Region

"Može se očekivati sve više takvih oluja"

Klimatolog objašnjava zašto je došlo do superoluje – „kao u loncu s poklopcem“

Dramatične posljedice oluje u regionu nakon izrazito visokih temperatura, pa se nameće pitanje da li je to izolovani incident ili dio opasnih globalnih promjena.

Klimatolog objašnjava zašto je došlo do superoluje – „kao u loncu s poklopcem“ Foto: Ivana Zarić
N1Izvor

Sve je više dokaza da globalno zagrijevanje uzrokovano ljudskim djelovanjem oluje čini jačim i razornijim. O tome je za HTV govorio klimatolog, geofizičar i profesor zagrebačkog Prirodno-matematičkog fakulteta Branko Grisogono.

„To je jedna neobična oluja koja spada u mezoskalne fenomene. Njih je jako teško prognozirati. To je bio mezoskalni konektivni sistem koji je u nekim trenucima pokazivao karakteristike tzv. superćelijskog kumulonimbusa. Radi se o najjačim olujnim oblacima po rotaciji. To se juče dogodilo“, rekao je Grisogono. Dodao je da su prognostičari poslali najbolje upozorenje prema podacima kojima su raspolagali.

„Što su veće temperature, veće su i oluje“

„Postojala je ogromna energija u atmosferi, tzv. konektivna raspoloživa potencijalna energija. Bilo je dovoljno vjetra na visini i to su prekursori za pojavu takvog vremena. Ne može se sa sigurnošću reći gdje i kada će se pojaviti“, kaže.

Grisogono je potvrdio da se takvi slučajevi događaju nakon ekstremno visokih temperatura. „U ogromnoj sparini akumuliraju se nestabilnost i energija, kao u loncu koji kuva i kuva, s poklopcem. Uz dovoljan izvor vlage – što su veće temperature, veće su i oluje“, dodao je.

Naglasio je da se može očekivati sve više takvih oluja.

Portal Analitika