Zanimljivosti

Kina i Indija grade najveći teleskop na svijetu

Izvor

Kina i Indija namjeravaju podijeliti troškove izgradnje teleskopa, koja će koštati oko milijardu dolara. Thirty Meter Telescope će biti izgrađen ba vrhu vulkana Mauna Kea. Ove dvije zemlje će takođe dijeliti vrijeme za opservaciju. Ovo će biti prvi napredni teleskop u čijoj su izgradnji ove dvije zemlje partneri.

- Ovo predstavlja veliki korak za kinesku zajednicu, rekao je Sude Mao, profesor astrofizike na Nacionalnom astronomskom opservatoriju u Kini.

Glavno ogledalo teleskopa je sastavljeno iz segmenata, a dugo je 30,5 metara. Ono ima devet puta veću površinu za prikupljanje svjetlosti od najvećih optičkih teleskopa koji se danas koriste. Njegove fotografije će biti trostruko oštrije.

Teleskop TMT će moći promatrati planete koje kruže oko zvijezda, a omogućiće astronomima da prate formiranje novih zvijezda i planeta.

Kina je postala promatrač 2009. godine, a Indija godinu dana kasnije. Ove dvije zemlje su sada partneri i predstavnici odbora TMT-a. Japan je takođe njihov partner, iako ova zemlja ima svoj veliki teleskop Subaru.

Teleskop TMT možda neće dugo nositi titulu najvećeg na svijetu, jer evropske zemlje rade na zajedničkom teleskopu koji će imati ogledalo veličine 42 metra.

Mao je rekao da će kineski astronomi koristiti TMT za proučavanje porijekla planeta izvan Sunčevog sistema, crnih rupa, tamne materije i tamne energije.

- Kina ima vodeće teoretičare astrofizike, ali je slaba na polju opservacione astronomije. Teleskop će pomoći pri uklanjanju tog nedostatka. Kina je ambiciozna zemlja kada je riječ o nauci te pokušava sustići naprednije zemlje. Mnoge dobre stvari se proizvode u Kini, ali mi želimo i tehnološki napredak. Želimo doprinijeti miru u svijetu. Teleskop TMT je sjajna prilika za nas. Svi astronomi na svijetu gledaju u isto nebo, završio je Mao, prenosi Sarajevo x-com.

decteleskok
Portal Analitika