Još jedno sumnjivo lice kojem premijer Dritan Abazović uporno insistira da obezbijedi mogućnost pristupa tajnim podacima i rukovođenja bezbjednosnim sektorom, javnosti mnogo poznatiji je Artan Kurti.
Kao i u slučaju Maraš, Abazović je Kurtija instalirao na mjesto generalnog inspektora u Agenciji za nacionalnu bezbjednost bez konsultacije sa tadašnjim direktorom Kenterom, da bi se nakon sprovedenih provjera utvrdilo da se radi o licu koje apsolutno nije podobno da ima pristup tajnim podacima.
Brojna nedjela Kurtija, uključujući i dva pokušaja ubistva koja je počinio sa umišljajem, bili su razlog da Agencija za nacionalnu bezbjednost zauzme stav da on ne ispunjava zakonske uslove da može ostvariti pristup tajnim podacima. Negativno mišljenje Agencije rasrdilo je premijera, koji očigledno smatra da je on jedina adresa koja je pozvana da procjenjuje ljude u Crnoj Gori. Iako pri tom smatra da svoje ocjene ne treba ni da dokazuje, premijer nas je udostojio stručnog objašnjenja da su u pitanju „mladalački grijesi“, a da se krivična djela zbog kojih je služio i zatvorske kazne ne računaju jer su, uzgred rečeno na sumnjiv način, brisana iz evidencija.
Premijer ne prihvata činjenicu da je postupak izrade bezbjednosne procjene u Agenciji veoma kompleksan, da se sastoji iz više provjera, nakon čega konačno mišljenje daje komisija. Provjere koje se vrše na terenu, ne rade se uvidom u evidencije Ministarstva pravde, jer bi ih onda radio taj organ, nego prikupljanjem operativnih saznanja iz više izvora koja se odnose na to lice. Dakle, moguće je i da lice nikada nije osuđeno ni za jedno krivično djelo i da je njegova krivična evidencija čista, ali da ono bude nepodobno za rad u bezbjednosnim službama.
Upravo ta, operativna saznanja, a koja su poznata premijeru, ukazala su na Kurtija kao povratnika u vršenju krivičnih djela, lice sklono kriminalu, sa brojnim vezama sa kriminalnim strukturama.
Na premijera nije uticala ni okolnost da je jednu od provjera za Kurtija, inače izrazito negativnu, sačinio isti onaj operativac koji je radio i provjeru za jednog od bivših funkcionera Agencije. U drugom slučaju, koji mu očito odgovara, Abazović slijepo vjeruje i bez zadrške javno barata sa svim podacima o pomenutom funkcioneru kao sa činjenicama, ali u slučaju Kurtija osporava nalaze istog operativca, koji mu je inače sad veoma blizak.
Između ostalog, ukoliko se poštuju zakonski propisi, Artan Kurti ne bi nikad mogao dobiti dozvolu za posjedovanje i nošenje oružja, jer bi zbog krivičnih djela koja je počinio sasvim sigurno dobio negativnu provjeru.
Ali ne samo Kurtijeva krivična djela, već i njegovi kontakti sa bezbjednosno interesantnim licima, po mišljenju premijera, nijesu smetnja da pokriva značajnu funkciju i ostvaruje uvid u domaće i međunarodne podatke najvećeg stepena tajnosti.
Ili moguće premijer, iako zna sve tajne ove države, nije upoznat sa Kurtijevim bliskim odnosom sa Branom Mićunovićem? Da li ste gospodine Abazoviću upoznati sa čestim posjetama Kurtija hotelu Splendid i kontaktima koje tamo ostvaruje? Da li ste upoznati da sa Mićunovićem ima urednu telefonsku komunikaciju? Ako nijeste, pitajte ga ko mu je među prvima čestitao postavljenje na mjesto u ANB 23.07.2022. u 12:32 časova. Ako se ne sjeti, pogledajte da li transkript tog razgovora postoji u službama bezbjednosti. Ako Vam ga oni ne daju, može vam pomoći Profesionalac da se sa njim upoznate.
Da li se gospodin premijer sjeća da je lično, kao koordinator bezbjednosnog sektora, podržao potez tadašnjeg direktora ANB Dejana Vukšića da raskine radni odnos službeniku Agencije koji je imao kontakt sa Branom Mićunovićem?
Da li isti propisi važe i za Artana Kurtija i da li će sada on ostati bez posla ukoliko Profesionalac dokaže da je imao kontakt sa Mićunovićem? Ili će to biti još jedan mladalački grijeh premijerovog prijatelja?