Podsjećajući da je saradnja Crne Gore i Italije u oblasti zaštite životne sredine uspostavljena Memorandumom o saradnji u novembru 2004. godine, ona dodaje da će međudržavni sporazum o saradnji dvije zemlje u ovoj oblasti potpisati Predrag Sekulić, ministar održivog razvoja i turizma Crne Gore i Korado Klini, ministar zaštite životne sredine, kopna i mora Italije.
U okviru ovog Sporazuma, ističe Knežević, posebno je značajna realizacija projekta izgradnje Eko-efikasne zgrade za potrebe Ministarstva održivog razvoja i turizma.
- Nakon uspješno završene izrade savremenog projektnog rješenja kojim se definiše primjena velikog broja inovativnih i savremenih tehnologija u dizajnu enterijera i eksterijera, i tendera za izbor izvođača radova, otpočinje izgradnja Eko-efikasne zgrade vrijedne približno 13 miliona eura. Polaganje kamena temeljca 12. novembra označiće početak radova na izgradnji objekta čiji je završetak planiran 2014. godine.

- Izgradnjom Eko-efikasne zgrade Crna Gora će biti među prvim državama u Evropi čija administracija u oblasti zaštite životne sredine djeluje u ekološkim uslovima, primjenom međunarodnih standarda, tehnika i prakse. Projekat je izradio biro Favero&Milan iz Venecije uz lokalnu podršku Studija Synthesis iz Podgorice – kaže Knežević.
Kako je planirano, budući objekat Ministarstva održivog razvoja i turizma i Studijske jedinice za ekologiju Univerziteta Crne Gore imaće bruto površinu od 10.023,59 kvadratnih metara i imaće četiri nivoa: podrum, prizemlje i dva sprata, a nalaziće se u okviru Univerzitetskog centra u Podgorici.
- Projektno rješenje se zasniva na primjeni inovativnih rješenja i pristupa izgradnje ekološki efikasnih objekata. Bioklimatska strategija arhitektonskog rješenje ima za cilj izgradnju zgrade koja će se integrisati sa lokalnom mikroklimom, kako bi ispunila uslove za energetsku uštedu i smanjenje emisije ugljendioksida. Primijenjeni pojektantski izbor podrazumijeva pasivni ekološki dizajn, efikasno upravljanje energijom i njeno dobijanje iz obnovljivih izvora, kao i racionalnu potrošnju vode. Ekološka arhitektura je trend u svijetu, a u našem regionu prepoznat je značaj ovog vida gradnje. Stoga se izgradnjom Eko-efikasne zgrade zapravo podstavljaju standardi u oblasti održive i ekološke građe u Crnoj Gori – kaže savjetnik ministra za Portal Analitika.

Osam godina uspješne saradnje: Knežević kaže da italijansko Ministarstvo i stručne institucije već osam godina pružaju izuzetno značajnu podršku Crnoj Gori u razvoju administrativnih, tehničkih i upravljačkih kapaciteta, koja podrazumijeva preuzimanje i uspješnu integraciju inovativnih znanja i upravljačkih mehanizama. Akcenat je, dodaje, na podršci ratifikacije Kjoto protokola i primjeni Okvirne konvencije UN-a o klimatskim promjenama, naročito realizacija projekata mehanizma čistog razvoja. Takođe kaže da je italijanska strana u proteklom periodu pomogla izradu i implementaciju Nacionalne strategije održivog razvoja Crne Gore realizacijom niza inicijativa i projekata, kao što su održivi transport u Perastu, Master planovi za razvoj održivog turizma u Kolašinu i na Žabljaku, i zaštita i valorizacija potencijala morskih ekosistema.
- U aktivnom portfoliju bilateralne saradnje dvije države nalaze se projekti kojim se pruža pomoć u primjeni sofisticiranih i naprednih pristupa: modeliranje i predviđanje uticaja antropogenih i prirodnih pritisaka, posebno izraženih u područjima intenziviranog razvoja na obali ili posebno vrijednim područjima prirode. U toku je izrada Master plana za monitoring stanja obalnog područja i drugi dio projekta ADRICOSM, koji se baviti daljom nadogradnjom nacionalnog sistema praćenja i unaprjeđivanja stanja obalnog područja i morskog ekosistema – pojašnjava Knežević i dodaje da su već uspješno realizovni projekti održivog turizma na području Žabljaka i Tivta.