Svijet

"Duboko zabrinjava kuda idemo..."

Kisindžer: Putin izgubio osjećaj za mjeru, Zelenski izvršio istorijsku misiju

Bivši američki državni sekretar Henri Kisindžer u intervju za Sandej Tajms u kojem je opširno govorio o tome kako bi mogao da se razriješi aktuelni rusko-ukrajinski sukob i komentarisao postupke ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i njegovog ruskog kolege Vladimira Putina.

Kisindžer: Putin izgubio osjećaj za mjeru, Zelenski izvršio istorijsku misiju Foto: internet
nova.rsIzvor

Za Zelenskog, Kisindžer kaže da nema sumnje da je izvršio istorijsku misiju.

„Postao je slučajni predsjednik iz frustracije unutrašnjom politikom. A onda se suočio sa pokušajem Rusije da vrati Ukrajinu u potpuno zavisan i podređen položaj. I okupio je svoju zemlju i svjetsku javnost na istorijski način. To je njegovo veliko dostignuće“, rekao je Kisindžer.

Ipak, istakao je da ostaje pitanje da li Zelenski može održati svoje liderstvo sklapanjem mira, posebno mira koji podrazumijeva određenu žrtvu.

Upitan o ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, koga je sreo nekoliko puta od slučajnog susreta početkom 1990-ih, kada je Putin bio zamjenik gradonačelnika Sankt Peterburga, Kisindžer je rekao da misli da je on promišljen analitičar.

Putinov problem je, smatra Kisindžer, to što je on na čelu zemlje koja je propala i što je sada izgubio osjećaj za mjeru.

Inače, za vrijeme ruske aneksije Krima 2014. godine, Kisindžer se izjasnio protiv ideje o ulasku Ukrajine u NATO, predlažući umjesto toga neutralan status poput Finske. Već tada je upozorio da nastavak razgovora o ulasku Ukrajine u NATO rizikuje izbijanje rata. Finska i Švedska sada ulaze u NATO.

“NATO je bio odličan za obračun sa agresivnom Rusijom kada je bila velika prijetnja svjetskom miru. Ali važno je prepoznati da će se veliki problemi pojaviti u odnosima Bliskog istoka i Azije sa Evropom i Sjedinjenim Državama. A NATO je institucija čije članice nemaju nužno kompatibilne stavove“, upozorava sada Kisindžer.

Novinar je podsjetio Kisindžera na razgovor koji su vodili krajem 2019. godine u Pekingu, kada ga je pitao da li smo već u drugom hladnom ratu, ali sa Kinom, koja sada igra ulogu Sovjetskog Saveza. Tada je rekao da su u podnožju Hladnog rata.

Sada ponovo upitan da prokomentariše trenutnu sitaciju i da li bi ona mogla da preraste u rat većih razmjera, Kisindžer potvrdno odgovara i dodaje da je Drugi hladni rat potencijalno još opasniji od Prvog hladnog rata.

“Obje supersile sada po prvi put imaju uporedive ekonomske resurse, a tehnologije uništavanja su još strašnije, posebno sa pojavom vještačke inteligencije”, rekao je Kisindžer.

Ne sumnja da su Kina i Amerika sada protivnici.

“Ne vjerujem da je svjetska dominacija kineski koncept, ali može da se desi da postanu tako moćni. A to nije u našem najboljem interesu”, upozorava Kisindžer.

Dodaje i da je dijalog neophodan, ali da on izostaje.

“Zato me duboko brine kuda idemo. Druge zemlje će takođe željeti da iskoriste ovo rivalstvo bez razumijevanja njegovih jedinstvenih aspekata”, zaključio je Kisindžer.

Portal Analitika