Superkompjuter nazvan "mliječni put-1A" (Tianhe-1A), koji se nalazi u Nacionalnom superkompjuterskom centru u Tianđinu, ima 7.168 grafičkih procesora "Tesla M2050" kompanije "Nvidija", svaki sa 448 procesorskih jezgara, kao i 14.336 centralnih procesora "Intel Xeon" sa po šest jezgara.
Superkompjuter, kojeg je napravio Nacionialni univerzitet za odbrambenu tehnologiju, trenutno je najbrži sistem u Kini i na svetu, navedeno je u saopštenju kompanije "Nvidija".
Pored održivih performansi od 2,507 petaflopsa izmerenih referentnim testom "Linpack", ovaj sistem teorijski može da postigne brzinu od 4,669 petaflopsa, kada mu rade svi grafički procesori, istakli su u "Nvidiji".
Da bi se iste performanse postigle bez korišćenja grafičkih procesora, bilo bi potrebno najmanje 50.000 standardnih centralnih procesora, što bi postojeću potrošnju struje od oko četiri megavata povećalo na 12. Ovaj sistem, težak 155 tona i smješten u 103 ormana na površini od oko 1.000 kvadratnih metara, napravio je tim od 200 naučnika za dvije godine i 88 miliona dolara.
Kina će svoj "mliječni put-1A" koristiti kao sistem sa "otvorenim pristupom", koji će biti na raspolaganju i drugim zemljama i organizacijama za korišćen, kao i za velike naučne projekte i izračunavanja.