Tropski cikloni se prema intenzitetu klasifikuju prema Safir Simpsonovoj ljestvici. Pritom; srednja brzina vjetra u načelu može biti mjerena dvojako. Ako je riječ o američkom mjerenju, onda se usrednjavanje vjetra radi tokom 1-minutnih intervala, dok se u ostatku svijeta koriste 10-minutni intervali. Odatle dolaze razlike na koje je moguće naići u smislu kategorizacije tropskih ciklona.
Prema Safir Simpsonovoj klasifikaciji, u kategoriju 1 tropskih ciklona spadaju oni sa najvećom srednjom brzinom vjetra između 90 i 125 km/h (prema 10-minutnim intervalima), odnosno 120-150 km/h (prema 1-minutnim intervalima). U kategoriju 2 spadaju sa maksimalnom brzinom vjetra između 125 i 164 km/h, u kategoriju 3 između 165 i 224 km/h, u kategoriju 4 između 225 i 279 km/h, te u kategoriju 5 preko 280 km/h (sve prema 10-minutnim intervalima).
Te brzine vjetra odnose se na standardnu visinu od 10 metara iznad tla, nad otvorenim, ravnim terenom. Sve detalje možete pročitati na ovom linku:http://www.bom.gov.au/cyclone/about/intensity.shtml.

Primjer za to je ciklon Sendi gdje prema službenim mjerenjima na kopnenim stanicama nigdje nije izmjeren čak ni pojedinačni udar vjetra brži od 128 kilometara na sat.
Ipak, uragan Sendi nipošto nije najjači ciklon koji je pogodio američko tlo. U mnogim drugim slučajevima mjereni su snažniji udari vjetra. Npr. u uraganu Katrina, najjači je izmjeren (doduše, neslužbeno), udar od 217 km/h.
S druge strane, bura ima bitno drugačiji karakter vjetra od onog u tropskim ciklonima. Bura ima tzv. kvaziperiodičke oscilacije (pulsacije), odnosno promjene u brzini vjetra u periodima od par minuta. Zbog takvih pulsacija, srednja 10-minutna brzina bure znatno je manja nego maksimalna srednja 1-minutna brzina, a još niža nego pojedinačni udari vjetra s periodom od par sekundi unutar par-minutnih oscilacija. Pojedinačni udari bure su najčešće do dvostruko brži nego srednje 10-minutne vrijednosti.

Dakle da rezimiramo, brzine vjetra u tropskim ciklonima premašuju brzinu bure, onaročito kad se upoređuju srednje vrijednosti brzine vjetra, ali to vrijedi isključivo za vjetar nad otvorenim morem. Nad kopnom, najjače jadranske bure imaju u pravilu osjetno snažnije udare vjetra nego unutar tropskih ciklona nad kopnom. To još uvjek ne znači da od bure prijeti veća opasnost nego od tropskog ciklona, jer glavne posljedice tropskih ciklona ne dolaze od vjetra, već prvenstveno od valova i poplava uzrokovanih dizanjem nivoa mora i za nekoliko metara.
(index.hr)