U 16:30 je izvađen 115. od 153 zarobljena rudara.
Na površini su ih klicanjem dočekale stotine spasilaca.
Iscrpljeni rudari su umotavani u ćebad i ambulantnim kolima brzo odvoženi u bolnice u Sijangningu, najbližem gradu.
Spasioci su, kako javlja AP, u suzama ostali na ulazu u okno. Radost je bila neopisiva, jer je riječ o ne baš čestoj dobroj vijesti u kineskom rudarstvu koje važi za najsmrtonosnije na svijetu.
"Ovo je možda najčudesnije spasavanje u istoriji rudarstva bilo gde u svijetu", potvrdio je Dejvid Fejkert, savjetnik kineske vlade za bezbjednost rudnika uglja. "Najzad se desilo čudo. Vjerujemo da će biti još čuda", rekao je u kameru portparol spasilačkog štaba Liu Deženg.
A čuda će zaista trebati još, jer 28. marta poplava je na dubini od oko 250 metara zarobila ukupno 261 rudara.
Odmah poslije poplave spaseno ih je 108, pa je pod zemljom ostalo još 153, a sada ih preostaje 38... U međuvremenu, pak, čak 40 grupa spasilaca danonoćno je pripremalo oslobađanje zarobljenih rudara. Više od 200 ljudi je mahnito ispumpavalo vodu i upumpavalo vazduh... non-stop, sve dok spasavanje nije moglo početi.
A spasavanje je počelo nešto poslije prošle ponoći, više od dva dana nakon što se u petak iz dubine čulo kucanje u cevi, što je bio prvi znak života. Tada je kroz cevi počelo slanje glukoze i mleka, ali su nade spasle, jer je kucanje prestalo, a u subotu su se i ronioci vratili bez ikakvog uspeha: u mutnoj vodi ništa nisu videli i nikud nisu mogli da prođu.
Kasno sinoć, međutim, uočeno je treperavo svjetlucanje: jedan rudar je sačuvao svoju lampu na šlemu! Rudarske nesreće su u Kini oduvijek česte, ali su poslednjih desetak godina naročito učestale u ugljenokopima, u kojima se ne poštuju mjere bezbjednosti. Prošle godine je poginuo 2.631 rudar, a crni rekord je ostvaren 2002, kada je smrt u rudnicima zadesila 6.995 ljudi.