Sa druge strane optuženi Radenović je ustvrdio da je četiri dana prije krstarenja došao na brod Jadran i da nije bio upoznat sa rutom krstarenja i navigacijskom mapom.
Podoficir Radenović se tereti da je u aprilu 2019. godine kao podoficir Vojske Crne Gore na školski brod „Jadran“ unio 56 kilograma kokaina. Osim njega, za učestvovanje u švercu kokaina na školskom brodu, čistoće od preko 80 odsto, terete se i Vojin Stupar i Radomir Osmajić. U odsustvu se sudi Dejanu Rovčaninu i Vladimiru Račiću, i oni se terete za stvaranje kriminalne organizacije i za neovlašćenu proizvodnju, držanje i stavljanje u promet opojnih droga. Status svjedoka saradnika dobio je stariji vodnik Miloš Kulić.
Svjedok Knežić juče je u podgoričkom Višem sudu ispričao da je on iscrtao navigacijsku kartu za plovidbu školskog broda „Jadran“ koji je trebalo da iz Tivta plovi prema Istanbulu. Istakao je da precizne tačke na mapi posada broda može a ne mora da zna.
On je naveo da je Radenović, koji je tada obavljao poslove kormilara na brodu, mogao da bude upoznat sa rutom jer je bio dio navigacijskog brodskog odreda.
- Ne znam šta je on znao a šta ne. Vjerujem da je znao koja je ruta. Njemu su bile dostupne navigacijska karta i ruta plovljenja – kazao je svjedok Knežić.
Nakon svjedočenja Knežića, optuženi Radenović je pojasnio da je od novembra 2018. godine pa do četiri dana pred krstarenje bio odsutan, te da je samo jedan dan u tom periodu došao na brod radi vožnje od Tivta do Budve.
- Tako da mi nije bila poznata ruta kretanja, ni navigacijska karta za ovo krstarenje, niti sam imao uvid u istu – naveo je optuženi Radenović.
Knežić je tokom svjedočenja naveo da je 19. aprila 2019. došao oko sedam sati ujutru na posao, kada je i trebalo, ali na brodu i ispred njega bili su pripadnici vojne policije, te da je u tom trenutku čuo da je pronađena droga na brodu. Pojasnio je da je optuženi Radenović bio mornar po ugovoru a potom je unaprijeđen na podoficirski čin, nakon čega je prešao na dužnost kormilara.
- Prije krstarenja bio je odsutan, odnosno bio je na bolovanju zbog problema sa kičmom. Mislim da je bio na jednoj vožnji prije planiranog krstarenja. Bio je smješten u prostoru za mornare broj 1, gdje je bilo 30 ležajeva. Znam da je bio dežuran na brodu, ali ne znam kojeg datuma, možda nekoliko dana prije krstarenja – kazao je Knežić.
On je pojasnio da se evidencija ulazaka i izlazaka posade ne praktikuje prilikom kratkih dolazaka na brod, kao i da ne postoji dokument koji određuje obavezan pretres lica koja ulaze na brod, osim ako postoji neka sumnja.
- Planirano je da to krstarenje traje 15 dana. Lično sam na brod unio tri torbe. Tako da nije neobično da neko od posade unese i više torbi – pojasnio je svjedok Knežić.
Odgovarajući na pitanje tužioca Saše Čađenovića, Knežić je kazao da u pripremi rute i sačinjavanju navigacijske karte učestvuju svi iz komande broda – komandir navigacijskog brodskog odreda i komandant broda po instrukcijama komande Mornarice.
-Kao navigacijski oficir, lično sam iscrtao navigacijsku kartu po instrukcijama nadređenih komandi. I godinu dana ranije znamo gdje ćemo ploviti – u ovom slučaju Grčka i Turska. Mislim da se znalo da ćemo proći kroz Korint i doći do Turske, ali se ne mogu se sjetiti kad je posadi komandant broda saopštio kad ćemo proći kroz Korintski kanal. Mislim da je desetak dana prije isplovljavanja iscrtana navigacijska karta. Ne mogu se sjetiti da li je tačno tada Radenović bio na bolovanju – naveo je Knežić.
Kako je istakao, predviđeno je čekanje da se prođe kroz Korintski kanal, a kada se stigne do zaliva kontaktira se pilot, i on kaže vrijeme polaska.
- Unaprijed je bilo planirano čekanje u Korintskom zalivu. Znalo se vrijeme kad ćemo doći i od tada sam ostavio nekih dva sata čekanja radi prolaska kroz kanal – kazao je svjedok Knežić.
Naredno ročište zakazano je za 20. april. Proces vodi sutkinja Biljana Uskoković.