Građani će, kaže on, za sedam godina isplatiti trošak kamate u iznosu od gotovo 300 miliona eura ili gotovo šest kapitalnih budžeta Glavnog grada Podgorica.
„Treba podsjetiti da je Vlada Crne Gore 2019. godine emitovala obveznice po kamatnoj stopi duplo nižoj odnosno u tom trenutku po stopi od 2,55%. U istom danu susjedna Hrvatska se zadužila po kamatnoj stopi 3,375%. Zašto Milojku Spajiću Hrvatska i njene javne finansije nijesu uzor“, upitao je Klikovac.
Posebno je, ističe on, zanimljiv hedžing aranžman koji je zaključen na period od 3,5 godina, a obavljena emisija obveznica ima ročnost od sedam godina.
„Šta će biti zadnje tri i po godine? Tada će Crna Gora biti izložena dodatnom riziku za javne finansije i postoji rizik da će tad ova emisija izazvati još veće troškove“, kazao je Klikovac.
On je naglasio da je ključna problematika ovako skupog zaduženja jeste i njegova namjena.
„Finansiraće se otplata duga i javna potrošnja - neracionalno zapošljavanje u javnoj upravi, letovi od 15 minuta do Tirane, velikobrojne delegacije na službenim putovanjima, novi Apple računari za ministre i njihove kabinete, smještaj u luksuznim hotelima u inostranstvu, sve veći broj službenih vozila i telefona… kao i kod prethodnog zaduženja iz 2021. godine od 750 miliona eura novca za razvoj neće biti, a u Crnoj Gori biće sve manje gradilišta i stranih investicija“, kazao je Klikovac.
On je istakao da je „evropskoj Crnoj Gori potreban je radikalan zaokret u upravljanju javnim finansijama koje će karakterisati poreska disciplina, stimulansi privredi, jasno definisana fiskalna politika, javna infrastruktura finansiraće se iz kredita, a strani investitori biće partneri u razvoju“.
„Nažalost ovakvo zaduživanje je pokazalo da premijer Spajić nije kadar za vođenje politike razvoja već za politike nekontrolisane i ekonomsko neutemeljene javne potrošnje sa pogubnim posljedicama za finansijski sistem države“, zaključio je Klikovac.