Svijet

Kinezi "okupirali" vinograde Bordoa

Izvor


Odavno je prošlo vrijeme kada su Francuzi prodavali čokote Kinezima da ih zasade na pjeskovitom tlu svojih poroznih padina. Sada Kinezi po cijele vinograde dolaze sami.



Za nekoliko godina, Kinezi su kupili čak dvadesetak dvoraca, za desetak se ”sumnja” da su takođe promijenili vlasnike, a najmanje još toliko je na oku novih kineskih bogataša.



Neki regionalni tradicionalisti govore o pravoj najezdi, ali mnogima to ne smeta da organizuju posjete svojih posjeda i započinju potajne ili direktne pregovore. Podsjećaju da nema razloga za zabrinutost, u regionu gdje ima čak više od 11.000 vinogradarskih domena s čuvenom oznakom ”šato”.



Posrednici u kupoprodaji kažu da nije isto prodati francuski dvorac Kinezu ili nekom drugom strancu, Amerikancu ili Englezu, koji su do sada uglavnom investirali u ovoj sferi. Mnogi agenti za nekretnine specijalizovali su se u posljednje vrijeme samo za ovu vrstu klijentele.



Kupci stižu iz unutrašnjosti Kine ili Hongkonga, a zanimljivo je da se za mnoge ne zna ko su, dok traju pregovori oko kupovine. Često na razgovor pošalju saradnike, koji imaju težak zadatak da pronađu vinograd sa zamkom i ispregovaraju cijenu.



Lako se dogodi da ne krenu s već utvrđenom idejom da će kupiti veći ili manji posjed, ovu ili onu vrstu grožđa, nego se povode za osjećajem, tražeći ili dobru investiciju, ili što ljepši pejzaž. Nekad zastupnik ima potpuno odriješene ruke, a u nekim slučajevima traju dugi telefonski razgovori s kupcem na drugoj strani planete. Ima, opet, i kupaca koji ne pitaju za cijenu.



Kupci su novi milioneri, iz različitih oblasti. Neki se već bave proizvodnjom vina ili alkoholnih pića u Kini, ali ima i onih koji su se obogatili u drugim industrijskim granama.



Nekima je cilj da nastave proizvodnju vina, drugima da akcenat daju turističkoj ponudi, treći bi, opet, sami da uživaju nekoliko dana godišnje u pitoresknom vinogradu.



Starosjedeoci pomalo sumnjičavo vrte glavom, pitajući se šta će biti s kvalitetom poznatih vina koje prelazi u ruke stranaca, ali ih oni koji su prodali svoje domene uvjeravaju da Kinezi brzo uče, prenosi B92.



Iako Kinezi već nekoliko godina kupuju u okolini Bordoa, agenti nikako da im ”provale” strategiju. Kad izanaliziraju neke kupovine, ispada da je mnogima vino u drugom planu. I dok drugi šalju eksperte da utvrde kvalitet podruma, čokota i zemljišta, Kinezi često presecaju ”odoka”. Za mnoge odlučujuću ulogu igra šarm poseda.



Kupci su novi milioneri, iz različitih oblasti. Neki se već bave proizvodnjom vina ili alkoholnih pića u Kini, ali ima i onih koji su se obogatili u drugim industrijskim granama.



Nekima je cilj da nastave proizvodnju vina, drugima da akcenat daju turističkoj ponudi, treći bi, opet, sami da uživaju nekoliko dana godišnje u pitoresknom vinogradu.



Starosedeoci pomalo sumnjičavo vrte glavom, pitajući se šta će biti s kvalitetom poznatih vina koje prelazi u ruke stranaca, ali ih oni koji su prodali svoje domene uveravaju da Kinezi brzo uče.

foto: winestyle.rs

Portal Analitika

Komentari (0)

Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.