da dok nijesu napravili analitu gotovo ništa nije znao o Otvorenom Balkanu i izgledao mu je kao nešto što je sasvim u redu: Nema granica, otvoreno tržište, te su odlučili da naprave analizu.

Pojedini mediji juče nijesu adekvatno prenijeli izjavu specijalnog izaslanika SAD za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara, te se stekao utisak da on apriori podržava inicijativu Otvoreni Balkan. Ključ zlaganja Eskobara bio je Berlinski proces, a Otvoreni Balkan je bio pomenut - istakao je Kentera

"Integracija ZB U EU je ključna. Sve ono što može biti alternativa ja sam uvijek protiv toga. I Crna Gora treba prije svega da gleda svoj interes i da prvo ispuni uslove za ulazak u EU", naglasio je Kentera.

Ukoliko Otvoreni Balkan, dodaje, predstavlja alternativu EU onda je protiv toga da Crna Gora bude dio.

"Ali ako na transparentan način može doprinijeti i biti prednost za učlanjenje onda sam za to", naveo je Kentera.

Istakao je i da za sada ne vidi te prednost i da inicijativi fali transparentnosti.

"Pojedini mediji juče nijesu adekvatno prenijeli izjavu specijalnog izaslanika SAD za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara, te se stekao utisak da on apriori podržava inicijativu Otvoreni Balkan. Ključ zlaganja Eskobara bio je Berlinski proces, a Otvoreni Balkan je bio pomenut", istakao je Kentera.

Marko Banović je saglasan i dodaje da je Eskobar izjavio da oni podržavaju sve inicijative koje će doprinijeti regionalnoj saradnji i smanjivanju tenzija.

"Mi još nemamo odgovore na pitanja koja izazivaju sumnju i te odgovore treba da nam daju pokretači inicijativi", ističe Banović.

Milica Đukanović je istakla da se Atlantski savez ne stavlja u poziciju da donese zaključak je li neki projekat pozitivan ili štetan za Crnu Goru, već da je to na donosiocima odluka.

Portal Analitika