Društvo

Ko je kriv za loš rad Fonda za manjine?

Izvor

„Ne smatram sebe samog dovoljno kompetentnog da bi ušao u takve analize i zbog toga je izvještaj onakav kakav jeste. Neću biti u stanju ubuduće da na slična pitanja dajem prave odgovore.“

Ovako je na jučerašnjem skupštinskom zasijedanju, direktor Fonda za manjine Safet Kurtagić, odgovrio na poslaničko pitanje kako je prošle godine raspodijeljen novac iz Fonda.

Husnija Šabović, poslanik i član UO Fonda prizano je da je bilo zloupotreba, poput konflikta interesa u situaciji kada su članovi bili Odbora nosioci projekata koje to tijelo dobrava.

Programski direktor Inicijative mladih za ljudska prava Boris Raonić o tome kaže:

„To je školski primjer, konflikt interesa je to o čemu je gospodin Šabović govorio. Ono što mi kao nevladina organizacija možemo da uradimo je to da ukažemo na te pojave i da ih osudjujemo. A na institucjama sistema je da sankcionišu takve vrste pojava. „

U vrijeme kada je, prema riječima poslanika Šabovića bilo zloupotreba, Sabahudin Delić bio je v.d direktora Fonda za manjine. Delić, međutim kaže da za vrijeme njegovog mandata nije bilo slučajeva kada je član Odbora bio i nosilac projekta.

„Ja mislim, a u to se može uvjeriti bilo ko uvidom u dokumentaciju, i naravno finansijksim kontrolnim mehanizmima, da je svaki dinar u fondu i za vrijeme mog vršenja dužnosti direktora protečeno u skaldu sa zakonom.“

Delić se ne osjeća se odgovornim za loš rad Fonda, jer je kakao tvrdi za cijeli posao najodgovorniji UO: ”Ne mogu osjećati odgovonost kad nisam donosio nikakvu odluku. Da je bilo na direktoru da donese odluku bilo kakvu, sigurno bi drugačije radio, ne bi kao što je Upravni odbor radio. Prije svega to, drugo u startu držeći se zakonskih rješenja koja inače se sada mijenjaju mislim da je i svaka odluka Upravnog odbora sprovedena u skladu sa zakonom. Da li je to odabir projekata pravi ili nije to je pitanje za neku drugu diskusiju.“

Sadašnji direktor Fonda za manjine Safet Kutragić čuli smo, brani se time da su mu ovlašćenja limitirana.

Bivši v.d direktora Delić takođe je, kaže imao vezane ruke. Ističe da bi zbog toga direktoru trebalo proširiti ovlašćenja:

„Sa tako malim ingerencijama i da neko direktora svodi na tehničko lice , ni padalo mi na pamet nije da nastavim svoje radno angažovanje recimo u tom fondu.“

Boris Raonić kaže da je neophodno u korijenu mijenjati zakonska rješenja koja se tiču rada Fonda za manjine, ali I kontrolisati finansijski rad te instituciije:

„Napraviti izmjene zakona, mora se kadrovski ojačati fond za manjine i državni organi moraju da rade svoj posao, čak ja mislim da tu ima posla i Tužilaštvo,

Osnovni posao treba da vrši svakako Državna revizorska intitucija. Fond za manjine nije razvio monitoring praćenja i evaluacije projekata, tako da do sada oni koji su dobijali sredstva mogli su da rade sa njima bukvalno sta hoće.“

Podsjećamo, prema postojećim zakonskim rješenjima 0.15 odsto iz budžeta dijeli se nacionalnim zajednicama proporcionalno njihovoj zastupljenosti. Najviše dobijaju Srbi 60 odsto, što je prošle godine iznosilo 572 580 eura, a najmanje Romi – svega 7 470, jednako koliko direktor Fonda za manjine Safet Kurtagić dobija za reprezentaciju na godišnjem nivou.

Ove godine za manjine je odvojeno skoro million eura.

Portal Analitika