Nagrada koju je dobila Evropska unija, izazvala je i nevjericu i ponos.
Portparolka predsjednika Evropske komisije Žozea Manuela Baroza nije ni dva dana poslije vijesti o nagradi mogla da odgovori na ovo pitanje, uz obrazloženje da se “o ovoj temi još raspravlja”.
Ta rasprava, koja ima sve izglede da se iskomplikuje, otvara starije pitanje: ko u stvari predstavlja EU?
Barozo je, kao predsjednik Komisije, samo jedan od kandidata, a podjednako dobre izglede ima i Herman Van Rompej, koji je predsjednik Evropskog savjeta.
Zanimljivo je da su odmah poslije vijesti o dodjeli nagrade Barozo i Van Rompej prvo izdali dva odvojena, a zatim jedno zajedničko saopštenje, što je još jedan indikator da koordinacija u evropskom vrhu ne funkcioniše baš najbolje.
Treći kandidat je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton, koja je predstavljala EU tokom nedavnog zasjedanja Generalne skupštine UN u Njujorku, pa bi se moglo očekivati da to bude i u Oslu.
Pitanje je, međutim da li Barozo i Van Rompej dijele to mišljenje.
Dok rasprava iz zatvorenih vrata traje, konkurencija raste: Martin Šulc, predsjednik Evropskog parlamenta, nikako ne želi da bude zaobiđen.
Šulc je u saopštenju za medije u petak naglasio da “u ime EP željno očekuje da zajedno sa ostalim evropskim institucijama primi nagradu na svečanosti u Oslu”.
Spisak se ni tu ne završava, jer su se pojavili izvještaji da kiparski predsjednik Dimitris Hristofijas, čija zemlja trenutno predsjedava EU, takođe ima ambiciju da putuje u Oslo.
U istoriji Nobelove nagrade do sada je bilo mnogo slučajeva da je dijelilo više ljudi, ali se još nije dogodilo da za učesće u ceremoniji konkuriše nekoliko zvaničnika iz iste institucije.
Komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem ima ideju kako da se ovaj Gordijev čvor presječe: ona smatra da nagradu treba da primi 27 djece, po jedno iz svake zemlje članice EU.
I ta ideja, međutim, otvara novi problem: po kom kriterijumu će se birati djeca, kako obezbjediti rodnu ravnopravnost kad je broj neparan, da li uključiti i djecu sa posebnim potrebama…
Poslanica EP Lena Kolarska-Bobinska, pak, smatra da nagradu treba da prime predstavnici nevladinih organizacija koje se bore za ljudska prava, a nove ideje još pristižu.
Kako stvari stoje, Norveški Nobelov institut, gdje se nagrada tradicionalno dodjeljuje 10. decembra, bi ove godine trebalo da razmisli o proširenju podijuma i dodatnim stolicama za svečani banket, jer su svi izgledi da će broj potencijalnih primalaca nastaviti da raste.
(B92)