Početak rada Srpske kuće, odnosno Kulturnog centra uveličali su opštinski zvaničnici, lider DF-a Andrija Mandić i ministar zdravlja Dragutin Šćekić, kao i velikodostojnici SPC, uključujući episkopa Metodija. Kompletna proslava sa svim segmentima, održana je uprkos usamljenim apelima da se time veličaju akti nelegitimne Podgoričke skupštine 1918. godine kojom je ukinuto postojanje nezavisne Crne Gore, na način što je prvo prisajedinjena Srbiji, da bi kroz nju, pod drugim imenom, postala tek teritorijalna jedinica u novonastaloj Kraljevini.
Prije dva dana povodom „Dana srpskog sabora“ reagovale su i Socijaldemokrate u Beranama i zatražile da se ova manifestacija, odnosno najavljena svečana akademija, suspenduje iz lokalnog Centra za kulturu, ali nije bilo reakcija lokalnih vlasti.
Iz opštinskog odbora DPS u Beranama Gradskoj RTV je rečeno to što se Srpska kuća u Beranama otvara na dan kada je 1918, nelegitimnim odlukama Podgoričke skupštine Crna Gora prisajedinjena Srbiji, kažu, dovoljno govori.
''Zbog toga ne vjerujem da je riječ o dobroj namjeri. Naprotiv, svi zajedno moramo snažiti prije svega građansku Crnu Goru, a nikako doprinosti snaženju njenog razjedinjavanja, što je očita namjera jednog broja političkih struktura iz regiona'', istakla je predsjednica OO DPS Berane Lidija Kljajić.
Podsjetimo, Skupština Crne Gore je 29. novembra 2018. usvojila Rezoluciju kojom je proglasila ništavnim sve odluke takozvane Podgoričke skupštine iz 1918.
Reagovala je i Tanja Knežević-Perišić, koja je juče u saopštenju dostavljenom Pobjedi ocijenila da su zakoni, rezolucije, čak i Ustav u Crnoj Gori samo papiri koje krši ko stigne i kako mu politički odgovara.
Da nije tako, organi ove države ne bi dozvolili „slavlje“ u Beranama povodom 104 godine obilježavanja odluka Podgoričke skupštine, smatra ona.
Dar Vojvodine
Srpsku kuću, odnosno Kulturni centar „Sveti Sava“ darovala je pokrajinska vlada Vojvodine, a njen predsjednik Igor Mirović je sa predsjednikom Srpskog savjeta Momčilom Vuksanovićem i prvim čovjekom beranske opštine Vukom Todorovićem, zasadio drvo koje „simbolizuje jedinstvo i povezanost srpskog naroda u Srbiji i Crnoj Gori“.
Mirović je naveo da je Srpska kuća podrška i briga za ljude koji „ovdje misle, dišu i žive srpski i koji su, kao što su prirodno vezani i za rodno tlo, prirodno vezani i za svoju maticu“.
Sa druge strane, Momčilo Vuksanović kazao je da pozicija srpskog naroda u Crnoj Gori nije sjajna, ali da je ogroman potencijal srpskog naroda.
''Želimo da ova kuća bude ne samo srpska kuća, jer je u Beranama gotovo svaka kuća srpska, već kuća srpskih organizacija koje se bave kulturom, nevladinih organizacija koje u svom programu imaju zaštitu identiteta srpskog naroda, jezika, ćiriličnog pisma, tradicije i kulture koje u Crnoj Gori ne traže ništa više nego druge nacionalne zajednice'', istakao je Vuksanović, prenio je Radio Berane.
Gaženje predaka
Tanja Knežević-Perišić je podsjetila da obilježavanje u Beranama veliča datum koji predstavlja jednu od najsramnijih stranica u istoriji Crne Gore „kada je dio njenog stanovništva pristao da bude neki okrug neke unitarne tvorevine, koja se, u krvi, urušila, kao i sve što je silom i nepravdom stvoreno“.
Knežević-Perišić je ocijenila je da je očigledno bio uzaludan i dan kada je Skupština Crne Gore usvojila Rezoluciju kojom se odluke Podgoričke skupštine iz 1918. o prisajedinjenju Kraljevine Crne Gore Kraljevini Srbiji proglašavaju ništavnim.
''Slavi se, zvanično, u Beranama, u kojima je 21. jula 1941. godine osnovan prvi Odbor narodnog oslobođenja i prvi organ narodne vlasti u Crnoj Gori i Jugoslaviji. U Beranama, đe je tada rečeno da „postaju ništavni svi organi stare države i okupatora“. Kakvi su nasljednici tih revolucionara, kada s prezirom gaze po svojim precima?'', pitala je Knežević-Perišić.
Na taj događaj je reagovao i istoričar Novak Adžić koji je istakao za Gradsku TV da nije novost da se u Crnoj Gori proslavlja jedan od najsramnijih datuma u crnogorskoj istoriji - dan održavanja Podgoričke skupštine. Time se, kako ističe, vrijeđa državno dostojanstvo Crne Gore.
''Mi znamo istorijski da je Podgorička skupština bila apsolutno nelegalna i nelegitimna, da njene veleizdajničke odluke nije nikada priznala nijedna velika sila iz bloka centralne Antante. Samo je njene odluke priznala ondašnja Kraljevina Srbija, čija je Vlada, odnosno Pašićeva Vlada, preko svojih povjerenika i agenata, plaćenika, crnogorskih otpadnika, organizovala održavanje Podgoričke skupštine'', naglasio je Adžić.
On kaže da se slavljenje odluka Podgoričke skupštine danas u Beranama ima za svrhu, kako ističe, promovisanje velikosrpske nacionalističke, klerikalne i ekspanzionističke politike obezdržavljenja Crne Gore i nacionalne asimilacije Crnogoraca.